VIDEO: Kā ar bērnu runāt par viņu ķermeni un seksualitāti

''Centrs Dardedze'' kampaņas “Iedomājies sevi bērna vietā!” ietvaros uzrunā bērnu vecākus par dažādām tēmām, viena no tām ir bērna ķermenis un seksualitāte. Par to bieži vecāki un pedagogi nav gatavi runāt, trūkst zināšanu un pašu bērnības pieredze sarunās ar vecākiem. Speciālisti uzsver, ka vecākiem jāatbild uz bērnu uzdotajiem jautājumiem, ja tā nenotiiek, bērni to uztver kā tabu tēmu.

"Nav tādas daļas ķermenī, par kurām nedrīkstētu runāt," pauž organizācijas “Papardes zieds” valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle.

Jo agrāk, atklātāk, godīgāk vecāki runā ar bērnu par jautājumiem, kas viņus interesē, jo mazāk informācijas centīsies gūt no draugiem un interneta.

Meklējot internetā, nepieciešamas zināšanas par to, ko meklē. Bieži, meklējot atbildes, bērns nonāk pie nepiemērota satura.

Daudzi jautājumi, kurus bērni uzdod “Papardes zieda” speciālistiem, liecina, ka bērniem ar vecākiem nav pietiekami atklātas attiecības, lai to jautātu vecākiem.

Vecāki bažījas, ka, stāstot bērnam par seksualitāti, bērnu pāragri iepazīstinās ar jautājumiem, kuri dabiski viņu vēl neinteresē, apsteidzot bērna attīstību. Vecākiem ir bažas, bet viņi intuitīvi jūt, kas bērnu interesē.

Iveta Ķelle akcentē, ka bērniem svarīgi visu uzzināt no vecākiem, nevis ļaut viņam informāciju atrast telefonā.

Bērns, uzdodot jautājumus, testē vecākus un sarunas robežas, saprotot, ka ir jautājumi, par kuriem vecāki runā nelabprāt.

Šādās sarunās nopietnu lomu spēlē abu vecāku bērnības pieredze ģimenē. Ja vecākiem tādas nav, tad vispirms pašiem jātiek galā ar sevi, jāmeklē informācija, tikai tad var runāt ar bērnu.

Visfundamentālākās pārmaiņas bērnu zināšanās par seksualitāti un ķermeni ir ienesušas tehnoloģijas, neatkarīgi no izglītības sistēmas un vecākiem. Skolās pedagogi ne vienmēr gatavi runāt ar bērniem, baidoties no  vecāku reakcijas. Arī pedagogam nav laika, zināšanu un vēlēšanās runāt ar bērnu, to neveicina arī daudzās reformas. Nav sistēmiskas pieejas izglītības jomā šai jautājumā, uzsver Ķelle.

Ir ļoti labi vecāki, kuri meklē iespēju izglītoties un izglītot bērnus, bet tie bērni, kuru vecāki par to nerunā, netiek izglītoti.

Kampaņas mērķauditorija galvenokārt ir 5–10 gadus vecu bērnu vecāki, kā arī jebkurš cits pieaugušais, kas piedalās bērnu dzīvē.

Kampaņa “Iedomājies sevi bērna vietā!”

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt