Dati par auklēm
- 2018. gada 12. jūnijā Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrā ir 2969 aukles un 161 juridiska persona – bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējs.
- Vairākās Latvijas pašvaldībās trūkst vietu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs, un tādēļ pašvaldība piešķir līdzfinansējumu reģistrētiem bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem.
- 2017. gadā reģistrētas 483 aukles un 21 juridiska persona.
- 2018. gadā – 238 aukles un 16 juridiskas personas – bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēji.
- Kopš 2013. gada kvalitātes dienests atteicis reģistrāciju 15 gadījumos, jo saņemtas ziņas par personu neatbilstību normatīvo aktu prasībām.*
Sākam sarunu par tēmu “Aukles”. Šodien runājam par aukļu kvalifikāciju, prasmēm un Izglītības kvalitātes valsts dienesta prasībām auklēm.
Kāda ir tava pieredze ar aukles meklējumiem? Kāda ir tava pieredze, strādājot par aukli? Raksti mums [email protected], turpināsim runāt par šo tēmu
Aukļu izvēle ir nopietns un atbildīgs darbs, īpaši vēl tad, ja aukle bērnu pieskata auklējamā mājā, ne savā - vecāki auklei uztic gan savu bērnu, gan savas mājas atslēgas.
Aukles, auklītes, parasti šo darbu veic sievietes, visbiežāk esot pieprasītas jaunas meitenes (mazāk jāmaksā) vai kundzes gados (lielāka uzticība). Gatavojot publikāciju, runājām ar auklēm, mammām un dažādu iestāžu darbiniekiem.
Nekad neviens nepieminēja aukli vīrieti, laikam aukļu profesija ir nodota sieviešu pārziņā.
Kāpēc nepieciešama aukļu reģistrācija?
Situāciju ar bērnu pieskatītājiem mūsu valstī no 2013. gada septembra sāka kārtot oficiāli, izveidojot aukļu reģistru.
Izglītības kvalitātes valsts dienestā skaidro, ka tas darīts, lai nodrošinātu bērniem drošu, saturīgu, lietderīgu laika pavadīšanu pieaugušā klātbūtnē un bērna vispusīgu attīstību. Lai šo prasību īstenošanu dzīvē nostiprinātu, arī pašvaldību noteiktais finansējums auklēm situācijās, kad bērnam nav nodrošināts bērnudārzs, pieejams tikai tad, ja aukle ir sertificēta.
Aptaujātās aukles un vecāki tieši šo momentu uzskatīja par svarīgāko sertifikāta saņemšanā.
Lai reģistrētos, auklei ir jāmācās, jāparāda savas zināšanas un prasmes.
“Reģistrācija ir priekšnoteikums kvalitatīvam aukļu pakalpojumam, jo, lai aukle tiktu reģistrēta, viņai jāapliecina zināšanas un prasmes pedagoģijā vai bērnu aprūpē (reģistrētas tiek personas ar izglītību bērnu aprūpē vai pedagoģijā). Tāpat auklēm arī jāapliecina prasmes sniegt pirmo palīdzību (jāiesniedz dokuments, kas apliecina šādu prasmju apguvi),” portālam “Lsm.lv” skaidrojumu sniedza Izglītības kvalitātes valsts dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Veinberga.
“Pirms reģistrācijas tiek arī pārbaudīts, vai persona, kas vēlas būt aukle, nav sodīta par noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar vardarbību, noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību, viņai nav piemēroti Krimināllikumā noteiktie medicīniska rakstura piespiedu līdzekļi (Bērnu tiesību aizsardzības likuma 72. pants), ar tiesas lēmumu nav pārtrauktas vai atņemtas aizgādības tiesības, atņemts audžuģimenes vai viesģimenes statuss, un viņa ar bāriņtiesas lēmumu nav atcelta no aizbildņa pienākumu pildīšanas.”
Aukļu reģistrācijas mērķis ir arī veicināt aukļu pakalpojuma drošumu, caurskatāmību un pieejamību, jo
informācija par visām reģistrētajām auklēm apskatāma publiskā reģistrā Valsts izglītības informācijas sistēmā.
Uzrunātās mammas aukļu pieskatīšanai visbiežāk atstāj savus mazos bērnus no pusotra gada līdz diviem vai nedaudz ilgāk, parasti, kamēr atrisina bērnudārza rindas problēmas. Tik mazu bērnu auklēm parasti ir pāris prasības – prasme saprasties ar bērnu un uzticamība. Abas šīs kvalitātes mammas nosaka vienā vai vairākās tikšanās reizēs, vērojot, vērtējot un uzdodot jautājumus.
Mammām, pieņemot darbā nereģistrētu aukli, nav pieejama informācija par aukļu pagātni, iespējamo konfliktu ar likumu vai nesaskaņām ar citu auklējamo ģimenēm.
Lidijas Lieģis mazajai meitiņai tagad ir pāri gadam. Mazā piedzima Skotijā. Savai mazajai meitai aukli Lidija meklēja, izmantojot soctīklu piedāvājumu, bija vairākas pārrunas, līdz izvēlējās atbilstošo aukli.
"Personai, kura Skotijā vēlas strādāt par aukli, ir policijā izdots dokuments, kas rāda, ka auklei nav problēmas ar likumu, ka viņa nav viltvārde, " skaidro Lidija.
Tik tālu tas ir valsts atbildībā, pārējais ir vecāku ziņā – vienošanās par veicamajiem pienākumiem, prasībām un samaksu.
No šī aspekta mūsu kvalitātes dienesta ieteikums vecākiem vienmēr izvēlēties reģistrētu aukli ir saprātīgs - tas nozīmēs, ka auklei ir atbilstoša izglītība, viņa nav sodīta un ir tiesīga strādāt ar bērniem.
“Lsm.lv” aptaujātie vecāki aukļu reģistru uzskata tikai par soli pašvaldību līdzfinansējuma saņemšanā. Ilze stāsta, ka palīdzējusi auklītei kārtot sertifikātu, iziet kursus, pat maksājusi par to naudu, jo viņai tas bija izdevīgi – auklei par bērna auklēšanu maksāja pašvaldība. Viņa piemaksāja, tas sanāca kopumā lētāk. “Aukle saņem pašvaldības atbalstu. Mana auklīte bija pensionāre, viņai materiālajā ziņā tas bija izdevīgi.”
Neviena no aptaujātajām mammām aukļu reģistru neuztvēra kā drošības garantu, izvēloties aukli.
Vecāki vairāk paļaujas uz savu intuīciju, citu rekomendācijām, draugu, radu ieteikumiem.
Nākamajā rakstā runāsim par to, kā mammas atrod aukles un kādas prasības viņām uzstāda.
*Piemēram, reģistrācija atteikta personām, kas tiesātas par vardarbību pret nepilngadīgām personām un miesas bojājumu nodarīšanu, administratīvi sodītas par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu. Reģistrācija atteikta arī personām, kurām atteiktas vecāku vai aizbildnības tiesības. Vairākos gadījumos reģistrācija atteikta telpu nepiemērotības dēļ, ja pakalpojums tiek sniegts ārpus bērna vai aukles dzīvesvietas.