Ģimenes studija

Radu saites nostiprina brīnišķīgi kopābūšanas mirkļi. Tiekamies ar Sandras Glāzupas ģimeni

Ģimenes studija

Aktīvie, darbīgie un sportiskie kuldīdznieki - Ineses Astaševskas ģimene

Vecāki ceļ trauksmi - "saltus" lieto jau sākumskolā; vāc parakstus to aizliegšanai

Vecāki ceļ trauksmi – «saltus» lieto jau sākumskolā; vāc parakstus to aizliegšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Platformā "manabalss.lv" notiek parakstu vākšana, lai ar likumu aizliegtu aromatizēto elektronisko smēķēšanas ierīču un to uzpildes tehnoloģiju apriti. Trauksmi ceļ vecāki, kuru bērni tā saucamos "saltus" vai "flomāsterus" sākuši lietot jau sākumskolā, jo tos var iegādāties internetā, smēķētāju grūti pieķert, jo cigaretēm nav smaržas, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda speciālisti, akcentējot, ka jauniešiem ir jāskaidro, ka nikotīna atkarība ir psihiska saslimšana, kurai ir augsts risks attīstīties, ja smēķēt sāk agrā vecumā.

Tētis Oļegs Belousovs vasarā saskāries ar situāciju, kad uzzinājis, ka deviņgadīgais dēls pīpējis "saltus". Visbīstamākais – nevar pateikt, ka bērns smēķējis, nav nekādu pazīmju. Bērni smēķē pat klasē. Skolā tēvs ir runājis ar bērniem, bet pēc tam tāpat atkārtojās smēķēšana. Ierīces iegādāties bērni var internetā. Ierīces arī atrod uz ielas, ja nav līdz galam izsmēķētas, tās lieto.

Saskaņā ar likumdošanu elektroniskās ierīces un cigaretes pielīdzināmas smēķēšanai, saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu – bērns tās nedrīkst lietot, glabāt, izplatīt, arī citiem bērniem nodot, par to ir paredzēta atbildība,

skaidroja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore Tatjana Caune.

"Elektroniskās cigaretes un ierīces ieņem lielu vietu nepilngadīgo vidū, to rāda arī policijas veiktie kontroles pasākumi. Bērni atrod veidus, kā iegūt šīs ierīces."

Jaunciema pamatskolas direktores vietniece, MOT trenere un "Skola2030" eksperte Anna Zaula skaidroja: skolās saltu smēķēšana ir problēma tieši tāpēc, ka smēķēt saltus var droši, nav smakas, nevar pieķert. Nepieciešams stiprināt jauniešu drosmi pateikt "nē".

No sākuma ar elektroniskajām cigaretēm bija domāts izdarīt ko labu – tā mazinot smēķēšanas kaitējumu, bet ar šo produktu uztaisīja lietu, kas pieejama pusaudžiem, radot atkarību.

Pētījumi rāda, ka elektroniskās cigaretes ir mazāk kaitīgas kā cigaretes, bet tomēr ļoti kaitīgas.

Pieaugušie izdara izvēli starp cigaretēm un elektroniskām ierīcēm, bet bērni sāk smēķēt ar elektroniskām ierīcēm, stāstīja narkologs, bērnu psihiatrs Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā un Pusaudžu resursu centrā Ļevs Poluņins.

Tētis uzsver, ka bērni skolā saskaras ar divām lietām – bulingu skolā un "es nevēlos būt stukačs", ar to skolās ir jācīnās. Labi, ja ģimene ir institūcija, kurā bērnu "izārstē" no visa šī.

Caunes pieredze rāda, ka sarunās ar jauniešiem atklājas – viņi neuzskata elektroniskās smēķēšanas ierīces par kaitīgām. Caune atbalstītu aizliegumu tirgot elektroniskās smēķēšanas ierīces. Likumdošanā ir projekts par aizliegumu elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantot dažādas garšas.

Runāšana par smēķēšanas kaitīgumu ir efektīva, jo tālākas sekas pusaudžu vecumā neanalizē, tāpēc produkts ātri izplatās. Cigaretes ar dažādām garšām vairs nepārdod, iespējams, tas varētu nostrādāt arī ar elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm.

Nikotīna atkarība ir psihiska saslimšana, kurai ir augsts risks attīstīties, ja smēķēt sāk agrā vecumā,

uzsvēra Poluņins.

Iniciatīvā portālā "manabalss.lv" teikts:

"Ņemot vērā gan sabiedrības, sevišķi nepilngadīgo, veselības apsvērumus, gan esošos starptautiskos piemērus, aicinu novērst maldinošo un kaitīgo ilūziju, ka inovatīvie smēķēšanas un nikotīna uzņemšanas veidi ir kaut kas jauks, patīkams un nevainīgs. Aromatizētās e-cigaretes dažādos to veidos tieši to dara, un ar tām nikotīna ietekmē un paredzamā atkarībā nonāk arī mazgadīgie. Dažādie aromāti ir vilinoši, un tieši uz visu jauno salīdzinoši atvērtos bērnus provocē atrast piekļuvi e-cigaretēm un tās pamēģināt.

Tāpēc piedāvāju grozīt Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumu, aizliedzot aromatizēto elektronisko smēķēšanas ierīču un to uzpildes tehnoloģiju apriti. Līdzīgi regulējumi ir jau vairākās valstīs, ieskaitot šo tehnoloģiju apriti internetā.

Ar šo pārmaiņu mēs pasargāsim sevišķi bērnus un jauniešus no mānīgi, maldinoši rosinātas un veselībai bīstamas atkarības izplatības."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti