Ģimenes studija

Kā tikt galā ar maza bērna niķiem publiskās vietās?

Ģimenes studija

Bērns un Covid-19. Slimības gaita un saslimšanas seku ietekme uz veselību ilgtermiņā

Cik riskanta vai droša mūsdienās ir izvēle bērnu laist pasaulē mājdzemdībās?

Vecmāte: Mājdzemdības visā pasaulē izvēlas galvenokārt labākas un mierīgākas komunikācijas dēļ

Plašu rezonansi sabiedrībā raisījusi ziņa par sievietes nāvi plānotās mājdzemdībās. Eksperti uzskata, ka mājdzemdības izvēlas labākas un mierīgākas komunikācijas dēļ, arī tāpēc, ka ir bijusi slikta stacionāra pieredze vai arī ir reliģiskā motivācija. Lai dzemdības notiktu mājās, nepieciešams labs riska izvērtējums.

Mājdzemdības ir senākais process pasaulē, jautājums – kāpēc ir tik daudz grūtību. Likumdošana nosaka, ka ārstnieciskajam personālam ir atbildība par nolaidību ārstēšanas procesā. Vecmātēm nevajag noteikt īpašu atsevišķu atbildību. Ministru kabineta noteikumos ir atrunāts jautājums, ka drīkst veikt dzemdības mājās, situāciju likumdošanā raksturo Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes docētāja Karina Palkova.

Būtu nepieciešams attīstīt kļūdu vērtēšanas sistēmu, kas ļautu ārstiem veikt savu darbu, ņemot vērā, ka ārsts nevar paredzēt visu, nevar noteikt vadlīnijas, kā rīkoties konkrēti katrā situācijā. Jāstrādā pie kļūdu risināšanas, ne iebiedēšanas sistēmas.

Šobrīd pacientu tiesības likumdošanā ir regulētas skaidrāk nekā ārstniecības personāla tiesības, lieliski, ja būtu balanss.

Karina Palkova pētījusi pasaules pieredzi, kur sievietes izvēlas mājdzemdības, to dara galvenokārt tāpēc, ka mājdzemdībās ir labāka, vieglāka un mierīgāka komunikācija. Mūsu likumdošana nosaka, ka pacientiem ir tiesības uz laipnu ārstu attieksmi, bet reālajā dzīvē ne vienmēr tā notiek. Otrs aspekts par labu mājdzemdībām ir reliģiskā motivācija.

Plānotu ārpusstacionāra dzemdību vecmāšu apvienības vadītāja Rudīte Brūvere, atbildot uz jautājumu, vai drošāk dzemdēt stacionārā vai mājās, atbild ar pretjautājumu – kas dzemdētājai ir svarīgi?  Daudziem svarīgs ir cilvēks blakus, ar ko sadarbojas, attiecības, psihosomatika. Stacionāros, iespējams, ārsts un dzemdētāja satiekas pirmo reizi mūžā. Mājdzemdību gadījumā ir nepārtraukta aprūpe, kas ir daudziem būtiska. Ja sievietei bail no slimnīcas, tad tā nav motivācija mājdzemdībām.

Nav ārpusriska dzemdētājas – ir vispārējais dzīves un dzemdību risks,

uzsver Rudīte Brūvere.

Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas prezidente Vija Veisa norāda - lai dzemdības notiktu mājās, nepieciešams labs riska izvērtējums, kvalificēta palīdzība dzemdību brīdī no personāla puses, nodrošinājums, kā realizē sievietes pārvešanu uz stacionāru situācijā, kad mājās vairs nav droši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt