Pēcpusdiena

Reemigrācijas pilotprojekta gaitā Latvijā atgriezušās 42 ģimenes

Pēcpusdiena

Eiropas Komisija rosinās ES atteikties no periodiskās pulksteņu laika maiņas

Vai skolā ir vieta telefonam stundu laikā?

Vai skolā ir vieta telefonam stundu laikā?

Viedierīces ir bērnu interešu objekts. Lai bērni nezaudētu komunikāciju prasmes un labāk pievērstos mācībām, daudzās skolās ierobežo viedierīču izmantošanu stundu laikā. Šādu lēmumu var pieņemt skola, Latvijas likumdošana to neregulē.

Tomēr, kā rast saprātīgu līdzsvaru šajā jautājumā, par to vienprātības nav.

Vairāk skolu ievieš stingrākus noteikumus mobilo telefonu lietošanā. Vecākiem un pedagogiem domas par to dalās.

Aizputes skolas direktore Gunta Vīdnere Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" dalās ar savas skolas pieredzi.  “Mēs trīs gadus kopā ar vecākiem domājām par mobilo telefonu lietošanu skolā. Izmēģinājām vienu mēnesi skolā bez viedierīcēm ar norunu, ka aktīvākās klases, kuras nelietos mobilos telefonus, Ziemassvētkos saņems balvas. Noteikumi bija tādi – ja skolotāja uzskatīja, ka mācību stundā nepieciešami kādi dati, tad telefonu izmantoja, ja nē, tad nelieto, arī starpbrīdī nelieto.”

Direktore skaidro, ka lēmums pieņemts kopā ar vecākiem,  tad skolas iekšējās kārtības noteikumos iekļāva punktu par mobilo telefonu lietošanas ierobežošanu skolā. Daži vecāki gan iebilda, ka nevar sazināties ar bērnu, bet direktore neredz problēmu, jo bērnam telefons ir kabatā, ja steidzami nepieciešams, var zvanīt vai izmantot skolas kancelejas telefonu.

“Mēs domājam par spēlēm un alternatīvām aktivitātēm mobilo telefonu vietā. Mēs redzam, ka (pēc ierobežojuu pieņemšanas) ir uzlabojusies bērnu savstarpējā komunikācija, arī stundu sākumā bērniem ir vieglāk sākt mācīties.”

Rīgas Valda Zālīša sākumskolas 2.klases skolotāja Annija Horste skaidro, kādi ir noteikumi šajā skolā - iekšējās kārtības noteikumos ir ielikts jauns punkts, kas nosaka, ka stundu laikā un starpbrīžos viedierīces netiek lietotas, telefonu izmantot var tikai ar skolotāja atļauju. Vecāki šajā  jautājumā bijuši ļoti pretimnākoši.

Izglītības kvalitātes valsts dienesta Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts skaidro, ka ne Izglītības likumā, ne citos normatīvos aktos nav aizlieguma par viedierīču izmantošanu skolā. Katrai skolai vajadzētu noteikt savu kārtību un veicināt viedierīču nelietošanu starpbrīžos, bet pilnīgs aizliegums var nedot labus rezultātus, uzskata Zīvarts.

Nav arī ieplānoti ārējie regulējumi, mobilo telefonu izmantošana skolā ir skolas patstāvības jautājums.

Vecāku organizācijas "Mammām un tētiem" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa aicina skolas nevis ieviest aizliegumus, bet akcentēt pozitīvo, piemēram, akcentēt, ka viedierīces atļauts lietot skolotāja uzraudzībā, lai bērni nedomā, ka viņiem visu cenšas atņemt. Viedierīces ir gudri jāizmanto stundās. Dažreiz šķiet, ka skolā skolotājam ir izdevīgi, ka bērni lieto telefonu – bērni ir klusi, neskrien. Citas kārtības ieviešana prasa lielu enerģiju no skolotāja.

Vecāki būs pretimnākoši noteikumos par telefonu izmantošanu, ja viņiem izskaidro pozitīvos ieguvumus.

Nevajag sagaidīt sūdzības, vajag risināt telefonu problēmu skolā, kamēr problēmas nav, uzskata Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Tehnoloģiju eksperts Reinis Zitmanis aicina vecākus, lai viņiem sirds mierīga par bērna atrašanās vietu, izmantot kādu izsekošanas risinājumu – čipu pie somas, viedpulksteni vai viedtālruni.  Bērniem viedierīces, īpaši mazākiem, ir tikai izklaide vai galvenokārt izklaide. Komunikācija ar viedtālruni, lai nebūtu atrauti no draugiem, ir nepieciešama, bet bērni bieži ar viedtālruni strādā muļķības.

Ja vēlas skolā mācībām izmantot telefonus, tad nepieciešamas identiskas viedierīces, kurās ir pieejamas programmas, kas bērniem nepieciešamas.

Reinis Zitmanis netic, ka mūsdienās iespējams kvalitatīvi stundu darbā izmantot privātas tehnoloģijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti