Vecāki sūdzas par sarežģītu bērnu testēšanas kārtību pirms vasaras nometnēm

Vasara ir bērnu un jauniešu nometņu laiks. Covid-19 pandēmija gan viesusi jaunu noteikumu – pirms nometnes sākuma visiem dalībniekiem un darbiniekiem jāveic Covid-19 siekalu tests, tomēr šajā ziņā piedzīvotas aizķeršanās.

Vecāki sūdzas par sarežģītu bērnu testēšanas kārtību pirms vasaras nometnēm
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Kāds vecāks vērsās pie Latvijas Radio, jo pieredzēja, ka sarunāt meitas siekalu testu pirms nometnes nav bijis nemaz tik viegli, jo atbildīgās iestādes nemāk skaidri un saprotami paskaidrot, kas un kā jādara. Tikmēr pieredzējušie nometņu rīkotāji saviem kolēģiem iesaka – pats svarīgākais visu skaidri un saprotami ar vecākiem izrunāt, un tad arī neradīsies pārpratumi un sarežģījumi.

Šogad vasaras nometņu piedāvājums ir ļoti plašs. Valsts izglītības satura centra (VISC) nometņu sarakstā ir vairāk nekā 1050 sporta, piedzīvojumu, mācību un cita veida vasaras izklaides iespēju.

Šogad gan nometnes jārīko pēc Covid-19 pandēmijas diktētajiem noteikumiem. Tas nozīmē, ka 48 stundas pirms tās sākuma jāveic siekalu tests.

Sūta no viena pie otra

Arī Ivara Zviedra meita vēlējās apmeklēt kādu nometni, tādēļ tēvs centies noskaidrot, kad un kā jāveic šis tests. Zviedris gan neatklāja, kurā nometnē radusies tik sarežģīta komunikācija. Tomēr viņš saskārās ar to, ka neviens īsti nezina, kas un kā jādara, un atbildību noveļ no vienas puses uz otru.

Zviedris pastāstīja: "Piezvanu uz telefonu 8345. Tur man atbild: "Ziniet, es neko par šo nezinu. Zvaniet Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM)." Nu, labi, zvanu IZM. Tur numurs neatbildēja. Tad es zvanīju laboratorijai. Tur bija minūtes 20. Tur man prasa kaut kādu PIN kodu. Es saku: "Kādu PIN kodu? Es nezinu par PIN kodiem neko." Bet tas taču tik elementāri – iedodiet to testu, vai jūsu klātbūtnē vai pierakstīties uz to. Nē, tā nevarot."

Tikmēr VISC skaidroja: ar kārtību, kā notiek testēšana, kas nepieciešama nevakcinētiem dalībniekiem un darbiniekiem, jāiepazīstina nometnes rīkotājam.

Ar noslēgtu līgumu par dalību nometnē testu iespējams nodot par valsts budžeta līdzekļiem. Ja nometne ir ilgāka par septiņām dienām, tad tests jānodod atkārtoti. Savukārt testa nodošanas kārtību nosaka nometnes rīkotājs.

VISC pārstāve Liene Bērziņa paskaidroja: "Nometnes organizators var organizēt testēšanu pie iestādes, kurā plānota nometnes norise. Tad ir iespēja nodot siekalu paraugu arī "E.Gulbja laboratorijas" automātā. Šajā gadījumā vismaz nedēļu pirms nometnes organizatoram uz laboratoriju ir jānosūta dalībnieku un darbinieku saraksts. Tad dalībnieki un darbinieki saņem speciālu kodu un tiek pie stobriņa siekalu testa, kuru pēc tam nodod robotam 38 stundas pirms plānotās nometnes sākuma. Savukārt trešais veids – var nodot siekalu paraugu arī individuāli kādā no laboratorijām."

Svarīgākais ir izskaidrot

Visa pamatā ir skaidra komunikācija un atbildes uz vecāku jautājumiem, lai nerastos pārpratumi. Nometņu rīkotāja "Mirandas nometnes" vadītāja Lolita Osipova pastāstīja, ka pašiem lielu problēmu ar vecāku neizpratni neesot bijis.

Osipova pauda: "Ja vecākiem vienkārši pasaka, ka būs jāveic Covid-19 testēšana, tad pirmā nesaprašanās ir, vai tas būs tā saucamais deguna puļķis, jo pret to daudziem vecākiem tomēr ir iebildumi. Bet, ja uzreiz pasaka, ka būs jāveic siekalu tests, tad tā pretestība ir daudz mazāka. Tad tikai nākamie jautājumi: "Kur un kā tas notiks?" Mēs esam izstrādājuši tādu vienkāršu instrukciju mūsu nometņu dalībnieku vecākiem, kur vieglajā valodā izstāstām, kā to var izdarīt vienkārši, ātri, un tad vecāki saka: "Tad ir viss kārtībā, viss tiešām ir vienkārši."

"Mirandas nometnes" rīkotajos pasākumos līdz šim nav bijis neviens saslimšanas gadījums, taču testēšana atmaksājusies, jo vienā gadījumā tests pirms nometnes bērnam bija pozitīvs.

Arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāves Ilzes Arājas sniegtā informācija liecina – šobrīd bērnu nometnes nav vieta, kur plaši izplatītos vīruss. Bijis viens uzliesmojums, un vēl vienā situācijā konstatēts viens saslimšanas gadījums, taču operatīva rīcība novērsusi slimības uzliesmojumu.

KONTEKSTS:

Šovasar samazinoties Covid-19 izplatībai, valdība atļāva rīkot bērnu nometnes klātienē ar epidemioloģiskās drošības noteikumiem. VISC šogad saņēmis vairāk nekā 1000 nometņu rīkotāju pieteikumus, un brīvās vietas tajās "izķer" ātri, jo pieprasījums ir liels.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt