VIDEO: Bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs par bērnu drošu piesaisti ģimenes ikdienā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

''Centrs Dardedze'' kampaņas “Iedomājies sevi bērna vietā!” ietvaros par drošu piesaisti ģimenes ikdienā runās bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs, skarot tēmas, kas palīdzēs vecākiem mainīt ieradumus bērnu audzināšanā, ja pašiem bērnībā nav bijusi šāda pieredze. Kampaņā uzrunā bērnu vecākus par tēmu – ko ikdienā, praktiski nozīmē drošas attiecības ar bērnu?

Par piesaisti sauc intensīvas, īpašas attiecības, kas veidojas starp mazu bērnu un viņa aprūpētāju. Tas nav nekas īpašs, tā ir visiem zīdītājiem. Bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs uzsver, ka piesaiste ir bioloģiskām būtnēm nepieciešama. Cilvēki ir bioloģiskas būtnes.

"Mums ir komplicētas smadzenes, kuru nobriešanai nepieciešams ilgs laiks, līdz cilvēks spēj izdzīvot pats. Pilnībā cilvēka smadzenes nobriest līdz 25 gadu vecumam. Mazs bērns nav spējīgs viens dzīvot ārējā vidē," pauž Bezborodovs. 

Mums ir robusta aizsardzības sistēma – piesaiste, tā ir bioloģiski regulēta. Bērnam piedzimstot, mammas smadzenes tiek tam sagatavotas. Ja aprūpētājs ir cits, viņa smadzenēs notiek visi tie paši procesi, kas mammas smadzenēs.

Bērnam ir ne tikai bioloģiskās, bet arī daudz emocionālo vajadzību. Piesaistes aplī liela loma ir emocionālajai piesaistei. Bērnam ir vajadzība, tā tiek uztverta un apmierināta, bērns atgriežas labsajūtas stāvoklī – tas ir bērna piesaistes aplis. Bērns saprot, ka pasaule ir droša.

Pakāpeniski bērns attīstās, nobriest viņa smadzenes un daudzas lietas var izdarīt pats.

Piesastes stils un veids ir stabils arī laikā, tas turpinās visa dzīvē. Ja ir bijušas problēmas piesaistes veidošanā, tas atstāj iespaidu uz cilvēka uzvedību un spēju tikt gala ar dzīves situācijām.

Jo mazāks bērns, jo vieglāk apgūt jaunas iemaņas un smadzenes spēj izmainīties. Vecākiem smadzeņu izmaiņai nepieciešams ilgāks laiks, bet piesaisti var ietekmēt arī pieaugušā vecumā. 

Drošas partneratiecības palīdz nodrošināt bērnam drošu piesaisti. Arī ilgtermiņa intensīva psihoterapija palīdz un dod labus rezultātus. 

Kampaņas mērķauditorija galvenokārt ir 5–10 gadus vecu bērnu vecāki, kā arī jebkurš cits pieaugušais, kas piedalās bērnu dzīvē. Kampaņas saturu var apskatīt šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti