Rīta Panorāma

Animācijas filma „Minjoni 2” līdere Ziemeļamerikā

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Aicina ar bērniem pārrunāt interneta vides riskus

Vasaras brīvlaikā aicina pārrunāt ar bērniem riskus internetā

Viedierīču spēļu iegāde, nejauši izmantojot vecāku kredītkaršu datus; nespēja nošķirt privātumu no publiskās telpas; interneta draugi, kas lūdz atsūtīt savu kailfoto – šie ir tikai daži no riskiem, ar kuriem ikdienā bērni var saskarties internetā. Skolēnu vasaras brīvlaikā eksperti aicina vecākus ar savām atvasēm pārrunāt drošības jautājumus, kas saistīti ar interneta izmantošanu.

Ne visiem bērniem ir pieejamas lauku mājas vai draugiem pilns piemājas pagalms, kur pavadīt brīvo laiku vasarā, atpūšoties no mācībām. Tā vietā nereti laiks tiek īsināts telefonā vai datorā. 

"Drossinternets.lv" vadītāja Maija Katkovska norādīja: "Ja skolas laikā bērni lielu daļu laika pavada skolā un vakarā mājās ierīcēs vecāku uzraudzībā lielākā vai mazākā mērā, tad tagad vasarā viņi visu dienu ir vieni paši, nereti ierīcēs. Tas nozīmē, ka viņiem nav blakus neviena pieaugušā, kam pajautāt, ja kaut kas notiek."

Bērnu darbībām internetā nevajadzētu radīt vecākiem finansiālus zaudējumus.

Proti, atvases viedierīcei nav jāpiesaista mammas vai tēta kredītkarte. Pretējā gadījumā bērns nejauši var iegādāties kādu spēlīti vai tās elementus.

Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.LV kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis norādīja: "Ja mēs vēlamies viņiem piešķirt kādu maksas programmu, tad nopērkam no sava vecāku konta, un tālāk jau instalējam bērnu telefonā. Tas ir iespējams "Android" iekārtās mierīgi, "Iphone" arī šādu sistēmu ir iespējams panākt, kad jūs neatstāja aktīvu maksāšanas iespēju bērnu telefonos."

Ja mājās tiek lietots kopīgs dators, tad jāparūpējas, lai bērns netiek klāt pārējo ģimenes locekļu kontiem un viņam nav administratora tiesību.

"Ja mēs izmantojam vienu datoru, tad atceramies, ka katrs lietotājs datorā piesakās ar savu lietotājvārdu. Ja tā ir "Windows" operētājsistēma, tad varam nodefinēt atsevišķus lietotājus kā bērnus. Viņiem būs iespējams rediģēt satura attēlošanu, varam izvēlēties, kādā vecumā ir bērni, un panākt, ka viņi nesaņems nepiemērotu saturu," sacīja Mālkalnietis.

Finansiāli zaudējumi, iespējams, ir mazākā problēma. Internetā bērni var saskarties ar daudziem riskiem. Drošāka interneta centrā stāstīja – aptauja liecina, ka 17% bērnu viņu interneta draugi lūguši atsūtīt kailfoto. Turklāt 60% to arī izdarījuši.

"Drossinternets.lv" vadītāja skaidroja: "Viņi ļoti uzticas pieaugušajiem. Ja kāds pieaugušais arī internetā viņiem saka kaut ko darīt, tad viņi to dara. Svarīgākais ir pārrunāt ar bērnu atkarībā no vecuma, kuros brīžos ir noteikti uzreiz jāzvana vecākiem, ja kaut kas notiek gan ikdienas aktivitātēs istabā vai ārā dzīvojoties, gan ierīcē."

Tāpat vecākiem savām atvasēm vajadzētu skaidrot, kas ir lietas, ko drīkst publicēt, un kas ir jāpatur pie sevis.

Eksperti arī iesaka bērniem sociālajos tīklos nemelot par savu vecumu.

"Ir pludmale, peldēšanās, "TikTok" izaicinājumi, grib izrādīt savu vasaru. Tad nekritiski liek visu internetā, kas ienāk prātā, aizmirstot par privātumu," pauda Katkovska.

Eksperti atzina, ka telefona atņemšana vai interneta atslēgšana, kamēr vecāku nav mājās, nebūs labākais risinājums. Daudz prātīgāk ir bērniem jau laikus skaidrot riskus interneta vidē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti