VIDEO: Konference «Garīgās veselības veicināšana skolās»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ar konferenci otrdien, 25. augustā, tiek atklāta nacionāla mēroga iniciatīva. Tās mērķis ir Latvijas skolēnu un skolotāju garīgā labklājība izglītības iestādēs, kuru iecerēts stiprināt ar zinātniskās atziņās balstītu programmu “Garīgās veselības veicināšana skolās” – preventīvu pasākumu kopumu no pirmsskolas līdz vidusskolai, ieskaitot atbalstu skolotājiem un vecākiem. Starptautisko projektu, kura ietvaros programma izstrādāta, Latvijā īsteno Latvijas Universitāte sadarbībā ar Siguldas novada pašvaldību. 

Ģimenē bērniem ir nepieciešamas trīs lietas - mīlestība, pieskatīšana un labs vecāku paraugs. Bērnam ir ļoti svarīgi izjust vecāka "aizmuguri" un pozitīvu attieksmi pret pedagogiem un mācīšanos. Skolā pozitīvu rezultātu dod tikai vienota, apzināta un sistemātiska visas skolas pieeja, kad sociāli emocionālās mācīšanās principi tiek uzturēti visās klasēs, visā skolā. Sociāli emocionālās mācīšanās īstenošana pasargā pedagogus no izdegšanas. Turklāt pedagogu pašu sociāli emocionālās prasmes ir nozīmīgas bērnu personības attīstības veicināšanā.

Latvijas sabiedrībai ir nozīmīgi, ka izglītības iestādēm akadēmiskā mācīšana ir tikpat svarīga kā bērna personības attīstīšana, kas nav iedomājama bez sociāli emocionālajām prasmēm. Latvijas skolu vērtēšanā kā viens no kritērijiem būtu ietverams tas, kā skola nodrošina sociāli emocionālo mācīšanos, kā sistemātiski uzrauga un novērtē skolas klimatu.

“Garīgās veselības veicināšana skolās” projektā sadarbojas septiņas Eiropas Savienības valstis. Neatkarīgi no izglītības sistēmas Latvijā, Eiropā, pasaulē - garīgās veselības problēmas bērnu un jauniešu vidū pieaug. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm tās skar apmēram 20% skolēnu un pusei garīgās veselības traucējumiem sākas pirms 14 gadu vecuma sasniegšanas. Tādēļ nevis jāmeklē kārtējā metode problēmas apkarošanai, bet jāveido integrēts skatījums uz veselības veicināšanu kopumā. Savlaicīgi attīstot bērnu sociāli emocionālās prasmes, veicināt viņu spējas tikt galā ar grūtībām, mazināt sociālo, emocionālo un uzvedības problēmu attīstības risku. Tādēļ šī pieeja nav nacionāli specifiska, bet gan universāla un paredzēta ikvienam. Turklāt šo “Garīgās veselības veicināšana skolās” programmas modeli saturiski veido praktiķi no vairākām valstīm, balstoties savā kopīgajā pieredzē un zinātnes atziņās. Bērnudārzi un skolas ir ļoti piemērotas vietas bērnu garīgās veselības veicināšanai jau agrīnā vecumā, jo praktiski visi bērni ir iesaistīti izglītībā un pavada bērnudārzos vai skolās ievērojamu laiku.

“Garīgās veselības veicināšana skolās” programmas pienesums un paredzamais rezultāts

Lai gan pēdējā desmitgadē Latvijā ir īstenotas vairākas iniciatīvas, kuru mērķis ir mazināt garīgās veselības problēmas skolā, tās visas ir bijušas vērstas vai nu uz atsevišķām grupām, piemēram, viena noteikta vecuma bērniem, vai uz konkrētu problēmu, piemēram, vienaudžu tiranizēšanas, mazināšanu.  “Garīgās veselības veicināšana skolās” programmā svarīga loma ir sadarbībai starp skolēniem, skolotājiem, ģimenēm, izglītības iestāžu vadītājiem, politikas veidotājiem.  Paredzamie rezultāti:

