Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Edgaru Līcīti

Aicina bērniem atgādināt par drošību

Vecāki, ar bērniem pārrunājiet drošības jautājumus!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 2 mēnešiem.

Pirmais septembris teju jau ir klāt. To izjūt gandrīz visi. Autovadītājiem jāņem vērā, ka ielas kļuvušas pilnākas ar bērniem, kuriem pa vasaru, dzīvojot laukos, piemirsušies ceļu satiksmes noteikumi. Sākoties jaunajam mācību gadam, eksperti atgādina, ka drošība vienmēr ir pirmajā vietā. Tādēļ vecākiem ar savām atvasēm noteikti vajadzētu pārrunāt, atgādināt vairākus ar drošību saistītus jautājumus.

Likums pieļauj, ka bērns, neviena nepieskatīts, var doties savās gaitās no septiņu gadu vecuma. Eksperti gan aicina piesardzīgi izvērtēt šo vecuma slieksni. Klīniskā psiholoģe Daina Dziļuma stāsta, kā būtu pareizi trenēt patstāvību.

Centra „Dardedze” klīniskā psiholoģe Daina Dziļuma skaidro, ka pašregulācijas prasmes, kas bērnam ir nepieciešamas, lai viņš varētu patstāvīgi doties uz skolu vai kaut kādā brīdī palikt viens pats mājās, attīstās jau no ļoti maza vecuma.

"Attīstās, esot kopā bērnam ar vecākiem ikdienas situācijās, kad mēs lietas, ko gribam, lai bērns dara patstāvīgi, mēs kādu laiku pirms tam jau vairākus gadus darām kopā."

Skaidrs, ka pirmajā klasīte neviens saprātīgs cilvēks savu bērnu uz skolu vienu pašu nesūtīs. Drošāk būtu to darīt, sākot ar trešo klasi. Tomēr ir dažas lietas, par kurām ar atvasi vajadzētu runāt pirms katra mācību gada. Noteikums numur viens – drošākais maršruts uz skolu.

Vecākiem jāņem vērā, ka vasaras laikā var būt notikušas izmaiņas satiksmes organizācijā. Iespējams, pārcelta kāda pieturvieta vai gājēju pāreja. Šur tur notiek remontdarbi. Tādēļ, sākoties jaunajam mācību gadam, būtu vērts vēlreiz kopā ar savu atvasi izstaigāt ierasto maršrutu uz skolu.

"Vecākiem ir jāatgādina saviem bērniem, ka pat, ja tas ceļš līdz skolai vai no skolas līdz mājai ir tālāks, bet apgaismotāks un ar lielāku cilvēku plūsmu, labāk pārvietoties pa to, nekā pa šaurām, tumšām ieliņām vai caur aizaugušiem parkiem, vai bīstamām vietām, kur ir pamestas mājas," mudina VP Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore Olga Podžuna.

Izstrādājot drošāko maršrutu, bērnam jāparāda vietas, kur viņš varētu nepieciešamības gadījumā vērsties pēc palīdzības, piemēram, kāds veikals, kur atrodas pārdevēji un apsargi.

Noteikums numur divi, dodoties ikdienas gaitās, nevajadzētu komunicēt ar svešiniekiem, kāpt nepazīstamu cilvēku transportlīdzekļos, neņemt no nezināmām personām dāvanas.

Noteikums numur trīs - jāatgādina, kā rīkoties krīzes situācijā.

RPP Bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļas vecākais inspektors Artjoms Kalacs atgādina, ka bērnam jāzina, ja nepilngadīgai personai nāk klāt svešinieks, neatkarīgi no dzimuma, bērnam vajadzētu publiski, skaļi paziņot, ka viņš nepazīst to cilvēku. Jāpiesaista apkārtējo uzmanība, iespējams, kliedzot, palīgā, nezinu šo cilvēku, lūdzu izsauciet policiju.

Lai krīzes situācijā neaizmirstos glābēju tālrunis 112, viedtālrunī var lejupielādēt mobilo lietotni „Mana drošība” , kas ļaus ātri sazināties ar glābšanas dienestu. Tā arī automātiski fiksēs GPS koordinātas, kur bērns zvana brīdī atrodas.

Visus iepriekš minētos noteikumus vecākiem būtu vērts bērnam atgādināt ne vien mācību gada sākumā, bet ar zināmu regularitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti