Klase

Eksāmenu dēļ slimnīcā

Klase

Pēcstundas ar Baibu Sipenieci

Stress skolā

Trauksme un stress pusaudžu gados. Kā to pamanīt un novērst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pārlieku lielas pieaugušo gaidas no jauniešiem un biedēšana ar sliktām sekām, ja nebūs augsti mācību sasniegumi, var būt liela stresa cēlonis. Bērniem jāmāca atpazīt stresa pazīmes un emocijas.

Imantas vidusskolas 12. klases skolēni  dalās savās pārdomās par stresu – katram ir sava situācija, visbiežāk ikdienā stresa nav, bet tas uzrodas pirms eksāmeniem.

Uzziņa: Stress ir ķermeņa reakcija, kas rodas, ja uz organismu iedarbojas neparasti un spēcīgi kairinātāji.

Trauksmes iemesli ir bailes no neveiksmes, iepriekšējā pieredze, nezināma situācija, bezpalīdzības sajūta.

Psiholoģe, projekta “PuMPuRS” vecākā eksperte Dace Medne skaidro, ka eksāmeni ir grūtības, skolēni, saskaroties ar grūtībām, izjūt stresu.

Grūtības pārbauda cilvēka zināšanas, prasmes un attieksmes. Ja ar trauksmi nestrādā, tad rezultātā tā uzkrājas kā augsts stresa līmenis.

Ir svarīgi saprast, ka trauksmi bērnos rada pārāk lielas gaidas no pieaugušajiem – skolotājiem un vecākiem. Ar spriedzi labāk tiek galā tie jaunieši, kuriem ir lielāks atbalsts ģimenē.

Stresu veicina biedēšana – bieži visa mācību gada laikā skolēns tiek  “biedēts” ar eksāmenu, ko nenokārtos, ja labi nemācīsies.

Lai trauksmi un stresu atpazītu, ir jāpazīst sava organisma ķermeniskās reakcijas – vienam saspringst rokas, seja vai ir citas pazīmes. Bērnam jāprot atpazīt savas ķermeniskās reakcijas un emocijas. Emociju nosaukšana vārdā samazina iespējamo konfliktu rašanos.

Stresa rezultātā var veidoties garīgi un fiziski traucējumi – nogurums, vienaldzība, trauksme, depresija, arī fiziskās veselības traucējumi.

Satraucies cilvēks elpo sekli un ātri, tāpēc smadzenes nesaņem pietiekami daudz skābekļa. Lai stresu nomāktu, ieteicams elpot dziļi un lēni.

Bailes no pārbaudījumiem - ne tikai eksāmeniem, bet arī ikdienišķiem pārbaudījumiem - ir risks priekšlaicīgai mācību pārtraukšanai.

Viens no populāriem ieteikumiem stresa pārvarēšanai ir ēšana – bieži dzird sakām, ka kārtīgi paēstas brokastis pirms eksāmena palīdzēs gūt labus rezultātus.

“Enerģijas dzērieni, šokolāde, batoniņi, cepumiņu ēšana ir tā saucamā emocionālā ēšana, kas ir iemācīta uzvedība,” skaidro Dace Medne. Vecāki dod saldumus bērniem, lai tos nomierinātu, bet nevienā pētījumā nav pierādīts, ka tas tā darbojas.

Galvenie stresa cēloņi ir pārslodze, cenšanās paveikt vairākus darbus reizē, pārlieka tieksme pēc perfekcijas, realitātes neatbilstība cilvēka vēlmēm.

Jebkuram cilvēkam ir vajadzība pēc drošības un piederības, tā jāveicina vecākiem. Vecākiem bērni jāatbalsta, un nevajag pārmest, ja viņi nav izdarījuši tā, kā vecāki vēlējās.

“Pirms eksāmena neiedrošinot bērnus, mēs viņiem apgriežam spārnus, un tad mēs vēlamies, lai mūsu bērni lidotu,” pauž Dace Medne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti