Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Šipkevicu , Reini Sējānu un Gati Zaķi

Rīta Panorāma

Laika ziņas

(NE)TIEŠĀ VARDARBĪBA: Ceļu satiksmes negadījums

Valsts policija: Piesprādzē bērnu pat tad, ja brauc vien 100 metru!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ceļu satiksmes negadījumos ik gadu cieš liels skaits bērnu. Bieži šīs nelaimes varētu nenotikt, ja vecāki būtu atbildīgāki un paši rādītu labu piemēru, piemēram, auto vienmēr piesprādzētos paši un prasītu to darīt bērniem. Šādu nevērību dēļ bērns var gūt traumas, kuru sekas ir dzīvībai un veselībai bīstamas.

 

Šis stāsts ir par kādu 10 gadīgu puisi, kurš cieta ceļu satiksmes negadījumā. Pagājis gads kopš avārijas, bet bērnam joprojām jāiziet rehabilitācijas kurss, jo negadījuma brīdī  viņš nebija piesprādzējies.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Dāvis Ozoliņš atceras, ka atveda pacientu uz Vienības gatvi pēc smaga auto negadījuma.

Zēns sēdējis uz aizmugurējā sēdekļa un nebija piesprādzējies. Trieciena rezultātā viņš atdūrās ar galvu pret automašīnas priekšējo stiklu.

Slimnīcā 10 gadīgajam puisim tika konstatētas ļoti smagas traumas.

Traumas bija smagas, skaidro Dāvis Ozoliņš: "Zēnam bija galvaskausa lūzums, galvaskausa kauls bija iedzīts galvas smadzenēs. Tika veikta operācija, kauls tika evakuēts, bija smadzeņu bojājumi.Traumas rezultātā zēnam izveidojās runas traucējumi un labās rokas parēze. Šobrīd viņš iziet rehabilitāciju. Stāvoklis uzlabojos. Runa uzlabojas un rokas parēze mazinās. Labākais šajā stāstā ir, ka zēns izdzīvoja un atgriezās savā ikdienišķajā vidē, lai gan ar nelieliem neiroloģiskiem bojājumiem."

Operācija ilga divas stundas. Bērns nedēļu pavadīja bezsamaņā. Kopumā viņam slimnīcā nācās uzturēties vienu mēnesi. Lai gan apritējis jau viens gads kopš šī traģiskā notikuma, joprojām notiek rehabilitācijas process.

Pēc šādām traumām, bērnam sekas nāksies izjust visu atlikušo mūžu. Nekas tāds nenotiktu, ja bērns būtu piesprādzēts vecumam atbilstošā sēdeklītī.

Diemžēl līdzīgas nelaimes atkārtojas regulāri. Nereti vecāki spriež, man taču jānobrauc vien 100 metri, nav vērts tērēt laiku bērna piesprādzēšanai.

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis skaidro: "Kā mēs varam būt droši, ka šajos 100 metros nekas nenotiks? Ja tēvs vai māte ievēros noteikumus, tad nav nekādas garantijas, ka kāds cits satiksmes dalībnieks aizdomājies, iemidzis vai kāds dzērājšoferis var kaut ko izraisīt. Pēc tam jau būs par vēlu."

Mediķu pieredze arī liecina, bieži ļoti nopietnas traumas rodas gadījumos, kad bērns ir paņemts klēpī, šādā veidā it kā cenšoties aizstāt sēdeklīti.

Policija aicina līdzcilvēkus būt aktīviem, ja viņi redz, ka vecāki rīkojas nepareizi.

Normunds Krapsis domā, ka grūti būs panākt to, ka līdzcilvēki būs tik aktīvi un šādiem vadītājiem aizrādīs. Bet tas būtu viens no veidiem kā pievērst uzmanību. Korekti aizrādīt, pamāt, parādīt žestu, ka bērns nav piesprādzēts.

Ja tas nelīdz, var zvanīt policijai un informēt par automašīnu, kurā atrodas nepiesprādzēts bērns. Ja pa ceļam gadīsies ekipāža, konkrētajam transportlīdzeklim tiks pievērsta pastiprināta uzmanība.

Sekas

  • galvaskausa lūzums,
  • neatgriezeniski smadzeņu bojājumi,
  • divas stundas ilga operācija,
  • nedēļa bezsamaņā,
  • mēnesis slimnīcā,
  • ilgstoša rehabilitācija,
  • runas traucējumi,
  • rokas parēze (paralīze).


Kā rīkoties pareizi?

  • piesprādzēt vecumam atbilstošā bērnu sēdeklītī,
  • attālumam nav nozīmes,
  • paņemšana klēpī ir bīstams risinājums,
  • līdzcilvēki – aizrādiet,
  • ja nepalīdz, zvans 112.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti