Veido vienotu atbalsta dienestu bērniem ar garīgās veselības traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vecāki, kuru bērniem nepieciešama psiholoģiska palīdzība, sūdzas gan par garajām rindām, lai tiktu vizītē, piemēram, pie psihiatra, gan par to, ka visbiežāk tas ir maksas pakalpojums, gan par pedagogu vājajām zināšanām šajā jomā. Lai situāciju uzlabotu un mobilizētu resursus, plānots izveidot Pedagoģiski psiholoģisko atbalsta dienestu ar 10 centriem visā Latvijā.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par to, kā un vai situāciju uzlabos Pedagoģiski psiholoģiskais atbalsta dienests, kuru iecerēts izveidot.

“Pasaules statistika rāda, ka bērniem psihiskie traucējumi ir ļoti izplatīti, vienam no 10 bērniem ir smagākas problēmas," situāciju raksturo Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas nodaļas vadītājs Ņikita Bezborodovs.

Šādiem bērniem novērojami attīstības un valodas traucējumi, uzmanības deficīts, hiperaktivitāte. Attīstības traucējumi nepāriet. Pusaudžu vecumā ir vairāk redzamas problēmas, tās saasinās.

Globāli zinām, ka bērna smadzenes ir plastiskas, jo agrīnāk sniedzam palīdzību, jo labākas iespējas palīdzēt. Agrīna intervence ir panākumu atslēga.

Bērnu attīstības traucējumus ir grūti ieraudzīt, tāpēc sabiedrība jāizglīto, lai saprastu, kāda ir normāla bērna attīstība. Vecāki bieži noliedz problēmu, tā ir vainas apziņa, nepieciešama vecāku izglītošana, atbalsts un informācija, kur meklēt palīdzību.

Latvijas klīnisko psihologu asociācijas vadītāja Ieva Bite uzsver, ka viens no attīstības problēmu pamanāmākiem aspektiem ir bērna valodas traucējumi, tas var liecināt par problēmām. Valodas traucējumi liedz iegūt daudz zināšanu, ar šādu bērnu ir jāstrādā. Jāvēro arī bērna uzvedības problēmas, jāveic intervence, lai uzvedība nekļūtu par problēmu pusaudžu vecumā.

"Esošā situācija ir sarežģīta, jo pašvaldības palīdzības struktūra nav visur pieejama. Vecākiem grūti orientēties, kur gūt palīdzību, bieži arī ģimenes ārsts nespēj palīdzēt, jāņem vērā, ka maksas pakalpojumus ne visi vecāki var atļauties," skaidro Pārresoru koordinācijas centra pārstāve  Sigita Sniķere.

Pašreizējā Latvijas situācijā problēmas pamana agri, bet palīdzību garo rindu dēļ var saņemt pat gadu laikā.

Bērniem, kuriem ir specifiskas vajadzības, jāsaņem atbalsta pasākumi mācību iestādē. Mēs virzāmies uz iekļaujošo izglītību, tas ir labākais veids bērniem ar specifiskām vajadzībām. Ģimenes ārstiem vajadzētu būt ļoti iesaistītiem, bet ne vienmēr viņi var palīdzēt.

Mums ir resursi, bet ļoti sadrumstaloti, netiek efektīvi izmantoti, bieži pakalpojumi dublējas. Pārresoru koordinācijas centra ideja ir veidot 10 centrus Latvijā – struktūru, kura palīdzētu bērniem ar garīgās veselības problēmām un viņu ģimenēm. Tas būtu valsts finansēts pakalpojums. Piedāvājums ir koncentrēt resursus un kompetenci, veidojot vienu dienestu, kurā būtu integrēta psiholoģiska palīdzība un pedagoģiskais atbalsts.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas nodaļas vadītājs Ņikita Bezborodovs akcentē, ka ir divi nosacījumi, lai iecerētā ideja realizētos – lai jaunveidotais dienests pārņem to, kas pašlaik tiek veikts neefektīvi - pašlaik ir sistēma ar vairāk nekā 50 medicīnas komisijām pašvaldībās, kur ir lielas problēmas ar darba kvalitāti. Otra problēma ir koordinācija starp iestādēm un resursu izlietošana. Izglītība nav atraujama no sociālās un veselības aprūpes.

Jaunizveidotais Pedagoģiski psiholoģiskais atbalsta dienests pārņemtu medicīnisko komisiju funkcijas.

Skolām trūkst kapacitātes nodrošināt agrīnu atbalstu bērniem, kuriem ir psiholoģiskas vai uzvedības grūtības (vismaz viens no pieciem skolēniem). Mums trūkst psihologu, tos gan augstskolā sagatavo, bet finansējuma dēļ viņi neizvēlas darbu ar bērniem.

Nākamā gada laikā sāks sagatavošanās darbu, lai jaunais dienests sāktu strādāt 2020. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti