Sadaļas Sadaļas

Ģimenes studija

Jaunā un lielā priekšnojautās un romantiskais satuvināšanās stāsts. Miķelis un Anete Maži

Ģimenes studija

Pieaug sūdzības par izglītības iestādēm; aukles tiesības attiecībās ar bērnu

Bērns dzims ķeizargriezienā: palīdzēt māmiņām sagatavoties šim notikumam

Vecmāte: Sieviete, kurai veikts ķeizargrieziens, nav sliktāka mamma

Ķeizargrieziens dzemdībās ir nepieciešams, lai saglabātu mammas un bērna veselību un pat dzīvību. Jaunās māmiņas nav pietiekami informētas par ķeizargrieziena iespējamību dzemdībās, topošo māmiņu kursos gatavojas dabīgām dzemdībām. Ķeizargriezienu gadījumos mammas mēdz smagi pārdzīvot šādu dzemdību norisi.

"Ģimenes studija" podkāstā:

  • Savā lietotnē meklē - Ģimenes studija.

Garums - 50 min; jaunas epizodes katru darba dienu.

Dzemdību namā pēdējo trīs gadu laikā ķeizargriezienu skaits ir samazinājies nenozīmīgi: 2018. gadā – 22, 06% ķeizargriezienu, 2019. gadā – 21,43% ķeizargriezienu, 2020. gadā 21,74% ķeizargriezienu.

Rīgas dzemdību nama Dzemdību centra vecākā vecmāte Laila Laganovska pauž, ka veselības polititikas ietvaros bija nosprausti mērķi samazināt ķeizargriezienu skaitu Latvijas dzemdību nodaļās. Vēlamais samazinājums ir līdz 15% ķeizargriezienu no visu dzemdību skaita.

Ķeizargrieziens ir operācija, tā ir nopietna iejaukšanās sievietes veselības sistēmā un apdraudējums sievietes veselībai.

Iepriekš plānoti ķeizargriezieni notiek, bet sievietei sarežģītāk, ja ir akūts ķeizargrieziens (10% no ķeizargriezieniem). Akūti ķeizargriezienu biežākie iemesli – iegurņa disproporcija, augļa distress, placentas atslāņošanās vai citi iemesli.

Ārstējošam ārstam par ķeizargriezienu jāinformē topošā māmiņa, jāskaidro, ka tas ir iespējams. Tomēr mammai ir jāgatavojas dzemdībām, ne ķeizargriezienam. Dažreiz pēc ķeizargrieziena mamma jūtas vainīga, ka pati nav varējusi dzemdēt.

“Jāskatās, kādu informāciju pirms dzemdībām topošās mammas saņem. Mammām jāsaprot, ka var gadīties dažādi, ķeizargrieziens var notikt arī neplānots,” pauž Laila Laganovska.

Transpersonālās izglītības institūta līdzdibinātāja un pasniedzēja Liene Vēsmiņa uzskata, ka informācija par ķeizargriezienu mammai ir vērtīga, lai blakus ideālam dzemdību plānam būtu arī šāda informācija, kas palīdzētu mammai saprast, cik ķeizargrieziens mammas un bērna veselībai var būt dažos gadījumos nepieciešams.

"Biedrības Tēvi” vadītāja un FB grupas "Normāli vecāki" veidotāja Elīna Kļaviņa uzskata, ka, sagatavojot topošās māmiņas dzemdībām, ķeizargrieziens kā iespēja ir jāapskata un par to mammas jāinformē.

Tētis (uzrādot negatīvu Covid-19 testu) drīkst palikt kopā ar mammu pēcdzemdību blokā, tur sagaidīt mammu no operācijas, visticamāk, bērns paliek kopā ar vecākiem, ja vien nav situācija, kad bērnu nepieciešams novērot.

Laila Laganovska uzsver, ka

sieviete, kurai veikts ķeizargrieziens, nav sliktāka mamma par to, kura dzemdējusi bērnu dabīgās dzemdībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt