Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Jāni Eglīti

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Jāni Dūklavu

(NE)TIEŠĀ VARDARBĪBA: Medikamenti

Vecāku nevērības dēļ bērni saindējas ar medikamentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā teju ik nedēļu palīdzība jāsniedz bērniem, kuri saindējušies ar medikamentiem. Mediķi brīdina, ka šāda saindēšanās var radīt nopietnas sekas bērna veselībai. Lai neapdraudētu bērnu veselību, vecākiem medikamenti jāglabā bērniem nepieejamās vietās.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatre Marina Vīksne informē, ka bērnu saindēšanās gadījumi ar medikamentiem notiek ik nedēļu.

Marina Vīksne min tipisku gadījumu: "Slimnīcā iestājās divgadīga meitenīte ar sūdzībām, ka bērns kļuvis miegaināks, apātiskāks, vājinās sirdsdarbība. Bija forša ģimene, forši vecāki, foršs bērns, forši vecvecāki. Viss ir labi. Bērns atstāts pie omes pieskatīšanai. Bērnam divi gadi. Šajā vecumā bērni ziņkārīgi, sasniedz nesasniedzamas vietas. Šajā gadījumā bērns atradis omes somu. Atradis tabletes. Baltas, apaļas, smukas, garšīgas, viegli apēdamas un tās apēdis.

Reanimācijas nodaļā tika stabilizēts meitenītes asinsspiediens un sirdsdarbība. Bērnam intravenozi nācās ievadīt zāles. Bērns bija apēdis omītes medikamentus pret augstu asinsspiedienu. Šoreiz paveicās, jo medikamentu norīšanas fakts tika ātri konstatēts un savlaicīgi tikai izsaukta ātrā palīdzība. Šādos gadījumos, jo ātrāk bērns nonāk slimnīcā, jo lielākas iespējas ir to izglābt."

Marina Vīksne skaidro, ka vēršanās pēc palīdzības pie mediķa savlaicīgi ir būtiska: "Pēc 12 stundām ir daudzas neatgriezeniskās sekas: nieru, aknu bojājumi. Nieru mazspēja, aknu mazspēja, neatgriezeniski centrālās nervu sistēmas bojājumi, bezsamaņa, koma un nāve.

Gadā Bērnu slimnīcā nonāk 55 šādi pacienti – tas ir pa vienam katru nedēļu.

Marina Vīksne brīdina, ka bērns nekad neaprobežosies ar vienu tableti. Viņam tās garšos, viņš ēdīs divas trīs, kamēr beigsies.

"Ļoti nepatīk, ka vecāki pasaka - bērns pats vainīgs. Viņš pats atrada, pats apēda. Gribās lamāties uz vecākiem, jo tā ir vecāku atbildība. Vecāku primārais uzdevums ir nodrošināt drošu vidi bērnam mājās un tur, kur viņš atrodas. Skolās, bērnudārzos nebūs aptieciņas, kur bērns var viegli piekļūt. Kāpēc lai tas būtu mājas?" vaicā mediķe.

Lai pasargātu savu bērnu no šādiem riskiem, mājās jānovērš iespēja jūsu atvasēm piekļūt medikamentiem. Tiem jāatrodas aptieciņā.

Savukārt aptieciņa jānovieto ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem grūti pieejamā vietā. Lai mazinātu zāļu daudzumu, kas atrodas mājās, nevajadzētu iegādāties medikamentus lielos daudzumos; tos, kam beidzies derīguma termiņš, vai tos, kuri vairs netiek lietoti, vajadzētu savlaicīgi utilizēt. Dodoties ciemos vai atstājot bērnu, piemēram, vecmāmiņai, jāpainteresējas, vai medikamenti atrodas vietās, kas bērnam ir nepieejama.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti