Ģimenes studija

Darināt savas pastalas un uzaust brunčus simtgades gadā!

Ģimenes studija

Kad cilvēks kļūst par cietušo un kā apzināties, ka esi cietis?

Latvijā smēķē katra desmitā topošā māte. Kā atbrīvoties no kaitīgā ieraduma?

Uzsākts pilotprojekts smēķēšanas atmešanai. Organizē īpašas grupas grūtniecēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijā smēķēšana topošo māmiņu vidū ir izplatīta atkarība, tāpat ne mazāk māmiņu vidū ir izplatīts mīts, ka strauja smēķēšanas atmešana var radīt tik lielu stresu mātei un auglim, ka tas ir kaitīgāk nekā pats smēķēšanas ieradums. Tomēr tā nav taisnība.

Iesakām pašiem mazākajiem!

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Par to, kā atbrīvoties no kaitīgā ieraduma, kā smēķēšana ietekmē mazuli mammas puncī, saruna Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija”.

Pilotprojekts smēķēšanas atmešanai

Latvijā sākts pilotprojekts smēķēšanas atmešanas veicināšanai – organizētas bezmaksas grupu nodarbības kaitīgā ieraduma atmešanai.* Grupas visā Latvijā darbosies līdz nākamā gada martam.

Pilotprojekts paredz atbalstu smēķētājiem, kuri vēlas atbrīvoties no ieraduma, kā arī speciālistu izglītošanu. Paredzamas 50 atbalsta grupas visā Latvijā. Pirmā pilsēta ir Valmiera, kur jau tagad grupas sāk darbu.

Projektā vismaz sešas grupas organizētas tieši topošajām un jaunajām mammām.

"Grūtnieču grupas veidotas tāpēc, lai viņas nesaņemtu papildu nosodījumu no līdzcilvēkiem par smēķēšanu, gaidot bērniņu", precizē psiholoģe, pusaudžu atkarību eksperte Inga Dreimane.  Ir paredzēts, ka arī grūtnieču smēķējošie partneri var pieteikties nodarbībām atsevišķā grupā (visbiežāk – ja smēķē topošā māte, smēķē arī tēvs), tajās būs iespējams uzzināt ne tikai par smēķēšanas atmešanu, bet arī par to, kā atrast citas nodarbes smēķēšanas vietā, lai nebūtu vēlme atgriezties pie kaitīgā ieraduma.

Smēķēšana grūtniecības laikā

Vairumā gadījumu sievietes atmet smēķēšanu, kad iestājas grūtniecība.

Ir pierādīti veselības riski gan mātei, gan bērnam. Ginekoloģes Ditas Baumanes-Auzas pieredze rāda, ka 75% sieviešu, kurām atrod priekšvēža saslimšanu, ir smēķētājas.

"Vispirms – cigarešu dūmos ietilpst gan nikotīns, gan tabaka, tabakā ir 2,5 tūkstoši toksisku vielu, ir kancerogēnas vielas, tās caur asinsriti nonāk pie bērna, lai gan ir barjera, kas aizsargā bērnu, bet nikotīns šķērso fetoplacentāro barjeru, tā nonākot pie mazuļa. Ja asinsritē nonāk toksiskās vielas, tās apdraud mazuli. Risks ir ļoti augsts," skaidro ginekoloģe Dita Baumane-Auza.

Smēķējoša grūtniece bērnam neļauj pilnvērtīgi attīstīties.

Bērna klātbūtnē Latvijā ir aizliegts smēķēt, bet grūtniecei likums neaizliedz smēķēt. Inga Dreimane uzskata, ka aizliegumi bieži nedo cerētos rezultātus. Latvijā kopīgā nosodošā tendence pret smēķējošām grūtniecēm ir nemainīga, bet nosodījums nepalīdz atmest smēķēšanu, drīzāk smēķētājiem liek “aiziet pagrīdē”.

* Tuvākajā laikā Veselības ministrija uzsāks īstenot pilotprojektu smēķēšanas atmešanas veicināšanai. Turpmākā gada laikā (līdz 2019. gada marta beigām) Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja piedalīties bezmaksas smēķēšanas atmešanas grupu nodarbībās, kuras vadīs speciāli apmācīti psihologi un psihoterapeiti.

Pilotprojektam ir divi galvenie uzdevumi:

1) apmācīt un sniegt atbalstu ārstiem pacientu motivēšanā smēķēšanas atmešanai;

2) izstrādāt smēķēšanas atmešanas atbalsta grupas programmu un nodrošināt tās īstenošanu, piedāvājot tajā iesaistīties ikvienam mūsu valsts iedzīvotājam.

Lai veicinātu smēķēšanas atmešanu, būtiska ir smēķētāju motivēšana un atbalsta sniegšana. Pilotprojekta aktivitātes būs vērstas uz to, lai iespējami daudz ģimenes ārsti un grūtnieču un zīdaiņu aprūpē iesaistītie speciālisti - ginekologi, vecmātes, neonatologi - saņemtu gan metodisku atbalstu, gan iespēju nosūtīt savus pacientus uz smēķēšanas atmešanas atbalsta pasākumiem. Tieši ģimenes ārstam ir unikāla iespēja individuāli uzrunāt lielu daļu no smēķējošiem iedzīvotājiem un sniegt nepieciešamo atbalstu smēķēšanas atmešanā. Ja visi primārās aprūpes speciālisti iesaistītos pacienta smēķēšanas statusa identificēšanā un padoma sniegšanā pacienta smēķēšanas atmešanai, ik gadu potenciāli izdotos sasniegt vairāk nekā 80% no visiem tabakas lietotājiem. Primārās aprūpes speciālistu mērķtiecīga rīcība mudinātu 40% smēķējošo pacientu atmest smēķēšanu.

Uz nodarbībām aicināts ikviens smēķējošs pilngadīgs iedzīvotājs, kurš vēlas atmest smēķēšanu, vai ir saņēmis veselības aprūpes speciālista rekomendācijas atmest smēķēšanu un ir motivēts to darīt. Atsevišķas grupas tiks rīkotas grūtniecēm un jaunajām māmiņām jebkurā vecumā. Kopumā dažādās vietās visā Latvijā tiks organizētas 50 smēķēšanas atmešanas atbalsta grupas. Iedzīvotājiem tiks piedāvāts četru vai septiņu smēķēšanas atmešanas atbalsta nodarbību kurss.

Vairāk informācijas: esparveselibu.lv

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti