Vecāku pusdienas ar bērniem – pie viena galda, bet katrs savā telefonā un savā pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vairākos lielveikalos, ēstuvēs un kafejnīcās, kurās mēdz doties vecāki ar bērniem, Latvijas Televīzijas raidījums ”Aizliegtais paņēmiens” ar slēpto kameru veica novērojumu, kurā secināja, ka vecāki ar bērniem nerunā. Vai nu mobilajos telefonos “sēž” vecāki un risina savas lietas un bērns garlaikojas, vai nu telefonā “sēž” bērns un vecāki tajā brīdī runā savā starpā vai nesarunājas nemaz. Novērotās situācijas komentēja sociālā pedagoģe Dana Prauliņa.

Bērnam „mute aiztaisīta ar ēdienu”

Ekspertes komentārs:

„Bērnam mute ir aiztaisīta ar ēdienu, tādā veidā. Protams, tur nekas tāds traģisks nebija, bet mēs redzam, ka ģimene nekomunicē. Viņi sēž katrs tā kā pats par sevi.”

Ēstuve lielveikalā „Alfa”. Pie galda sēž mamma, tētis un puika. Neilgi pirms kameras ieslēgšanas mamma ir norājusi bērnu, ka jābūt ir mierīgam. Visa ēdienreize ilgst apmēram stundu. Kādu brīdi ap puiku pačubinās tēvs, var arī redzēt, ka viņš vecākiem labprāt ko pastāstītu, bet, vecākuprāt, labāk, lai viņš darbojas viens bērniem domātā spēļu placī.  

Vecāki „sēž” telefonos, nesarunājas savā starpā un arī ar bērnu nerunā.

Ekspertes komentārs:

„Mēs redzam, ka mamma sāk runāt pa telefonu. Bērns viņu parausta aiz rokas, mēģinot pievērst uzmanību, pieglaužas, tā kā grib apķerties, bet mamma nepieslēdzas viņa aicinājumiem.”

Šādi abu attiecībās var iestāties vēsums, un bērns ar mammu pusdienot kopā vairs negribēs.

Neatbild bērna aicinājumam

„McDonald's” lielveikalā „Alfa”. Pusdieno mamma ar dēlu, bet precīzāk būtu teikt ar kādu, kas ir telefona otrajā galā. Protams, viņas saruna ir svarīga, un bērns var pagaidīt.

Kad bērns kļūst nepacietīgs un grib mammas uzmanību, tad savukārt mammai ir jāēd.

Ekspertes komentārs:

„Pozitīvais piemērs. Tur ģimene komunicē savā starpā, smaida. Mamma paglāsta dēlam muguru. Var redzēt, ka viņi tiešām brīvdienas pavada kopā. Mēs nezinām, kā tas notiek darba dienās. Viņi varbūt ir ļoti aizņemti, bet vismaz šo brīvdienu viņi mēģina pavadīt pilnvērtīgi, pieslēdzoties ar visām maņām."

Tiešām laiku pavada kopā

Lielveikala „Origo” „Hesburger” ēstuvē ēd mamma, tētis un dēls. „Aizliegtais paņēmiens” ierodas viņu maltītes vidū un novēro viņus apmēram pusstundu.

Viņi savā starpā gan sarunājas. Tētis runā ar puiku, mamma viņu apčubina.

Nav nekā kopīga?

Ekspertes komentārs:

„Šķiet, ka viņiem pat nav nekā kopīga, par ko parunāt. Viņi tā kā ir kopā, bet tajā pašā laikā, šķiet, katrs pats par sevi. Tā interesanti. Kādā brīdī tēvs arī paņem rokā telefonu, bet tas nav tā, ka viņš pilnīgi tagad ir tikai telefonā, bet ar dēlu arī vairs nē. Viņi sēž, skatās viens uz otru, un īsti nevar saprast, kādas ir viņu attiecības. Vai tās ir tikai brīvdienu attiecības, vai vienkārši sliktas attiecības."

Tēvs un pusaudzis „Alfas” „Čili” picā. Sākumā tēvs runā pa telefonu, bet pēc tam abi praktiski klusē.

Komunikācija nenotiek, un galu galā pēc abiem ierodas mamma.

Bērni spēlējas, tēvs atpūšas

„Alfas” ēstuvē  „Hesburger” tēvs vakariņo ar diviem puikām vairāk nekā stundu.

Ekspertes komentārs:

„Tētis atpūšas, tētim ir brīvdiena kopā ar bērniem, kuri paši savā vaļā šļūc pa slidkalniņu, bet viņiem ir jautri. Un tētim ir savs brīvais laiks, var pasēdēt, atpūsties pie galda.”

Skaidrs, ka daudz ērtāk, ja viņi netraucē un spēlējas turpat rotaļu laukumā. Tēvs var mierīgi atpūsties no garās darba nedēļas.

Kā rīkoties pareizi?

Skaidrs, ka šādas vienreiz fiksētas epizodes pilnu priekšstatu par ģimenes attiecībām un attiecībām ar bērniem nedod. Varbūt tiešām šoreiz tētis atpūšas, savukārt citreiz ir pievērsies bērniem ar pilnu uzmanību. Un tas der, jo psihologi jau nesaka, ka ar bērnu jārunā 24 stundas diennaktī,

bet vecākiem savam bērnam ir jādod sajūta - es tevi klausos, es gribu tevi dzirdēt un tavs teiktais man ir svarīgs.

Nevis pieiet tam visam formāli un vēl nodomāt pie sevis, par ko ar tādu sīko vispār var runāt, kāds viņam var būt viedoklis, jo viņš taču ir tikai bērns.

Svarīgi ir ne tikai runāt ar bērnu, veltīt viņam uzmanību, bet arī uzticēt un uzticēties, kopā ko darīt, ļaut viņam piedalīties, būt pilntiesīgam ģimenes loceklim, nevis tikai kā fona traucēklim. Arī to uzsver bērnu psihologi. Šis visbiežāk ir jautājums, kā attiecības tiek veidotas mājās.

Lai būtu lielāka skaidrība, kas kādas negatīvas sekas rada, "Aizliegtais paņēmiens" izspēlēja vairākas sadzīves ainas, ko varētu uzskatīt par tipiskām situācijām mūsdienu ģimenēs. Lai tās uzmodelētu, raidījums runāja ar vairākiem psihologiem, kas diendienā uzklausa ģimenes problēmas.

Etīdēs piedalījās trīs aktrises, mamma un divas meitas. Vienai - 12, otrai – 6 gadi.

Situāciju savukārt vērtēja klīniskā psiholoģe Anda Sauļūna, kas ir viena arī no darbiniecēm bērnu uzticības tālruņa centrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti