Biedrība "Papardes zieds" sadarbībā ar 18 partnerorganizācijas aicināja uz diskusiju "Veselīgas sarunas par TO bez mulsuma, bailēm, aizspriedumiem".
Diskusijas mērķis – vienoties ar politiskajām partijām par īpaša memoranda parakstīšanu, lai apņemtos izstrādāt skolas vecuma bērniem seksuālās veselības izglītošanas programmu.
"Mēs nenogurstoši "Papardes ziedā" aizstāvam ideju, ka katram bērnam, katram jaunietim, protams, arī katram pieaugušajam ir svarīgi zināt tās norises ķermenī, kas saistās ar mūsu reproduktīvo veselību un arī seksuālo veselību un seksualitāti. Jaunajā programmā "Skola 2030" jautājumi, kas saistīti ar seksualitāti un reproduktīvo veselību, ir salīdzinoši mazāk, nekā tie ir bijuši iepriekšējā programmā," skaidroja biedrības "Papardes zieds" vadītāja Iveta Ķelle.
Arī skolotājiem nepieciešamo materiālu nav sagatavots pietiekami daudz, lai bērnus un jauniešus par šiem jautājumiem izglītotu.
Šis ir mēģinājums vēlreiz uzrunāt Latvijas sabiedrību, tai skaitā nevalstiskās organizācijas, aicināt, rosināt, uzņemties atbildību, lai notiek, lai tiešām visiem Latvijas bērniem mēs iedodam šīs zināšanas, kuras ne tikai viņus pasargā no slimībām, bet kuras arī rosina viņus un iemāca dzīvot ne tikai atbildīgu, bet arī tādu dzīvi, kurā viņi saprot attiecības, saprot ķermeni, prot veidot pozitīvas savstarpējās attiecības, pauda Ķelle.
Intervējot jauniešus uz ielas, ir saprotams, ka skolās ir dažādas pieejas seksuālajai izglītošanai, taču trūkst vienotības, lai visi bērni saņemtu nepieciešamo informāciju.
Nodibinājuma "Centrs Dardedze" pārstāve Anda Avena: "Mēs praksē esam pārliecinājušies par to, ka, lai bērnus spētu pasargāt, viņiem, pirmkārt, ir nepieciešamas zināšanas atbilstoši vecumam. Zināšanas par to, kas ir drošas attiecības, zināšanas par to, kas ir cieņpilnas attiecības, un arī zināšanas par savu ķermeni."
Jāizglīto būtu ne tikai jaunieši pubertātes vecumā, bet pilnīgi visi skolas vecuma, kā arī pirmsskolas vecuma bērni. Jo, kā uzsver eksperti, dažādā vecumā ir dažādi jautājumi.
"Mēs, "Dardedzē", šo tēmu skaram jau ar pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem – mēs runājam par drošām attiecībām, bērnu ķermeņa robežām, mēs runājam par to, kas ir labi un slikti noslēpumi, kas ir labi un slikti pieskārieni, un skaidrojam pamata lietas, no kā sastāv tavs ķermenis un ka tur nav kaut kādas tabu zonas vai aizliegtās tēmas, par kurām tu nedrīkstētu runāt, tieši otrādi," skaidroja Avena.
Tomēr te rodas jautājums – kur ir palikusi vecā, labā veselības mācība? Jo šobrīd šķiet, ka viss tiek lieki un par daudz sarežģīts.
Avena piekrita: "Tas ir pazaudēts zināmā mērā. Tiek dažkārt minēts, ka, jā, kaut kas tur it kā ir, kompetenču izglītības programmās arī, dažādos priekšmetos, bet tas svarīgums ir tas, lai mēs starp visiem tiem priekšmetiem to nepazaudējam. Ka mums ir patiešām vienošanās par to, kuras tēmas, kādos vecumposmos mēs patiešām aplūkosim."
Mūsdienu paaudzei tas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā to, ka tās dzīve paiet interneta vidē un sociālajos tīklos.
To apstiprināja arī Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska: "Protams, mēs arī savā "drossinternets.lv" darbā redzam, ka šī seksuālā izglītība ir ļoti svarīga, ka bērniem to iedod pieaugušie, atbilstoši bērna vecumposmam – cik viņš ir vecs un cik daudz viņš saprot, cik daudz viņam vispār vajadzētu uzzināt par šīm tēmām. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai par to tiktu runāts skolā, jo ne vienmēr mēs varam paļauties uz ģimenēm. Jo, ja bērni nesaņems informāciju skolā vai ģimenē, tad viņi pēc dažādiem atslēgas vārdiem to meklēs internetā. Un internetā, diemžēl tas, ko viņi atradīs, būs stipri kaitīgāk viņiem un nepiemērots viņu vecumam."
"Drossinternets.lv" vadītāja īpaši uzsver bērnu zināšanas pašiem par savu ķermeni, kas var pasargāt no nopietnām briesmām interneta vidē.
"Diemžēl arī mūsu tādi novērojumi liecina, ka bērni ļoti vieglprātīgi attiecas pret savu ķermeni interneta vidē. Mums ir izsrādāts tāds rīks "sos.drossinternets.lv" vietnē, kur bērni var pārbaudīt savu draudzību internetā," pauda Katkovska. Un rezultāti rāda nepatīkamu ainu – ja, piemēram, bērnam kāds it kā interneta draugs prasītu nosūtīt savu kailfoto, 60% to arī aizsūtītu.
Tas nozīmē, ka ļoti daudz bērnu neapzinās to, cik ir svarīgi savu ķermeni, savu intīmo ķermeni paturēt pie sevis, nedalīties ar to, nesūtīt tālāk.
Memorandu par dzimumaudzināšanas jautājumiem ir parakstījušas trīs partijas un zinātnes un izglītības ministre Anita Muižniece. Tātad tas nozīmē, ka nākotnē mēs varam gaidīt plašākas zināšanas un nodarbības skolās par attiecīgajiem jautājumiem.