  • Pedagogiem notiks mācības un supervīzijas, lai padziļinātu zināšanas par kompleksu pieeju garīgās veselības veicināšanai izglītības iestādēs un apgūtu metodes, kuras pielietot, lai veicinātu gan savas, gan skolēnu sociāli emocionālās mācīšanās prasmes, stiprinātu dzīvesspēku un mazinātu uzvedības problēmu riskus. Šim nolūkam ir izstrādātas divas rokasgrāmatas ar praktiskiem darbības ieteikumiem: viena ir paredzēta pašiem pedagogiem, lai veicinātu viņu garīgo veselību, bet otra rokasgrāmata ir paredzēta tam, lai pedagogi varētu vadīt nodarbības garīgās veselības veicināšanai dažāda vecuma bērniem un jauniešiem.
  • Bērniem un jauniešiem vecumā no 4 līdz 18 gadiem notiks gan pedagogu vadītas praktiskas nodarbības garīgās veselības veicināšanai, gan būs iespēja patstāvīgi veikt dažādus praktiskus uzdevumus mājās, lai uzlabotu attieksmi pret sevi un citiem, stiprinātu dzīvesspēku, kā arī mazinātu stresu, trauksmi, agresiju un uzvedības problēmas.
  • Vecākiem notiks nodarbības, lai padziļinātu zināšanas par sociāli emocionālo mācīšanos, dzīvesspēka veicināšanu un mazinātu bērnu uzvedības problēmu riskus.  Arī vecākiem būs pieejama rokasgrāmata ar praktiskiem un zinātniski pamatotiem ieteikumiem, kā izteikt un izrādīt bērnam mīlestību ikdienā, kā efektīvi pieskatīt savus bērnus, kā kļūt par labu paraugu savam bērnam un kā veiksmīgāk sadarboties ar skolām.
  • Izglītības politikas veidotāji saņems rekomendācijas garīgās veselības veicināšanai skolās.

Tālejošākie iniciatīvas mērķi ir iekļaut “Garīgās veselības veicināšana skolās” programmu nacionālajā izglītības un veselības aizsardzības politikā un sadarbībā ar nacionālajām un starptautiskajām publiskajām autoritātēm aktualizēt inovācijas izglītības politikā.

Konferences darba kārtība

  • Konferences atklāšana. Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.
  • Nacionālā nostāja personības attīstības un garīgās veselības veicināšanā izglītības sistēmā. Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. Veselības ministre Ilze Viņķele.
  • Visu līmeņu darbība audzināšanā. Siguldas novada pašvaldības priekšsēdētaja vietniece Līga Sausiņa.
  • Garīgā labklājība vēsturiski kulturālā skatījumā. Latvijas Radio komentētājs, publicists Eduards Liniņš.
  • Sociāli emocionālā vai sociāli-emocionāli-kognitīvā mācīušanās? Latvijas Universitātes profesore Malgožata Raščevska .

Pauze 30 minūtes.

  • Pedagogu, vecāku un politikas veidotāju loma bērnu garīgās veselības veicināšanā – praktiski par programmu. Projekta vadītāja Latvijā, Latvijas Universitātes profesore Baiba Martinsone.
  • Apzinātības moments un iedvesma. Sertificēta psiholoģe, deju un kustību terapeite, supervizore, Rīgas Stradiņa universitātes lektore Indra Majore-Dūšele.

Par programmu ”Garīgās veselības veicināšana skolās”

Latvijā starptautiskā mēroga ''Erasmus+''  projektu īsteno Latvijas Universitāte profesores Baibas Martinsones vadībā un partnerībā ar Siguldas novada pašvaldību. Projekta mērķis ir izstrādāt pierādījumos balstītu garīgās veselības veicināšanas programmu izglītības iestādēm un izstrādāt rekomendācijas izglītības politikas veidotājiem. Garīgās veselības veicināšanas pieejas efektivitāte tiks pārbaudīta arī Itālijā, Horvātijā, Grieķijā, Portugālē un Rumānijā, kas ir projekta partnervalstis. Programmas saturā ir sociāli emocionālo prasmju attīstīšana, dzīvesspēka veicināšana un aktivitātes emocionālu un uzvedības problēmu riska mazināšanai.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti