Sadaļas Sadaļas

Vecvecāku dāvanas mazbērniem bez iemesla - bērnu lutināšana vai mīlestības izpausme?

Vecākiem jāļauj un jāiedrošina bērni mācīties veidot attiecības ar pieaugušiem cilvēkiem, arī citiem ģimenes locekļiem. Ja ģimenē godā stipras un stabilas vērtības, bērni mācēs atšķirt labus nodomus no sliktiem. Tas attiecas arī uz dāvanu dāvināšanu – bērni pratīs atšķirt patiesus pieaugušo dāvanu sarūpēšanas motīvus no bērnu “uzpirkšanas”.

Vecākiem par bērnu uzvedību

Palīgs vecākiem bērnu audzināšanas un uzvedības jautājumos:

Mēs rakstīsim par: Disciplinēšanas kļūdām; Ķermeņa valodu; Audzināšanas sekvencēm; Sodīšanu;

Sagatavotās tēmas:

LSM.LV uzrunāja divu mazu bērnu vecāki, lūdzot palīdzēt rast labāko risinājumu viņu ģimenes nesaskaņās. Ģimenei izveidojušās domstarpības ar vecvecākiem bērnu apdāvināšanas dēļ. Te nav stāsts par dzimšanas dienām vai Ziemassvētkiem, bet parastām tikšanās reizēm. Vecvecāki, braucot ciemos, vai tad, ja bērni viesojas pie viņiem (mazajiem septiņi un divi gadi) sarūpējuši kādu dāvanu, mazu nieku – saldumus, krāsas, grāmatu, nelielu rotaļlietu.

Vecāki to nevar pieņemt, uzskatot, ka bērni tā tiek lutināti un tas ir pretēji viņu ģimenes uzstādījumiem par bērnu audzināšanu.

Viņuprāt, vecāki ir tie, kas nosaka, kādas attiecības bērni veido ar citiem cilvēkiem. Vecvecāki ir aizvainoti, jo mazbērnus tik bieži nemaz neredz, labi, ja reizi vai divas mēnesī, un nelielas dāvanas viņi uzskata par daļu no vecvecāku un mazbērnu savstarpējām attiecībām.

Psiholoģe Inese Putniece aicina vecākus atļaut bērniem pašiem veidot attiecības ar pieaugušajiem. “Ja vecāki ieliek bērnā pareizās vērtības, bērns tīrā veidā saprot zemtekstus un vārdos nenosauktos motīvus.” Tas attiecināms arī uz nelielām dāvanām, bērns labi sapratīs, kādi ir vecvecāku motīvi – bērnu iepriecināšana vai “uzpirkšana”.

Vecākiem jāmācās uzticēties,

kāpēc vecāki tik ļoti grib kontrolēt visu, kas notiek ar bērnu?

Cits jautājums, ja dāvana ir tādas, kas kaitē veselībai – saldumi vai ēšanas pakalpojumu iestāžu apmeklējumi, tas ir saprotams, bet par citām lietām bērns pats ar laiku sapratīs, kādi ir dāvinātāja patiesie motīvi.

“Nav slikti, ja ir dāvanas,” pauž psiholoģe. “Nav labi, ja bērnam sola dāvanu par aizbraukšanu pie vecvecākiem. Vecvecākiem un vecākiem brīvi jāpauž sava attieksme, bērns nesajauks, kāda ir attieksme vienā vai otrā mājā.”

"Bērnistabas" "Facebook" kontā mūsu sekotājiem uzdevām jautājumu "Vai atbalstāt, ka vecvecāki sarūpē nelielas dāvaniņas ik reiz, kad tiekas ar mazbērniem – kārumu, nelielu rotaļlietu, grāmatu, krāsas vai rakstāmo utt.  (Tās nav dzimšanas dienas vai Ziemassvētki)''.

Lielākais atbildētāju skaits apstiprināja, ka atbalsta šādas vecvecāku dāvanas, trešdaļa atbildētāju ir pret šādām vecvecāku dāvanām.

Kāda aptaujas dalībniece kā vienu no iemesliem minēja attālumu: "Tāpēc, ka vecvecāki tagad mazbērnus redz pa lieliem svētkiem. Vieni vai otri dzīvo ārzemēs."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt