4. studija

Ceturtā studija

4. studija

Kā rīkoties, ja kolēģis pēc slimošanas neierodas darbā un neatbild uz zvaniem?

Vai plkst.9.40 no rīta ir piemērots laiks skolas pusdienām?

Vai pirmklasniekiem pusdienas var būt 9.30 no rīta? Šie un citi jautājumi par veselīgām maltītēm skolā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Katrai skolai ir tiesības noteikt savu pusdienu maltīšu laiku skolēniem, bet tās nevar būt ātrāk par 11.00, to nosaka normatīvie akti. Ja bērni skolā pavada visu dienu, dažas skolas ir noorganizējušas kafejnīcas, kurās var nopirkt ēdienu. Vecāki uz skolu bērniem līdzi dod arī pusdienu kastītes, uztura speciāliste aicina kastīti piepildīt ar pilnvērtīgu uzturu, kas dod sāta sajūtu, un izvairīties no našķiem, konfektēm un bulciņām.

Sākoties skolas laikam, sākas arī aktīvas diskusijas sociālajos tīklos starp vecākiem, kuru bērni apmeklē skolu. Kāda pirmklasnieka māmiņa ir vērsusies pie pārējiem ar visai aktuālu jautājumu: "Esmu sašutusi par pusdienas laiku skolā. Kā ir jums, cikos pusdienas 1. klasei? Mums – pulksten 9.40. Bērns paliek skolā līdz plkst.17.00. Protams, dodu pusdienu kārbu līdzi, bet tik un tā… tik agri. Tādā laikā, kad būtu jābūt brokastīm."

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD)  Pārtikas produktu reģistrācijas daļas vadītāja Diāna Birkenfelde skaidro, ka

"ir noteikta prasība, ka pusdienas organizē ne agrāk kā pulksten 11.00 izglītības iestādēs, proti,

skolās. Plkst. 9.40 nav piemērots laiks pusdienu ieturēšanai un neatbilst normatīvo aktu prasībām un, ja saņemam šāda veida informāciju, mēs veicam pārbaudes."

Ja šķiet, ka pusdienas ir agrāk, nevis no 11.00, kā noteikts likumā, ir iespējams griezties ar sūdzību Pārtikas un veterinārajā dienestā, kura darbinieki veiks reidu un pārbaudes, jo tieši viņi ir atbildīgi par ēdināšanu skolās.

Kura skola nolēmusi tik agri pasniegt pusdienas, nav zināms, tomēr māmiņai sociālajos tīklos ir vēl kāds jautājums, uz kuru cenšamies rast atbildi.

Mamma: "Ko jūs liekat pusdienu kārbā, kura stāv visu dienu viņas (meitas) somā? Loģiski, ka uz visu dienu nepietiek ar divām sviestmaizēm. Lieku vēl ābolu, vafeles, bulciņas, visu, kas nebojājas, bet bērnam jau vakar bija par maz. Lieki piebilst, ka skolā nav pat kafejnīcas."

Guna Rijkure skaidroja, ka, veidojot uztura kastīti, ir jādomā par pārtikas drošību, lai produkti, atrodotos siltās telpās visas dienas garumā, nesabojātos, nesāktos pelēšanas vai rūgšanas procesi.

Svarīgi, lai uzņemot pārtiku, saņemtu nepieciešamās uzturvielas, lai būtu enerģija gan mācību procesā, gan arī treniņiem, lai tie būtu cukuri, bet nevis konfektes, pilngraudu maizīte vai mušļu batoniņi, noteikti kārbiņas sastāvdaļa ir dažādi sezonālie dārzeņi.

Uztura speciāliste, kura pati katru dienu sagatavo pusdienu kārbiņas saviem bērniem, uzsver, ka

svarīgi ir kastīti piepildīt ar pilnvērtīgu uzturu, kas dod sāta sajūtu, un izvairīties no našķiem konfekšu veidā un bulciņām.

Pilngraudu produkti dod ilgstošo sāta sajūtu, te nevar būt baltmaize, bulciņas, pieminētās konfektes, te jādomā par šķiedrvielu apjomu; mēs izvēlamies pusdienu maizīti, lai tur būtu vismaz 6 g šķiedrvielu. Vēl ilgstošu sāta sajūtu nodrošinās žāvēti augļi un rieksti. Tur ir ļoti koncentrētas kalorijas – gan labie tauki, gan olbaltumi, gan arī cukurs un dārzenītis, lai sulīgāk. Burkāni, redīsi, gurķi, puķkāposti, kas bērnam garšo un kas ir atbilstošāk. Ja pieliekam klāt kādu svaigu augli, sāta sajūta jau būs nodrošināta, iesaka Rijkure.

Bet tas, ka pusdienas tiek pasniegtas gandrīz pusdesmitos no rīta, arī uztura speciālistei šķiet mazliet dīvaini: "Tas ir par agru, noteikti. Pusdienas – agrākais vienpadsmitos, tas būtu normāli pirmklasniekam."

To, vai katrā skolā bērniem ir iespēja pašiem nopirkt kādu kārumu, maizīti vai augli bez obligātajām ēdienreizēm, gan nosaka skolas pašas.

"Ņemot vērā iespējas, skolām nav liegts organizēt otrās brokastis vai iegādāties kādu uzkodu atbilstoši normām arī pēcpusdienas laikā, tas ir jāvērtē katrā skolā individuāli. Lēmumus, protams, pieņem skolas vadība,"

skaidroja Birkenfelde.

Iespējams, ka, likvidējot daudzas skolas Latvijā, kāda skola ir tā noslogota, ka nespēj nodrošināt ēdināšanu likuma noteiktajās normās, tomēr noteikumi ir noteikumi, kas jāievēro, jo pat pieauguši cilvēki nemēdz sēsties pie pusdienu galda brokastu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti