Valsts apmaksāta palīdzība pusaudžiem ar mentālās veselības grūtībām kļuvusi pieejamāka

Kopš 1. augusta, kad Veselības ministrija un Labklājības ministrija piešķīra papildu finansējumu, lai pusaudži ar mentālās veselības grūtībām un atkarību risku varētu savlaicīgāk saņemt palīdzību, Pusaudžu resursu centrā (PRC) ir ievērojami samazinājušās rindas. Iepriekšējo četru līdz sešu mēnešu vietā šobrīd rindā jāgaida ne ilgāk kā mēnesi, turklāt pirmo konsultāciju pie speciālista pusaudzis var saņemt jau vienas līdz trīs dienu laikā.

2022. gada pirmajā pusgadā palīdzību PRC saņēma vairāk nekā 3000 pusaudži vai viņu tuvinieki, taču gaidīšanas rinda turpināja pieaugt un jūnijā rindā bija jau 511 pusaudži. Tas nozīmēja, ka palīdzība bija jāgaida no 3 līdz pat 6 mēnešiem, un daļai jauniešu mentālās veselības grūtības šajā laikā būtiski pastiprinājās.

"Vislielākais pieprasījums pēc palīdzības un arī gaidīšanas rindas vienmēr ir bijušas Rīgā, kur šogad vidēji mēnesī 260 pusaudži gaidīja iespēju saņemt atbalstu. Katrā PRC reģionālajā centrā rindā gaida vidēji 30 jaunieši. Pateicoties valsts piešķirtajam papildus finansējumam, situācija ir ievērojami uzlabojusies. Mēs pusotra mēneša laikā esam varējuši ne tikai palielināt reģionālo pieejamību, atverot divus jaunus centrus Siguldā un Tukumā, bet arī ievērojami uzlabot atbalsta iespējas Rīgā. Šobrīd Rīgā darbojas jau pieci Pusaudžu resursu centri un rindā gaida 60 pusaudži, kas ir mazākais skaits kopš 2019. gada un nozīmē, ka palīdzība ir kļuvusi daudz savlaicīgāka. Rīgas un reģionu centros šodien vienlaikus palīdzību saņem 491 pusaudzis, taču pieprasījums pēc palīdzības nesamazinās, un vidēji mēnesī mēs saņemam 200 ziņas ar lūgumu sniegt atbalstu. Pirmo konsultāciju Rīgā varam piedāvāt pat vienas dienas laikā, reģionos dažu dienu laikā, jo tūlītējs atbalsts ir ļoti svarīgs, it īpaši, ja pēc palīdzības ir vērsies pats pusaudzis," komentēja Bērnu slimnīcas fonda un Bērnu un pusaudžu resursu centra valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

Lai vērstos pēc palīdzības, sazinieties ar Pusaudžu resursu centru:

Psiholoģiskā atbalsta tālrunis pusaudžiem un viņu tuviniekiem/ PRC klīnisko psihologu konsultācijas: +371 25737636 (strādā arī ''WhatsApp''). Darba laiks – plkst.12–19 darba dienās. Anonīmi un bez maksas. Sarunā ar speciālistu tiks izvērtēta situācija un, ja nepieciešams, piedāvātas papildu konsultācijas klātienē vai attālināti pie PRC speciālistiem.

Noderīgi video un citi materiāli gan pusaudžiem, gan vecākiem ir pieejami Pusaudžu resursu centra vietnē www.pusaudzucentrs.lv  vai ''Facebook'' un ''Instagram'' kontos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti