Tiesnese Lauma Paegļkalna: Pieaugušie savu attiecību kārtošanai bieži izmanto bērnus

Daļa sabiedrības uzskata, ka problēmas ar bērnu audzināšanu ir antisociālām ģimenēm, taču tiesneses Laumas Paegļkalnas pieredze rāda, ka arī labi situēti un izglītoti cilvēki saskaras ar problēmām bērnu audzināšanā, viņiem nepieciešama palīdzība.

Šorīt stikla studijā viesojās Administratīvās apgabaltiesas tiesnese, Latvijas Administratīvo tiesnešu biedrības valdes priekšsēdētāja Lauma Paegļkalne kopā ar meitu Madaru. Maratona “Dod pieci!”organizētāji saņēma Laumas e-pastu un uzaicināja uz sarunu.

Tiesnese uzteic šī gada maratona tēmu, par tās aktuālitāti viņa pārliecinās, strādājot ar dažādiem bērnu aprūpes jautājumiem un bāriņtiesas lēmumiem.

“Katru gadu sekojam “Dod pieci!”, pēdējos divus gadus īpaši, jo maratona tēmas skar bērnus.

Noteikta sabiedrības daļa dzīvo burbulī, nenojaušot, ka viss nav tik vienkārši un labi. Diemžēl ir daudzi, kuru izpratne vai zināšanas aprobežojas labākajā gadījumā ar pamatprasībām.

Bieži domājam par gadījumiem, kur cilvēki netiek galā ar savu dzīvi. Uz mūsu darba galda nonāk gadījumi, kur cilvēki savu attiecību kārtošanai izmanto bērnu, ieriebjot viens otram, iesaistot institūcijas.

Pieaugušajiem jāuzņemas atbildību par bērnu, kad tas ienāk ģimenē.

Tiesnese min piemēru no savas prakses - bērns atkārtoti izraisa skolā konflikta situācijas, sauc uz skolu vecākus, tā vēloties caur destruktīvu uzvedību aicināt, lai mamma un tētis sarunājas, citādi viņi dzīvo paralēlās pasaulēs.

"Arī bērnu pārslogošana bieži robežojas ar emocionālu vardarbību – balets, pulciņi," pauž tiesnese.

Piemēram, kāds tēvs liek bērnam skraidīt pa trepēm augšā un lejā, tā sodot bērnu, jo viņš nerealizē tēva vēlmes.

“Ar vecāku izpratnes trūkumu saskaramies tiesas procesos, kur saprotam, ka ar to cilvēku nepieciešams ilgs darbs. Mediators palīdz risināt konfliktu. Konflikts ir par aizvainojumu, un zināšanu trūkums – kas bērnam patiesībā ir vajadzīgs.

Es ticu labākai sabiedrībai, lai šajā procesā iesaistās lielāka sabiedrības daļa.”

Laumas Paegļkalnas meita Madara stāsta, ko vislabprātāk kopā ar mammu dara: “Man ar mammu kopā patīk Ziemassvētkos pušķot eglīti, galda spēles spēlēt, samīļoties. Dienā mums sanāk daudz apskāvienu.”

"Dod pieci!" 2018

Laikā no 17. līdz 23.decembrim notiek sabiedrisko mediju labdarības akcija „Dod pieci”.

Šogad akcijā runājam par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. 

Maratonā iegūtie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv tiks novirzīti jaunas mācību sistēmas izveidei un ieviešanai vecākiem, kuru ģimenē ienāks bērns. Pirmo reizi maratona mērķi var atbalstīt arī ar „Ziedot.lv” dāvanu kartēm.

Konteksts:

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad runā par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. Uzsverot, ka bērniem vajadzīga mīlestība un nedalīta uzmanība no abiem vecākiem, Latvijas Radio 5 dīdžeji aicina ziedot piecus eiro par dziesmu pieci.lv ēterā, lai ieviestu bezmaksas praktiskas un psiholoģiskas mācības vecākiem: kā audzināt patiesi laimīgu bērnu un nenodot savas traumas nākamajām paaudzēm.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Maratons notiek Doma laukumā līdzās Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņam.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti