Ģimenes studija

Skolēna apģērba izvēle - pašizpausmes iespējas un skolas noteiktās robežas

Ģimenes studija

Māju sajūtas radīšanai vissvarīgākie ir tuvie cilvēki

Tuvība ar vecākiem dod bērnam drošības sajūtu - viss ir kārtībā

Vecāku un bērnu piesaiste: drošības sajūta ļauj bērnam vispusīgi attīstīties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mazam bērnam ir nepieciešama vismaz viena piesaistes persona, kas uz viņu reaģē un rūpējas gan par viņa fiziskajām, gan emocionālajām vajadzībām. Tas palīdz bērnam izaugt pārliecinātam un drošam. Bērnam augot, palielinās piesaistes personu skaits.

"Dod pieci!" 2018

Laikā no 17. līdz 23.decembrim notiek sabiedrisko mediju labdarības akcija „Dod pieci”.

Šogad akcijā runājam par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. 

Maratonā iegūtie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv tiks novirzīti jaunas mācību sistēmas izveidei un ieviešanai vecākiem, kuru ģimenē ienāks bērns. Pirmo reizi maratona mērķi var atbalstīt arī ar „Ziedot.lv” dāvanu kartēm.

Tuvība ar māti un arī ar tēvu, kurš ir bijis blakus zīdainim jau no dzimšanas, dod mazulim tik nepieciešamo drošības sajūtu. Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par to, kā veidojas droša piesaiste un kāpēc tā ir tik svarīga, lai bērns izaugtu par laimīgu cilvēku.

Emocionālā saite starp bērnu un vecāku ir tā, kuru saucam par mīlestību, pieķeršanos, bet pavisam maziņam bērnam tas ir pat izdzīvošanas faktors. Ja vecāki bērnu iemīlēs, darīs visu, lai bērns izdzīvotu.

Daba ir daudz izdarījusi, lai mīlestība starp bērnu un vecākiem būtu, tas notiek, pateicoties hormoniem.

Attiecības veido arī bērna ieņemšanas mirklī un gaidīšanas laikā. Tas ir laiks, kad bērns ir un vēlas būt attiecībās ar vecākiem. Daba ir gribējusi, lai bērniņš aug un attīstās, kāda cilvēka pieskatīts. Ja tā bērns ir varējis augt, tad izveido stingru pašvērtību, zina, ka ir mīlēts, atrodas drošībā. “Droša cilvēka klātbūtnē bērns var labi attīstīt visas spējas, daudz labāk nekā bērns, kuram nav drošas piesaistes,“ uzsver psiholoģe un ģimenes terapeite Vita Kalniņa.

Vecāku un bērnu piesaiste ir ļoti daudz pētīta, pētījumi saka, ka tēva nozīme nav pietiekami novērtēta.

Bērnam ir svarīgi, lai ir vismaz viena piesaistes persona, kas uz viņu reaģē un rūpējas gan par fiziskajām, gan emocionālajām vajadzībām. Mazam bērnam nav iespējams veidot ciešas attiecības vairāk kā ar trim cilvēkiem. Augot bērnam, viss pamazām mainās, rodas piesaiste ar otru vecāku. Emocionālo saiti bērns var radīt ne tikai ar vecākiem, arī ar citām personām.

“Dažreiz pieauguši cilvēki terapijās stāsta, ka emocionāla piesaiste bērnībā nav izveidojusies ar cilvēkiem, bet ir bijusi ar dzīvniekiem – suni vai zirgu,” par profesionālo pieredzi stāsta Vita Kalniņa.

Uz bērna vajadzībām vecāki reaģē jebkurā vecumā, bet vajadzības atšķiras dažādos vecumos. Ja septiņgadnieks sēž uz grīdas un kliedz, ka viņam vajag aizsiet botas, tad būtu jāparāda, kā to darīt, ne darīt to viņa vietā. Ja mazs bērns raud, tad mēs viņu mierināsim un ņemsim rokās.

Kamēr bērns dzīvo kopā ar vecākiem, ir visas iespējas veidot un labot attiecības.

Vecāku uzdevums ir palīdzēt bērnam attīstīties un izturēt nepatīkamas emocijas, tā ir svarīga dzīves vajadzība. Dažreiz ir jādara tādi darbi, kuri bērnam nepatīk.

Sievietei jāpalīdz tētim veidot attiecības ar bērnu. Nevajag pārmest, kritizēt un stāvēt aiz pleca un izteikt piezīmes.

Neviens nepiedzimst par labiem vecākiem, par tādiem var kļūt dzīves laikā. Bērni ir labi vecāku skolotāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti