Uzmanību, cukurs! Uztura speciāliste par saldumu ietekmi uz bērnu veselību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Samazina imunitāti, paaugstina hiperaktivitāti un draud ar aptaukošanos – Bērnu klīniskās universitātes (BKUS) slimnīcas uztura speciāliste Marina Svētiņa atklāj, kā cukuroti ēdieni patiesībā ietekmē bērnu un jauniešu veselību.

Uztura speciāliste Marina Svētiņa stāsta, ka pārlieks cukura daudzums ikdienas uzturā bērnu un pieaugušo veselību var ietekmēt dažādos veidos.

Pirmkārt, tas var izraisīt atkarību, jo kairina tos pašus baudas centrus, ko atkarību izraisošas vielas.

Otrkārt – pārliekos daudzumos patērējot cukuru vai cukurotus produktus, tie var arī izraisīt aptaukošanos, kas, kā eksperte uzsver, nav tikai estētiska rakstura problēma: “Taukaudi ir daļa no endokrīnas sistēmas, un pārpildītas tauku šūnas negatīvi ietekmē citus hormonālās sistēmas dziedzerus – dzimumhormonu darbību, vairogdziedzeri, aizkuņģa dziedzeri un citus.”

Šādi uztura paradumi var arī pazemināt imunitāti un palielināt uzņēmību pret dažādām infekcijām: “Tāpat pārlieks cukura daudzums ikdienas uzturā var izraisīt insulīna rezistenci, cukura diabētu un zobu kariesu, kā arī aknu darbības traucējumus, piemēram, aknu aptaukošanos.”

Cukurs spēj dažādos veidos ietekmēt arī bērnu pašsajūtu un var pasliktināt sekmes skolā. BKUS uztura speciāliste novērojusi, ka paaugstināta cukura uzņemšana un jo īpaši dažādi saldināti dzērieni, piemēram, sulas, limonādes, morsi un kompoti, bērniem paaugstina uzbudināmību, hiperaktivitāti, rada grūtības koncentrēties, iegaumēt materiālu, kā arī problēmas ar miega un atpūtas režīma ievērošanu.

Marina Svētiņa arī aicina ņemt vērā, ka saldumi var negatīvi ietekmēt bērnu un it sevišķi mazo bērnu apetīti:

“Mazēdāji var pārtikt tikai no saldumiem un bieži vien arī manipulē ar to, atsakoties no normāla uztura. Tas var ietekmēt bērna attīstību un augšanu.

Bet var būt arī otrādi – saldumi veicina apetīti un neatkarīgi no vecuma tiek uzņemts pārāk liels pārtikas apjoms ar palielinātu cukurotas pārtikas īpatsvaru.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti