Vai menstruāciju laikā var palikt stāvoklī? Jaunieši jautā, speciālisti atbild

Valērija ir uzaugusi ģimenē, kur viņa jutās nogrēkojusies un nepareiza attiecībā uz savu ķermeni, vēlāk, dzīvojot pilsētā, viņa kļuva brīvāka un atvērtāka arī sarunās par ķermeni un cilvēka fizioloģiju, tomēr viņa nav saņēmusi pietiekami daudz zināšanu, kas nepieciešamas jaunietei, kura uzsākusi dzimumdzīvi. Viņa domā, ka, ja sekss ir menstruāciju laikā vai uzreiz pēc menstruāciju beigām, tad nav iespējams palikt stāvoklī. Valērijai nav taisnība, ir iespējams palikt stāvoklī.

Veselības aprūpes speciālisti apliecina, ka dažu jauniešu zināšanas par seksu un intīmo veselību ir ārkārtīgi zemas. Vēloties uzrunāt vecākus, jauniešus, pedagogus, Lsm.lv sadarbībā ar projektu Zinatiekare.lv publicēs dažādus stāstus, atbildot uz populārākajiem jauniešu jautājumiem, kas atlasīti gan internetā, gan ar ginekologu un jauniešu psihologu palīdzību.

Sveikiņi, mani sauc Valērija

Es uzaugu laukos, mazmazītiņā ciematiņā, kur visi bija diezgan konservatīvi. Par seksu ar vecākiem es neesmu runājusi nekad. Skaidri atceros, kā nācu mājās no skolas pēc veselības mācības (arī skolotāja bija diezgan kautrīga), un mana mamma man teica, ka nevienai no manām jaunākajām māsām es nedrīkstu stāstīt par to, ko es tikko biju iemācījusies. Viņa man teica, ka tad, kad man sāksies mēnešreizes, man visas savas sieviešu lietas – paketes, tamponi, pat skuvekļi – būs jāslēpj kaut kur vannas istabā, lai mani brāļi tos neredzētu. Tāpēc katru reizi, kad man bija mēnešreizes, es jutos tāda kā nogrēkojusies un nepareiza.

Vēlāk es pārcēlos uz Ventspili un sadraudzējos ar visādiem atvērtiem cilvēkiem. Es biju kļuvusi daudz brīvāka un vairs īsti nekautrējos par savām mēnešreizēm. Es biju par tām runājusi ar citiem cilvēkiem un lasījusi rakstus, kas mani pārliecināja, ka ar mani viss ir kārtībā. Nu jau esmu tikusi tik tālu, ka par to vairs nekautrējos pilnīgi nemaz.

Man ir draugs. Viņš drīkst redzēt manas paketes un skuvekļus. Mums pat ir sekss mēnešreižu laikā. Manam draugam tas nesagādā nekādas problēmas. Jā, es zinu, ka citiem vīriešiem tas varbūt liekas kaut kā pretīgi, bet man šķiet, ka viņi tā uzskata tikai tāpēc, ka paši nav informēti par to, ka mēnešreizes ir pilnīgi normāla un dabiska padarīšana.

Jautājums: Es esmu dzirdējusi, ka, ja sekss ir menstruāciju laikā vai uzreiz pēc menstruāciju beigām, tad nav iespējams palikt stāvoklī. Vai tā ir taisnība?

Speciālista atbilde

Tā nav taisnība, jo katras meitenes menstruālais cikls ir ļoti atšķirīgs. Mēnešreižu ciklu skaita no pirmās menstruāciju dienas līdz nākamo menstruāciju pirmajai dienai. Normāls cikls ilgst 21–35 dienas. Tas nozīmē, ka, piemēram, martā menstruālais cikls var būt divdesmit viena diena, aprīlī divdesmit astoņas dienas, bet maijā – trīsdesmit divas. Visos gadījumos tas ir normāls menstruālais cikls. Meitenēm ar gariem menstruāliem cikliem olšūnas nobriest jeb ir gatavas bērniņa ieņemšanai vēlāk par četrpadsmito cikla dienu. Savukārt īsiem cikliem tas var notikt pat sestajā vai astotajā cikla dienā. Ir iespēja, ka var notikt netipiska olšūnu nobriešana jeb ovulācija, tāpēc arī menstruāciju laikā var palikt stāvoklī. Jāņem vērā, ka spermatozoīdi dzīvo dzimumceļos līdz 5 dienām. Piemēram, pārim ir sekss piektajā cikla dienā, kad vēl ir menstruācijas, bet spermatozoīdi izdzīvo līdz ovulācijai desmitajā dienā. Tādējādi ir iespēja palikt stāvoklī.

Konteksts:

Jauniešu auditorijai domātajā projektā "Zinatiekare.lv"  jauniešus izglīto par attiecībām, intīmo veselību, komunikāciju internetā, kā arī seksu. Projektā iesaistīti mediķi, psihoterapeiti, aktieri un pedagogi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti