Ģimenes studija

Mūzika pašiem mazākajiem. Jau kopš dzimšanas bērniņš gatavs muzicēt

Ģimenes studija

Mācību grāmatas e-formātā: Digitālo līdzekļu izmantojums veicinātu mācību procesa maiņu

Veidojot uzkrājumus bērna nākotnei, vecākiem jārēķinās ar atskaitēm bāriņtiesai

Uzkrājumi bērna nākotnei: Kādā gadījumā jārēķinās ar bāriņtiesas iesaistīšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vecākiem, kuri veido uzkrājumus bērnu nākotnei, nepieciešams izvēlēties labāko uzkrājuma veidu un pārzināt likumdošanu, lai zinātu, kādos gadījumos jāveic ikgadējas atskaites bāriņtiesai par bērnam uzkrātajiem līdzekļiem.

Iesakām pašiem mazākajiem!

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Pēc tam, kad sociālajos tīklos diskusijas raisījusi ziņa par to, ka atsevišķos gadījumos vecākiem nākas atskaitīties bāriņtiesām par saviem uzkrājumiem bērniem, Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studijā” saruna par bērnu krājkontiem un to uzraudzības tiesiskajiem regulējumiem.

Kādi uzkrājumu veidi bērna nākotnei ir pieejami vecākiem

Mūsu vecākiem ir pieejami trīs veidi, kā var krāt bērna nākotnei, skaidro Latvijas Komercbanku asociāciju pārstāvis Reinis Jansons

Veidojot uzkrājumu bērnam, var izvēlēties kontu bankā. Tas ir krājkonts, kas pieder bērna mammai un tētim. Šāds uzkrājuma veids dod priekšrocību – vecāki var brīvi piekļūt un rīkoties ar šo naudu, kad bērnam tas nepieciešams. Krājkontu vecāki var izveidot sev ērtā veidā bankā.

Otrs variants – atvērt bērnam kontu vai depozītu, bet te galvenā atšķirība – visi līdzekļi ir bērnam piederoši. Tikai bērns var rīkoties ar uzkrājumu, kad sasniegs 18 gadu vecumu.

Ja naudu vajag ātrāk, to var darīt tikai ar bāriņtiesas atļauju, kas izvērtē naudas izmantošanas nepieciešamību.

Trešais veids – dzīvības apdrošināšana, vecāki atver polisi uz sava vārda, bet labumu guvējs ir bērns.

Divu bērnu mammas Ineses Sondores abiem bērniem ir dzīvības apdrošināšanas polises. Šādas izvēles plusi ir, ka bērniem ir dzīvības apdrošināšana un otrs iemesls -  dzīvības apdrošināšanas produktiem var atgūt nodokļus, tas pieaudzē uzkrājuma kapitālu. Mamma ir izvēlējusies uzlikt automātisko maksājumu, nauda katru mēnesi nonāk kontā.

Kura naudas uzkrājuma izvēle ir izdevīgāka?

Populārākais veids ir dzīvības apdrošinājuma piedāvājums, tajā nodokļu atmaksa ir ļoti noteicošs faktors. Šo risinājumu izvēlas arī tāpēc, ka lēmuma pieņēmēji rīcībai ar naudu ir vecāki, vecāki naudu var novirzīt, vecākuprāt, labam mērķim – izglītībai vai kam citam. Šajā gadījumā vecāki var ietekmēt bērna lēmumu.

Ja konts ir uz bērna vārda, tad naudiņa ir pilnībā bērnam, vecāki bērna lēmumu naudas tērēšanai (kad bērnam ir 18 gadu vecums) nevar ietekmēt. Vecāki  gan var vērsties bāriņtiesā ar lūgumu noteikt naudas tērēšanas mērķus.

Vecāku pieredze rāda, ka uzkrājumi bērna kontā samazinās. Reinis Jansons  skaidro, ka tas ir tāpēc, ka uzkrājuma līgumi ir piesaistīti tirgus aktīviem. Var izvēlēties aktīvāku vai pasīvāku stratēģiju naudas uzkrāšanai. Krājkontā nevar pasargāt naudu no inflācijas, bet gan no iespējas tikt naudai klāt. Vecāki nevar bez bāriņtiesas lēmuma rīkoties ar naudu. Bāriņtiesa var piekrist tikai tad, ja nauda izlietojama bērna labā.

Zem bāriņtiesas palielināmā stikla

Uzkrājumi līdzi nes uzraudzību.

Kāda mamma sociālajos tīklos izvērsa diskusiju par šo jautājumu, jo viņai reizi gadā jāatskaitās bāriņtiesai par uzkrājumu bērnam, neskatoties uz to, ka ar naudu, kura ir bankā, bez bāriņtiesas atļaujas vecāki nevar rīkoties.

Mamma domā, ka ir absurdi katru gadu atskaitīties, bet likums saka, ka vecākiem, kuru nepilngadīgajiem bērniem ir kāds īpašums vai līdzekļi, ir jāatskaitās bāriņtiesā - katru gadu līdz bērna pilngadībai ir jāsniedz ziņas bāriņtiesai.

Nepieciešama likuma maiņa

Bāriņtiesas pārstāve Aurika Zīvere skaidro, ka vislielākās problēmas ir radušās ar bankām, kuras bija likvidācijā. Tad bāriņtiesai bija jāpieņem lēmums naudu no vienas bankas novirzīt otrā. Līdz ar to tika ierosināta tiesvedība par šiem līdzekļiem, tāpēc vecākiem jāatskaitās katru gadu.

Bāriņtiesas pārstāve kā vienīgo situācijas risinājumu redz Civillikuma maiņu, jo šobrīd likums paredz, ka vecāki, bērnu mantu pārvaldītāji, katru gadu sniedz atskaiti.

Tieslietu ministrijas Vispārējo civiltiesību nodaļas vadītāja Zanda Stara skaidro, ka nav plānots ko mainīt Civillikumā šajā jautājumā.

Vecākiem, kuri pārvalda bērnu mantu, ir jāatskaitās bāriņtiesai katru gadu, lai bāriņtiesa varētu pārliecināties, kā vecāki rīkojas ar bērnam piederošu mantu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti