Ģimenes studija

Kultūras notikumi pielāgojas bērnu un jauniešu vajadzībām

Ģimenes studija

Mediķi ceļ trauksmi par bērnu sirds veselības problēmu pieaugumu

Vai, pieaugot inflācijai, iespējama arī "māmiņu algu" indeksācija?

Vecāki rosina bērnu kopšanas pabalsta indeksāciju; tā nav iespējama esošajā likumdošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Portālā "manabalss.lv" savākti 10 000 parakstu iniciatīvai par vecāku pabalsta indeksāciju. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" speciālisti skaidroja, ka bērnu pabalsta paaugstinājums vecākiem nav iespējams, jo tad būtu nepieciešams paaugstināt sociālās iemaksas, tāpat īstermiņa pabalstiem nav indeksācijas. Ir domāts par izmaiņām vecāku pabalsta apjomā, ja, esot bērna kopšanas atvaļinājumā, vecāki vēlas gūt papildu ienākumus.

Iniciatīvas mērķis ir atbalstīt ģimenes, kurās šobrīd viens no vecākiem ir bērnu kopšanas atvaļinājumā un rūpējas par mazuli. Šā brīža vecāku pabalsta apmērs ir aprēķināts no algu apmēriem, kas vairs neatbilst šā brīža situācijai, kad algu apmērs dažādās profesijās ir būtiski pieaudzis. Tāpat inflācija ir rekordaugsta, un ekonomiskā situācija valstī kopumā ir krasi un negaidīti mainījusies. Tāpēc ir nepieciešams nekavējoties indeksēt un veikt pārrēķinu vecāku pabalsta apmēram, lai tas būtu reālajai situācijai atbilstīgs. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Iniciatīvas autore Signija Mosāne skaidroja, ka iniciatīva tapa, plānojot ģimenes budžetu, jo mājsaimniecības izdevumi aug ļoti ātri. Paraksti šīs iniciatīvas atbalstam tika savākti ātri, 19. septembrī priekšlikumi tika iesniegti Saeimā.

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite šo ierosmi vērtē piesardzīgi, kaut ideja ir saprotama. Vecāki periodā, kamēr ir kopā ar bērnu, līdz gada vai pusotram gadam saņem bērna kopšanas pabalstu 170 eiro un sociālo pabalstu, kas ir summa no iepriekš veiktajām iemaksām. 20% nesaņem sociālo  iemaksu pabalstu, tāpēc šī iniciatīva nebūtu taisnīga – jāskatās samērīgums pret pārējām sabiedrības grupām.

Aprēķinot vecāku pabalstu, skatās ne tikai darba algu, bet visus ienākumus nodarbinātības periodā, otrs faktors, vecāku pabalsts ir īstermiņa pabalsts, īstermiņa pabalstiem nav indeksācijas.

Ir citi instrumenti, kas ir vairāk atbalstoši ģimenēm, piemēram, bērnu kopšanas pabalsts. Palīdzību var saņemt arī no valsts atbalsta pasākumiem, kas būs automātiski iedzīvotāju rēķinos.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Jaunā māmiņa Ieva Zeiza raidījumā stāsta, ka līdz bērna kopšanas atvaļinājumam bija iespēja strādāt vairāk, līdz ar to tagad saņem lielāku atbalstu. Šobrīd rēķini ir neprognozējami, ir grūti budžetēt izdevumu sadaļu. Arī piestrādāt jaunā māmiņa nevar, jo ierobežojumi ir būtiski. Komentējot valsts attieksmi, Zeiza pauž, ka

"domājot par demogrāfisko situāciju, valstij ir jāgrib, lai es aizietu vēlreiz bērna kopšanas atvaļinājumā."

Vecāku pabalsts, tāpat kā ikviens sociālās apdrošināšanas pabalsts, ir daļēji ienākumu aizvietojums, kopjot bērnu, slimības laikā un citās likumā noteiktās situācijās.

Pabalsta saņemšana un ienākumu gūšana nav savietojama. Pie nodarbinātības ienākumu gūšanas pabalstu maksā mazākā apmērā – 30%.

Ir arī citi nosacījumi dažādām ienākumu gūšanas situācijām, skaidroja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vadītāja Aiva Zīrāka.

Lai maksātu vecākiem vairāk, būtu nepieciešams paaugstināt sociālās iemaksas.

Ir bijušas diskusijas, ka vecāki pie nodarbinātības ienākumu gūšanas varētu saņemt pabalstu 50% vai 70% apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti