Ģimenes studija

Brāļu un māsu attiecības pieaugušo vecumā un bērnības pieredze

Ģimenes studija

Interešu izglītības iespējas bērniem ar īpašām vajadzībām

Vairāku paaudžu kopā dzīvošanas finansiālie un emocionālajiem aspekti

Vairāku paaudžu kopā dzīvošanas finansiālie un emocionālie aspekti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pieaugušo bērnu dzīvei kopā ar vecākiem ir dažādi aspekti – tie skatāmi gan kultūras un tradīciju, gan finansiālās, gan emocionālās kategorijās. Pētījumā secināts, ka apmēram 15% bērnu dzīvo kopā ar saviem vecākiem, tam ir gan pozitīvas, gan negatīvas puses – kopā dzīvojot var piedzīvot dažādu uzskatu un vērtību sadursmes, fiziska tuvība nenozīmē emocionālu tuvību un uzticēšanos.

"15% atbildējuši, ka viņi dzīvo kopā ar vecākiem," ar septembra sākumā veiktas "Bonava Latvija" pasūtītas aptaujas datiem, lai noskaidrotu kopā dzīvošanas paradumus Latvijā, iepazīstina  mājokļu eksperts Kaspars Ekša.

Rīgas Stradiņa universitātes  antropoloģe Kristīne Rolle analizē augstskolā veiktā pētījuma datus, tie rāda, ka pieaugušā vecumā 70% no visām mājsaimniecībām iemesls, kāpēc bērni dzīvo kopā ar vecākiem, ir   sociāli ekonomiskā nestabilitāte, veselības problēmas vai bērniem nav izveidojusies ģimene.

Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa pauž, ka, skatoties kultūrkontekstā, ir attīstītas valstis, kur vairāk izteikts individuālisms, ir tādas valstis, kur iekšējā vajadzība ir būt kopā, cilvēks sevi definē kā daļu no kopienas.

Var izdalīt racionālos (sociāli ekonomiskā situācija vai mazs bērns) un emocionālos kopā dzīvošanas iemeslus (gribētos dzīvot atsevišķi, pat būtu iespēja, bet emocionālās barjeras to neļauj).

Kaspars Ekša uzsver, ka ir pārsteidzoši – aptaujā secināts, ka 72% respondentu vecumā no 40 līdz 49 gadiem atbildējuši, ka ir finansiāli izdevīgi dzīvot kopā ar vecākiem vai nevar atļauties dzīvot atsevišķi no vecākiem.

Ir arī situācijas, kad mamma nelaiž bērnus dzīvot atsevišķi. Protams, finansiālo iemeslu bieži piesauc kā iemeslu, bet bieži tie ir emocionāli aspekti, ir stāsts par nenotikušu atdalīšanos starp māti un bērniem. Dzīvesgudri vecāki atdalīšanās procesam neliks šķēršļus. Bieži vecāki, kuri ir nepiepildīti savā dzīvē (tas bieži ir neapzināti), nevēlas, lai bērni aizietu savā dzīvē.

Bieži bērni nevēlas sāpināt vecākus, tas notiek pat neverbālā līmenī.

Kopā dzīvojot var piedzīvot dažādu uzskatu un vērtību sadursmes, tuvība nenozīmē emocionālu tuvību un uzticēšanos. Šeit nozīmīga ir kompetence atrast kompromisu un spēja mainīt savus uzskatus.

Izrunāšanās starp pusēm nenozīmē, ka vienreizēja saruna mainītu situāciju un izmaiņas notiktu. Pieaugušo vecumā attiecību uzlabošana prasa piepūli un ieguldījumu.

Apziņa, ka cilvēks pats grib dzīvot savu dzīvi un izvēlas dzīvot šķirti, ir pirmais solis, tad tālāk nepieciešamas vienošanās par noteikumiem, protams, kāds var apvainoties, bet dažreiz tas ļauj piedzīvot personības izaugsmi pat cilvēkiem gados, kas ļauj kļūt viedākam.

“Veselīgas robežas dod drošības un arī brīvības sajūtu,”

pauž Bērziņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti