Ģimenes studija

Arturs Sliede apkopojis ziņas par apmēram 800 cilvēkiem ar uzvārdu Sliede

Ģimenes studija

Skolēna apģērba izvēle - pašizpausmes iespējas un skolas noteiktās robežas

Vecākiem trūkst pamatzināšanu par zēnu higiēnu

Vecākiem trūkst pamatzināšanu par zēnu higiēnu. Ārstu ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mediķi norāda, ka daudziem vecākiem trūkst pamatzināšanu par zēnu higiēnu, kas noved pie veselības problēmām. Vecākiem iesaka vērsties pie ģimenes ārstiem, lai vecāki iegūtu nepieciešamo informāciju un konsultāciju bērnam. Saslimšanas gadījumā bērns nekavējoties jānogādā ārstniecības iestādē.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par to, kas būtu jāzina par puišu dzimumorgānu aprūpi jau no pirmajām dienām un kas jādara, lai saudzētu zēnu reproduktīvo veselību.

Ģimenes ārsts ir pirmais cilvēks, ar ko sastopas vecāki bērna veselības jautājumos, ārstam var lūgt skaidrojumus par zēna aprūpes jautājumiem. Informāciju var iegūt arī dzemdību namā.

Higiēna

Zēnam piedzimstot, priekšādiņa praktiski nekad neiet pāri galviņai, kā tas ir pieaugušiem vīriešiem. Ap 50% puiku līdz 3 gadu vecumam tas notiek dabīgi. “Ir jāseko līdzi, lai tas neieilgtu,” vecākus vērīgi sekot līdzi zēnu attīstībai aicina ārste Edīte Kurmiņa. Nedrīkst plēst un raut, bet katru reizi mazgājoties atbīda tik, cik var. Pusaudža vecumā priekšādiņa veras vaļā un nav problēmas ar dzimumdzīvi.

Bērnam jāmāca apmazgāt dzimumlocekli un dibenu. Puišiem ir vienkāršākas higiēnas prasības nekā meitenēm, jo mazāk iespējama iekaisuma rašanās.

Ar ziepēm mazgā ārējos dzimumorgānus rītos un vakaros.

“Ja dzimumlocekļa priekšādu var atbīdīt, tā jāatbīda, jānomazgā, jānosusina un jāpārvelk atpakaļ, ja to neizdara, var rasties tūska un būs nepieciešama speciālista palīdzība,” skaidro uroloģe Natālija Bozotova.

Līdz gada vecumam bērns ir ģimenes ārsta uzraudzībā, bet vēlāk nav obligātās pārbaudes, tad tā ir tikai vecāku izvēle, cik bieži doties pie ārsta.

“Ar varu neko nevajag darīt. Nedrīkst ar varu neko darīt, jo var rasties mikroplaisas, kas vainagojas ar komplikācijām. Bet nevajag pārspīlēt, lai viss norit normāli,“ vecākus aicina Bozotova.

Sēklinieki

Zēnam katrā pusē ir pa vienam sēkliniekam, pēc dzimšanas sēkliniekiem jābūt noslīdējušiem sēklinieku maisiņos. Ja tā nav, tad jāvēršas pie ārsta, lai tos novilktu lejā dabīgā vai ķirurģiskā ceļā. Dabīgai noslīdēšanai jābūt līdz pusgada vecumam. Līdz pusotra gada vecumam šo jautājumu jārisina, ja tas nenotiek dabīgi.

Dzimumlocekļa lielums

Ļoti aktuāls jautājums, ar ko jaundzimušo vecāki vēršas pie speciālistiem. Pirmā dzīves gada laikā daudzi bērni ir apaļīgi. Bieži dzimumlocekļa garumu slēpj tauku daudzums, un proporcionāli dzimumloceklis izskatās ļoti mazs. Otrajā dzīves gadā bērna ķermenis mainās.

Iekaisums

Ārsti bieži diagnosticē urīnceļa iekaisumus, bet patiesībā ir fimoze (dzimumlocekļa priekšādiņas sašaurinājums, kas neļauj atsegt dzimumlocekļa galviņu) vai priekšādiņas saaugumi. Urīnceļa iekaisumus var diagnosticēt arī tad, ja nepareizi paņemti urīna paraugi analīzēm. Ja ir iekaisums, sāpes, jāvēršas pie ārsta, jo ir iespējama oliņu sagriešanās. Šajā gadījumā nav jāpierakstās pie ambulatoras palīdzības, bet jābrauc pie ārsta nekavējoties.

Apgraizīšana

Infekcijas risks ir mazāks vīriešiem, kuri ir apgraizīti bērnībā. Daudzās valstīs apgraizīšanu veic uzreiz pēc zēna dzimšanas. Tā nav reliģiska, bet preventīva darbība saslimšanas mazināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti