Turaidas pils pusapaļajā tornī atvērta jauna ekspozīcija ar lielformāta grīdas spēli

No šī gada oktobra ekspozīciju klāstu Turaidas pilī papildinājusi jauna ekspozīcija “Mūra pils nocietinājumi: aizsardzība un uzbrukums”, kas ar mūsdienīgiem izteiksmes līdzekļiem un tehnoloģiskiem risinājumiem modernizē vēstures stāstu par Turaidas pils nocietinājumiem 13.-16. gadsimtā, paziņojumā presei informēja muzeja pārstāvji. 

Ekspozīcija izvietota pils pusapaļā torņa ceturtajā stāvā un vēsta par pils nocietinājumiem, uzbrukumiem un aizsardzību. Tajā attēlotas cīņas metodes un izmantotie ieroči, ietverot dažādus interaktīvus elementus, kas saistoši būs arī jaunākajiem muzejrezervāta apmeklētājiem. Ekspozīcijā iegūstama ne tikai informācija par cīņām pie Turaidas pils, apskatāmas arheoloģiskajos izrakumos atrastās senlietas, bet arī iespējams pārbaudīt savu kara laimi lielformāta grīdas spēlē vai iejusties pils aizstāvja Dāvida lomā īpaši šai ekspozīcijai veidotā datorspēlē. Lielākam priekšstatam par aplenkuma metodēm, ekspozīcijā izvietoti viduslaiku kara mašīnu maketi, kā arī cita vizuāla informācija par pils aplenkumu un būvniecības vēsturi.

Viduslaiku pils nocietinājumi ir būtiska pils sastāvdaļa, jo no tiem bija atkarīgs, vai pilij izdosies pārdzīvot uzbrukumus, karus un dažādus citus apdraudējumus, pret kuriem nepieciešama aizsargāšanās vai noslēgšanās nepieejamā vietā. Turaidas pils nocietinājumi būvēti ilgā laikā periodā no 13. līdz 16. gadsimtam. 13. gadsimtā uzbūvēts Galvenais tornis un apkārtmūri, 14. gadsimtā – pils vārtu nocietinājumi, 15. gadsimtā – priekšpilis, aizsarggrāvji ar paceļamo tiltu un pusapaļo torni rietumu sienā, 16. gadsimtā – papildus vārtu aizsardzībai – ziemeļu iekšvārtu tornis. Nocietinājumu būvēšanai izmantota sava laika vismodernākā tehnika.

Nocietinājumiem regulāri uzbrukts – darbā laisti trebušeti jeb paterellas – lielas, stacionāras atsvara katapultas, kas darbojās ar lingas principu, un arkbalistas – masīvi arbaleti, kas šāva gan ar milzu bultām, gan akmeņiem. Dažreiz, lai ieņemtu pili, lietotas arī kara viltības, uzpērkot pils sargus vai slepeni iesūtot pilī savus karavīrus. Ir bijuši gadījumi, kad pretošanās likusies tik bezjēdzīga, ka pils aizstāvji pārspēka priekšā padevušies pat bez cīņas. Tomēr 16. gadsimta sākumā – viduslaiku beigu posmā – Turaidas pils bija viens no spēcīgākajiem cietokšņiem Rīgas arhibīskapa zemēs un arī vēlākos karus pārdzīvoja neizpostīta un nesagrauta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt