Ģimenes studija

Telefonu izmantošana mācību procesā un ierobežojumi to lietošanai skolā citā laikā

Ģimenes studija

Atopiskais dermatīts bērniem

Vai papilomas vīrusa vakcīna glābs no saslimšanas ar dzemdes kakla vēzi?

Vai tiešām meitas jāvakcinē pret dzemdes kakla vēzi? Pētījumi pierāda vakcīnas aizsardzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā meitenēm no 12 gadu vecuma iespējams saņemt valsts apmaksātas vakcīnas pret cilvēka papilomas vīrusu. Vakcinācija būtu nepieciešama arī zēniem. Daļā sabiedrības un mediķu ir noraidoša attieksme pret šo vakcīnu, tomēr pasaules pieredze rāda tās efektivitāti, izvairoties no saslimšanas  ļaundabīgajiem audzējiem.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par cilvēka papilomas vīrusu un iespējām no tā izvairīties, zinātnes pētījumiem un stereotipiem šajā jomā.

Pret cilvēku papilomas vīrusu var cīnīties ar vakcīnu, šis vīruss var izraisīt dzemdes kakla vēzi un citus audzējus. Vakcīna novērš infekcijas attīstību. Cilvēka papilomas vīruss izraisa audzējus gan vīriešiem, gan sievietēm.

Latvijā sāk imunizāciju meitenēm, kā galveno problēmu saskatot iespējamo saslimšanu ar dzemdes kakla vēzi. Dzemdes kakla vēzi izraisa tikai cilvēka papilomas vīruss. No šī audzēja Latvijā visvairāk mirst jaunas sievietes 30 līdz 35 gadu vecumā.

Būtu ieteicams vakcinēt jauniešus – pusaudžus. Cilvēku papilomas vīruss nav tikai seksuāli transmisīva slimība, var inficēties arī citos ceļos, bet ideāli būtu vakcinēties pirms seksuālās dzīves uzsākšanas. Pagājuši daudz gadi, pasaule uz šo vakcīnu skatās plašāk gan dzimumu, gan vecumu ziņā.

Šī ir salīdzinoši jauna vakcīna, nav tik tradicionāli izprotama. Vakcīna piedāvā unikālu iespēju, kā pasargāt no noteiktiem audzēju veidiem. Bieži ir izbrīns – vai to var izdarīt? Šis jautājums atduras pret sabiedrības mītiem un stereotipiem. Bieži mēģina vakcīnas iedarbību noliegt un nerunāt par šo jautājumu.

Lai stiprinātu pārliecību par vakcīnu kā drošu un efektīvu aizsardzības veidu, būtu jāsaprot  un jāizvērtē savu  zināšanu informācijas avoti.

Šīs vakcīnas reģistrētas no 90. gadu beigām, daudzās valstīs cilvēka papilomas vakcīna ir obligāto vakcīnu sarakstā. Šī vakcīna ir 89 valstu vakcīnu kalendārā, 20 valstīs to dod gan meitenēm gan zēniem.

Šobrīd redzami efektivitātes dati – ir izaugušas meitenes, kuras vakcīnu saņēmušas 2006. gadā. Viņām nav reproduktivitātes problēmas (vakcinēto grupā ir lielāka dzimstība), neauglību vakcīna nerada, tāpat nav citu saslimšanu.

Infektoloģe Dace Zavadska skaidro, ka jāsaskaras ne tikai ar sabiedrības nezināšanu, bet arī mediķu vidū ir šīs vakcīnas noliedzēji.

Inficējās abi dzimumi, nevar pateikt, vai pirmā bija meitene vai puisis. Pastāv uzskats, ka infekcija nāk no vīriešiem un to varētu izslēgt ar stingrāku dzimumaudzināšanu.

Pasaules dati liecina, ka divreiz vairāk inficētājas ir meitenes.

Jā, dzimumaudzināšana nepieciešama, bet var būt inficēti, jau pirms stājas dzimumattiecībās. Ne tikai dzimumattiecību ceļā var inficēties, vīrusam vajag ādu, gļotādu un vēl nelielu skrambiņu. Arī zīdaiņi var būt inficēti.

Puišiem liela problēma ir mutes dobuma, rīkles un dzimumlocekļu un anālās atveres audzēji, sievietēm dzemdes kakla vēzis ir biežākais. 30 % no augšējo elpceļu audzējiem ir šī vīrusa izraisīti.

Vakcīnai ir mūžilga aizsardzība. Daktere Dace Zavadska uzsver - kā mamma nežēlotu naudu cilvēka papilomas vīrusa vakcīnai.

Latvijā zēnus var vakcinēt tikai par saviem līdzekļiem, meitenēm ir valsts apmaksātas vakcīnas no 12 līdz 18 gadiem.

ASV ir obligāti vakcinēties līdz 45 gadu vecumam. Pētījumi rāda, ka ieteicamais vecums sievietēm vakcīnas saņemšanai ir līdz 55 gadu vecumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti