Dienas ziņas

Latvijā izgatavos īpaši pielāgotus implantus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Diskutē, kā novērst etnisko mobingu skolās

Vardarbība bieži notiek slēpti – aicina pamanīt etnisko mobingu skolās un meklēt palīdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas iedzīvotāju viedoklis par karu Ukrainā atšķiras, atšķiras arī viedoklis par palīdzību bēgļiem no kara skartās valsts. Ģimeņu viedokli saklausa bērni un to pozicionē skolās pret bēgļu bērniem. Lai palīdzētu pedagogiem un vecākiem, Izglītības un zinātnes ministrijā šodien notika diskusija “Etniskais mobings skolās – īstermiņa un ilgtermiņa risinājumi”.

Izglītības ministrija saņēmusi sūdzību par kādas mazākumtautību skolas bērnu negatīvo attieksmi pret ukraiņu bērniem. Skolas direktore sūdzību uzskata par nepamatotu, bērni saprototies labi. Konkrētais gadījums vēl tiek pārbaudīts.

Tomēr šī gadījuma dēļ ministrija kopā ar speciālistiem aicinājusi skolas pamanīt etniskā mobinga gadījumus un laikus meklēt palīdzību.

Skolu mobingā Latvija negatīvi izceļas visas pasaules mērogā. Un tas jāņem vērā, arī integrējot skolās ukraiņu bērnus, norāda Pusaudžu resursu centra speciāliste Romija Krēziņa.

Klašu grupās ir līderi, kuri atšķirības dēļ kādu citu bērnu noliek zemāk. Kāpēc viņi to dara? Iemesli ir dažādi, bet ne vienmēr tas ir tāpēc, ka tā ir iemācīta uzvedība no mājām, pauž Krēziņa.

Mobings jeb vienaudžu savstarpējā vardarbība biežāk notiek slēpti, ne vienmēr tas ir pamanāms skolotājiem. Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas direktors Romans Alijevs iesaka klases grupu darbu, kas pedagogiem ļaus vieglāk pamanīt mobinga aizmetņus, bet skolēniem tas māca saprast, ka tikai sadarbojoties var sasniegt labus rezultātus.

Krēziņa norāda – mobingu var izskaust un būtiska loma tajā var būt klases klusējošajai grupai: “Parasti mobings tiek veikts pret vienu cilvēku un to veic citu cilvēku grupa. Tad lielākā daļa no klases ir blakusstāvētāji. Tie, kas novēro, klusē, kam ir bail kaut ko pateikt skolotājam.”

Eksperte iesaka pirms jauna bērna ienākšanas klasē pajautāt klases viedokli. Lielākā daļa gribēs integrēt jauniņo – šobrīd kara situācijā bēgļu bērnu. Un no skolēniem saņemtā atbilde var būt pamats klasi iepazīstināt ar noteikumiem. Tas jau preventīvi sargās jauno skolēnu, pirms viņš ienācis klasē, klusējošā klases daļa būs iesaistīta, lai palīdzētu.

Tā kā signāli par iespējamu etnisko mobingu ministrijā kopš kara sākumā jau ir saņemti, speciālisti šodien pulcējās, lai nonāktu pie vienotiem ieteikumiem etniskā mobinga mazināšanai.

Izglītības un zinātnes ministre aicina skolas, pirmkārt, neklusēt un nemēģināt paslaucīt problēmu zem paklāja, bet meklēt palīdzību, ja pašas jaunajos apstākļos netiek galā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti