Tradīcijas ir labi nodot bērniem, bet neviens nav jāspiež. Krūžu un Krūmiņu ģimenes pieredze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tradīcijas paskaidro, kāpēc vispār tiek svinēti svētki, tās ir labi nodot bērniem, taču neviens nav arī jāpiespiež. Bērniem ir daudz uzdevumu, ko darīt, var pušķot māju, pīt vainagus, kopā ar vecākiem braukt pēc meijām, siet sieru un darināt ugunskura vietu. Ģimenēm tradīcijas galvenais sākt pamazām, saprotot, ko un kāpēc dari, Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” ieteica ģimenes ar plašu pieredzi tautas tradīcijās – Inese un Madis Krūzes un Egija un Ingus Krūmiņi.

“No bērnības es atceros lielo ugunskuru jūras krastā, visa dzimta sabrauc kopā, kur nav vispār nekā slikta, viss ir ļoti pareizi, bet es kā bērns neapzinājos to iemeslu, kāpēc es svinu,” pieredzē dalījās Inese. 

“Valstī ir brīvdiena, visi svin Jāņus, un man ar to pietika, bet saulgrieži iedod jēgu šiem svētkiem, kāpēc es to daru, kāpēc mēs vispār dedzam ugunskuru, tie paskaidro mūsu darbības,” viņa piebilda. 

Inesei piekrita arī Madis, norādot, ka cilvēkiem ir tendence tikai strādāt un strādāt, līdz nepieciešams kāds mirklis, kurā atpūsties, bet ir jauki, ja svētki ir pamatoti ar idejisko nozīmi, ko paskaidrot arī bērniem: 

“Es domāju, ka tā ir liela problēma šodien ar daudziem svētkiem, kas varbūt ir jaunākos laikos ienākuši, ka neviens necenšas izprast to pamatojumu.”

“Daudzi Jāņu rituāli un tradīcijas, protams, tām visām ir pamatojums, bet visas daudzās dziesmas un dejas, un  rotaļas rodas tāpēc, ka tā nakts tomēr vairākas stundas ir jāpavada,un nav jau, ko darīt,” viņš piebilda. 

Ingus norādīja, ka datums, kurā svini, vai tas ir saulgriežos vai Jāņos, nav tik svarīgs, svarīgāk ir tas, ko svētkos dari, bet tāpat ir svarīgi darīt ar izpratni. 

“Es domāju, Jāņu tradīcijas ir tik daudz un tik bagātīgas, ka tev kā cilvēkam pašam ir jānonāk un jāpaņem tas, kam tu esi gatavs,” piebilda Egija. 

Abās ģimenēs bērni piedalās daudzās aktivitātēs, bet nav spiesti, piemēram, sagaidīt saullēktu vai piedalīties visos rituālos. Bērni zina, ka drīkst iet gulēt, un to dara, kad ir noguruši. 

“Bērniem ir ļoti daudz ko darīt līdz tam saulrieta brīdim vai nakts brīdim. Visas mājas pušķošana, puikas iesaistās ar tēviem meiju vākšanā, ugunskura veidošanā. Meitenes vainagus pin. Ir ko darīt bērniem līdz tam maģiskajam mirklim, kur jau sākam veikt rituālus savai un visa cita auglībai,” stāstīja Inese. 

Egija tradīciju nodošanu aprakstīja vienkārši – dari pats un bērni darīs līdzi. Nevajadzētu pirmajos tradicionāli svinētajos Jāņos bērniem uzdot uzdevumus, par kuriem viņi neko nezina un nesaprot. Sākumā jādara priekšā, tad ar bērniem kopā, tad var likt darīt pašiem. 

”Es to arī novēlētu tiem, kas uzsāk vai grib [Jāņus svinēt tradicionāli], nespiest bērniem, tā, mums te tagad vēl ir šis rituāls, ātri, ātri, mute tīra, tagad vēl ir šis rituāls, vēl būs tas. Tam ir jābūt dabiskam, plūstošam un integrētam procesam,” piekrita Inese. 

Tām ģimenēm, kas šogad vai nākamgad Jāņu svinēšanā pirmo reizi vēlas iekļaut tradīcijas, viņa ieteica sākt ar rotāšanos un svinīgas uguns kopīgu iedegšanu. 

“Pirmā lieta, ko nevajadzētu aizmirst, ir rotāšanās. Katram vīrietim un katrai sievietei galvā būtu jābūt vainagam, tas jau iedos mazliet tādu sajūtu, jo būsi kaut ko paņēmis no dabas, piedomājis, ko tu plūc, kāpēc tu plūc,” Inese norādīja. 

Savukārt ugunskuru padarīt par svētku uguni ir pavisam vienkārši. “Tas ir elementāri. To uguni, ko esat paredzējuši šajā vai nākamajā gadā degt, paņemiet izrotājiet, lai tā ir jūsu svētku uguns, un iededziniet viņu visi kopā. Nav obligāti jāzina kāda īpaša Jāņu dziesma, paņemiet sev tuvu dziesmu, vienoti nodziediet, lai tā uguns iedegas,” viņa ieteica. 

Svarīgākais aspekts, kuram piekrita abas ģimenes, ir necensties veikt tās tradīcijas vai rituālus, kurus neizprotat.  

“Nedariet lietas, kuras jūs nesaprotat, palieciet pie tām lietām, kuras jūs jau saprotat. Ienesiet pavisam mazumiņu savos svētkos un audziet līdzi tiem svētkiem. Nevajag censties uzreiz nokopēt kādu, bet paņemt labāko sev un izdarīt ar izpratni,” uzsvēra Inese. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti