Dienas ziņas

Šodien – Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena

Dienas ziņas

Pazudušo zēnu sāk meklēt starptautiski

Skolēni veido animāciju par Latvijas karoga tapšanu

Valmieras skolēni veido animāciju par Latvijas karoga tapšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Animācijas visbiežāk top no plastilīna vai krāsainu papīru radītu figūru fotogrāfijām, retāk – attēlus zīmējot, jo tas prasa īpašu precizitāti un vairāk laika. Tieši šo, vissarežģītāko animācijas jeb multiplikācijas veidu, šonedēļ apgūst Valmieras Mākslas vidusskolas skolēni, kuri izzīmē katru Latvijas karoga tapšanas stāsta detaļu.

Stāsta darbība norisinās aptuveni pirms simts gadiem Valmierā, un scenāriju, kas balstīts uz vēsturiskiem faktiem, radījusi Valmieras Drāmas teātra direktore Evita Ašeradena.

Tolaik skolotāja Marianna Straume izšuva pirmo zināmo latviešu nacionālo karogu. Stāstu izprast cenšas 10 jaunie animatori, katrs radot kādu epizodi. “Caur gaismas galdu redz pirmo attēlu, un man tagad jāpārzīmē perfekti precīzi un kājas ir jāsamaina vietām. Lai izskatītos, ka viņas iet,” stāsta jaunā animatore Grieta Brālēna.

Viņu papildina cita animatore Nikola Punka. “Parasti mākslas skolā tā “šik-šik” un gatavs, bet te ir ļoti jāpiedomā, pa vidu jābūt visam,” norāda Punka.

Animatore Ilze Ruska teic, ka mācīt bērniem zīmēt animāciju ir ļoti grūti un šoreiz tas ir iespējams tikai tāpēc, ka jaunajiem animatoriem ir iepriekš gūtas prasmes un zināšanas par vizuālo mākslu.

“Ir tāda epizode, kur strēlnieki cīnās Ziemassvētku kaujās, un tur sievas un mammas nes viņiem zeķītes, tur arī ir Latvijas karogs, kaut gan vēl nav valsts. Ir ļoti daudz dažādas mazas epizodītes, kur noder katra bērna individuālais rokraksts,” norāda animācijas pasniedzēja un animatore Ilze Rutka.

Galvenais multiplikācijas filmas varonis Jāzeps dodas pa Latvijas karoga tapšanas stāsta līkločiem un ir klātesošos vairākās latviešu tautai būtiskās vēsturiskās epizodēs.

Faktus sagrozīt nedrīkst, un vēstījumam jābūt precīzam, bet bērni tam cenšas piešķirt dzīvību, pat jautrību un saistošas detaļās. Animācijas filmas tapšana notiek pa soļiem - sākumā tika radīts scenārijs, šonedēļ vizuālais materiāls, bet pēc tam filmas audio. Sešas minūtes garā animācijas filma būs palīgmateriāls Latvijas karoga vēstures izzināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti