Rīta Panorāma

Intervija ar Vikinguru Oulafsonu un Baibu Bartkeviču

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Drošība uz ceļiem: Bērnu sēdeklīši

Vecāki! Bērnu piesprādzējiet arī tad, ja jābrauc vien pārsimts metru!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka bērni, kuru augums nepārsniedz vienu metru un 50 centimetrus, transportlīdzekļos jāpārvieto vecumam un svaram atbilstošā bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa.  Šo noteikumu neievērošana īpaši bīstama var kļūt gada tumšajā un sniegotajā periodā.


Ceļu satiksmes drošības direkcijas  veiktie pētījumi 2015. un 2016. gadā liecina, ka joprojām daļa autovadītāju, sevišķi reģionos, pārvadājot bērnus, tos nepiesprādzē vecumam un svaram piemērotā bērnu sēdeklītī.

Drošas braukšanas skolas direktors Jāni Vanks nelielā eksperimentā demonstrē, kas notiek ar bērnu, ja transportlīdzeklis, braucot ar ātrumu 40 kilometri stundā, strauji jānobremzē. Ja manekens ir piesprādzēts, bremzēšanas laikā tas paliek nekustīgi sēdeklītī. Ja, braucot tādā pašā ātrumā, bērns nav piesprādzēts, tad bremzēšanas laikā ietriecas priekšējā sēdeklī.

Jānis Vanks eksperimentā skaidro: "Redziet - šis ir sēdeklītis, kas fiksējas ar siksnu. Nav "isofix" stiprinājuma, un līdz ar to ir vēl sliktāk. Ne tikai bērns ietriecas priekšējā benķī vai kaut kur vēl tālāk, bet šis sēdeklītis viņu piespiež ar šo inerci. Un šobrīd mēs runājam tikai par strauju bremzēšanu, mēs pat nerunājam par avāriju."

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) ik ap brīdim nonāk bērni, kuri guvuši traumas automašīnās, jo nav bijuši piesprādzēti. Diemžēl - reizēm sekas ir letālas.

BKUS bērnu ķirurgs Artūrs Vīksne skaidro - viņa ārsta pieredze rāda, ka automašīnā nepiesprādzēts bērns traumas gūst, lidojot uz priekšu pret mašīnas priekšējo paneli ar seju.

Rodas sejas traumas, deguna kaulu lūzums, zobi izsisti. Galvas traumas, dažādi ķermeņa, krūšu kurvja, vēdera sasitumi.

Dažādas traumas var gūt arī tad, ja bērns savā sēdeklītī ir piesprādzēts nepareizi, neievērojot sēdeklīša lietošanas instrukciju. Tad, kad bērns ir piesprādzēts, ir ļoti svarīgi pārbaudīt, vai siksna ir kārtīgi nostiepta. Pavisam maziem bērniem visdrošākie ir sēdeklīši, kuri ir ar muguru pret braukšanas virzienu.

CSDD pārstāve Ieva Bērziņa atgādina, ka vecākiem ir jārāda labais piemērs. "Arī viņiem (vecākiem) nepieciešams piesprādzēties, tad arī bērniem nebūs nekādu pretenziju.

Ja vecāks piesprādzējas, aizmugurējais pasažieris lieto drošības jostu, tad arī bērns labprātīgi drošības jostu lieto un sēž uz sava paliktņa."

Svarīgi atcerēties, ka bērns jāpiesprādzē arī tad, ja jābrauc pavisam neliels gabals. Ir bijuši gadījumi, kad pat lielveikala autostāvvietā, ar pavisam nelielu ātrumu novietojot automašīnu, notiek sadursme un bērns tiek traumēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti