Vai tas ir normāli, ka balss paliek rupjāka un daudz svīstu? Pusaudži jautā, speciālisti atbild

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Svīšana pusaudžu vecumā ir normāla parādība, tāpēc īpaša uzmanība jāpievērš higiēnai. Arī tas, ka balss paliek rupjāka, ir pilnīgi normāli. Vīrišķie hormoni maina balss saites, tās kļūst biezākas, un balss kļūst zemāka, par to nav jāuztraucas.

Veselības aprūpes speciālisti apliecina, ka dažu jauniešu zināšanas par seksu un intīmo veselību ir ārkārtīgi zemas. Vēloties uzrunāt vecākus, jauniešus, pedagogus, Lsm.lv sadarbībā ar projektu Zinatiekare.lv publicēs dažādus stāstus, atbildot uz populārākajiem jauniešu jautājumiem, kas atlasīti gan internetā, gan ar ginekologu un jauniešu psihologu palīdzību.

Labdien!

Mani sauc Daniels. Man ir problēma. Līdz 13 gadu vecumam viss bija kārtībā, bet pēdējos pāris gadus es nenormāli svīstu. Galvenokārt svīst paduses un kājas. Ja padusēs es varu iesmērēt dezodorantu, tad ar kājām es patiešām netieku galā. Daži apavi sasmird vairāk, daži mazāk, bet  anyway – vienmēr, kad novelku kedas, manas zeķes ir palikušas pavisam smirdīgas, un pašas kedas tāpat. Rezultātā man riebjas iet ciemos.

Man ir draudzene, viņu sauc Anastasija. Katru reizi, kad aizeju pie viņas, man ir kauns atstāt savus apavus viņas koridorā, jo man liekas, ka pēc tam, kad mēs nāksim atpakaļ, viņa pamanīs, ka koridors smird. Es to cenšos pārvērst par joku – atstāju apavus uz palodzes un tādā garā, tomēr tas ir neērti un apgrūtinoši.

Vēl es svīstu, kad uztraucos. Piemēram, kad man Skolotāju dienā aktu zālē bija jāspēlē ģitāra un jādzied, es nenormāli nosvīdu.

Man šķiet, tam ir saistība ar to, ka man ir kaut kādas problēmas ar hormoniem. Jo papildus svīšanai man mainās arī balss. Un nav tā, ka mana balss paliek tikai rupjāka. Dažreiz viņa paliek arī spalgāka. Es dziedu skolas korī, man ir arī savi solo gabali ar giču, un vēl es spēlēju basu un esmu solists grupā "The Dark Revenue", bet, ja mana balss visu laiku lēkās un ja es nevaru uzstāties, nenosvīstot no galvas līdz kājām, es nevarēšu būt mūziķis. Ko man darīt? Tas kaut kad beigsies? 

Jautājums: Vai ir normāli, ka es tik daudz svīstu? Un ka mana balss paliek rupjāka un lēkā?

Speciālistu atbilde:

Sākot no pusaudžu vecuma visi svīst vairāk – gan puiši, gan meitenes. Tādēļ noteikti katru dienu jāmazgā viss ķermenis, regulāri jāmaina drēbes (īpaši krekli, apakšveļa un zeķes), kā arī, ja nepieciešams – vari lietot dezodorantus.

Tas, ka balss paliek rupjāka, ir pilnīgi normāli. Vīrišķie hormoni maina balss saites, tās kļūst biezākas, un balss kļūst zemāka. Var būt pārejas periods, kad balss "lēkā" – no rupjas līdz smalkai. Par to nav jāuztraucas.

Konteksts:

Jauniešu auditorijai domātajā projektā "Zinatiekare.lv"  jauniešus izglīto par attiecībām, intīmo veselību, komunikāciju internetā, kā arī seksu. Projektā iesaistīti mediķi, psihoterapeiti, aktieri un pedagogi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti