Turpmāk ģimenes ārsts nevarēs atbrīvot no eksāmena; jau izsniegtie atzinumi derīgi līdz mācību gada beigām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pērn diskusijas raisīja lielais skolēnu atbrīvojumu skaits no valsts pārbaudījumiem veselības stāvokļa dēļ. Toreizējā izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece tad norādīja, ka ir jāizvērtē ģimenes ārstu izsniegto atbrīvojumu pamatotība. Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi jaunu kārtību, kurā skolēni atbrīvojumu no eksāmeniem varēs iegūt ar ārsta – speciālista vai ārstu konsīlija atzinumu. Ģimenes ārstu izraksti ar ieteikumiem atbrīvot izglītojamo no eksāmena, kas izsniegti saskaņā ar pašreiz spēkā esošajiem noteikumiem, būs derīgi līdz 2022./2023. mācību gada beigām.

2021./2022. mācību gadā centralizētā eksāmena latviešu valodā 12. klasei kārtotāju skaits bija 14 069, no pieteiktajiem skolēniem eksāmenu nekārtoja 1943, no tiem atbrīvojums bija 1179 skolēniem.  Angļu valodas eksāmena 12. klasei kārtotāju skaits bija 12 034, no pieteiktajiem skolēniem eksāmenu nekārtoja 2209, no kuriem 1159 bija atbrīvojums. Savukārt, matemātikas eksāmena kārtotāju skaits bija 14 257, no pieteiktajiem skolēniem 2150 eksāmenu nekārtoja, no tiem atbrīvojums bija 1324 skolēniem.  

Ja vidusskolas beidzējs eksāmenu nenokārto vai tajā nepiedalās, tad viņš nepabeidz skolu vai pabeidz to ar liecību, bet šajā gadījumā no šiem nekārtotājiem daļa ir skolēni, kuri pārbaudījumus kārtoja papildtermiņā, norāda Izglītības un zinātnes ministrija.

Ja eksāmenus nenokārto pamatskolas beidzējs, skolēns var palikt 9. klasē uz otru gadu.

Likums nosaka, ka skolēni no centralizētajiem eksāmeniem var tikt atbrīvoti, pamatojoties uz ģimenes ārsta izrakstu, pilngadīga izglītojamā vai nepilngadīga izglītojamā likumiskā pārstāvja iesniegumu, kas izglītības iestādē iesniegts ne vēlāk kā mēnesi pirms izglītojamā pirmā valsts pārbaudījuma norises dienas. Ar izglītības un zinātnes ministra lēmumu no valsts pārbaudījumiem atbrīvojami arī 12. klases izglītojamie, kuri ir olimpiskā sporta veida valsts pieaugušo izlases komandas dalībnieki un eksāmena norises laikā atrodas sporta federācijas apstiprinātā sporta sacensību kalendārā iekļautajās starptautiskajās sporta sacensībās vai sporta nometnē ārpus Latvijas teritorijas. No valsts pārbaudījumu kārtošanas 9. klasē izglītojamie ar garīgās attīstības traucējumiem var tikt atbrīvoti ar izglītības iestādes vadītāja lēmumu, pamatojoties uz izglītības iestādes pedagoģiskās padomes ieteikumu.

Izglītības un zinātnes ministrija norāda, ka iemesli, kāpēc skolēni nolemj nekārtot valsts eksāmenus, var būt dažādi. Piemēram, ir skolēni, kuri eksāmenus kārto nākamajā gadā, ir tādi, kuri sāk strādāt u.tml.

Izglītības un zinātnes ministrija, lai pilnveidotu esošo kārtību, izstrādājusi jaunus noteikumus, kas paredz, ka turpmāk skolēni atbrīvojumu no valsts pārbaudījumiem varēs iegūt ar ārsta-speciālista vai ārstu konsīlija atzinumu.

Šādas izmaiņas pieņemtas, jo Veselības inspekcija, pārbaudot ārstu izsniegtos izrakstus, konstatēja, ka pārsvarā skolēni arī iepriekš pēc palīdzības vērsušies pie ārstiem-speciālistiem.  Tāpat jaunais regulējums arī mazinās ģimenes ārstu noslodzi.  Jaunā kārtība 24. janvārī tika apstiprināta valdībā.

Skolēns no eksāmeniem varēs tikt atbrīvots ar izglītības iestādes vadītāja rīkojumu saskaņā ar izrakstu no ārsta-speciālista vai ārstu konsīlija. Tāpat atbrīvojumam nepieciešams arī iesniegums no skolēna vecākiem vai paša skolēna, ja viņš sasniedzis pilngadību. Šie dokumenti izglītības iestādē jāiesniedz ne vēlāk kā līdz konkrētā mācību gada 1. martam.

Ģimenes ārstu izraksti ar ieteikumiem atbrīvot izglītojamo no eksāmena, kas izsniegti saskaņā ar pašreiz spēkā esošajiem noteikumiem, būs derīgi līdz 2022./2023. mācību gada beigām.

Tāpat jaunie noteikumi paredz, ka no valsts pārbaudījumiem atbrīvojami skolēni, kuriem ir patvēruma meklētāja, bēgļa vai alternatīvs statuss, un kuri atbilstoši Patvēruma likumam iesnieguši patvēruma meklētāja personas dokumenta vai ārzemnieka personas apliecības kopiju, pastāvīgās uzturēšanās atļaujas kopiju vai termiņuzturēšanās atļaujas kopiju un attiecīgajā mācību gadā uzsākuši mācības Latvijas izglītības iestādēs.  Šādi noteikumi izstrādāti, jo Latvijā arvien vairāk ir skolēnu ar patvēruma meklētāja, bēgļa vai alternatīvo statusu, kuri mācības uzsākuši pamatizglītības vai vidējās izglītības pakāpes beigu posmā, taču nav paspējuši apgūt latviešu valodu tādā līmenī, lai varētu valsts pārbaudījumus kārtot valsts valodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti