Ģimenes studija

Zīdaiņu vakcinācija: potes un to nepieciešamība šobrīd

Ģimenes studija

Mobings pret jaunajām māmiņām jeb kas ir jauno vecāku kaunināšana

Tehnisko palīglīdzekļu pieejamība bērniem ar funkcionāliem traucējumiem

Tehniskie palīglīdzekļi bērniem ar funkcionāliem traucējumiem ir dārgi, lielāko atbalstu sniedz ziedotāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vides pieejamība cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem ir katastrofāli zema, tehnisko palīglīdzeļu pieejamība tāpat, tie ir dārgi, lielāko atbalstu sniedz ziedotāju līdzekļi, raidījumā “Ģimenes studija” pauž speciālisti un bērnu vecāki.

Statistika liecina, ka Latvijā ar invaliditāti sadzīvo katrs desmitais jeb vairāk nekā 203 tūkstoši cilvēku, tostarp vismaz 36 tūkstošiem ir ierobežotas pārvietošanās spējas, gandrīz trīs tūkstošiem ir dzirdes traucējumi (Latvijas vājdzirdīgo atbalsta asociācija Sadzirdi.lv gan norāda, ka reālais cilvēku skaits ar dzirdes traucējumiem ir vismaz desmitkārt lielāks), bet vairāk nekā 10 tūkstošiem – redzes traucējumi. Katru gadu šiem skaitļiem ir tendence pieaugt. Tajā pašā laikā vides pieejamība, tostarp publisko ēku un infrastruktūras pielāgošana, ir kritiski zema.

Sabiedrisko mediju labdarības maratons “Dod pieci!” šogad izcels vides pieejamības problemātiku cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, aicinot sabiedrību ieraudzīt to cilvēku ikdienu, kas saskārušies ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem. Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur Ziedot.lv tiks novirzīti līdzcilvēku atbalstam – pandusu un pacēlāju ierīkošanai, cilvēku dzīvesvietas labiekārtošanai, tehnisko palīglīdzekļu iegādei un citām vajadzībām, kas saistītas ar vides pieejamības uzlabošanu ārpus publiskās infrastruktūras. Šajā gadā sabiedriskie mediji uzsvērs ikvienas personas tiesības uz iespējami patstāvīgu dzīvi.

Plašāk skaidro centra “Poga” Bērnu fizioterapijas vadītāja Egija Bidiņa, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas vadītāja Gunta Kristapsone, Ziedot.lv bērnu sociālo programmu vadītāja Baiba Drone, viņa arī ir sociālais darbinieks centrā “Poga”, Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” Vaivaru tehnisko palīglīdzekļa centra galvenā ergoterapeite Marina Stūre.

Tehniskie palīglīdzekļi saistīti ar daudzām jomām – kustību iespējām, atvieglo dzīvi mājās, pozicionēšanas rīki gulošiem bērniem un citām jomām, pauž centra “Poga” Bērnu fizioterapijas vadītāja Egija Bidiņa.

Tehniskie palīglīdzekļi atvieglo iespēju veikt dažādas aktivitātes, ir arī tādi, kas kavē veselības pasliktināšanos, kas atvieglo ikdienu jebkurā jomā, uzsver Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” Tehnisko palīglīdzekļa centra galvenā ergoterapeite Marina Stūre.

Daži palīglīdzekļi bērniem ar funkcionāliem traucējumiem maksā ļoti daudz. Ziedot.lv bērnu sociālo programmu vadītāja Baiba Drone min, ka, piemēram, sarežģītas ortozes ir ļoti dārgas – ap 8000 eiro; 2000 apmaksā valsts, pārējais jāsamaksā vecākiem.

Egija Bidiņa uzsver, ka vecākiem ir arī emocionāli grūti lūgt palīdzību sabiedrībai, zinot, ka bērns aug, palīglīdzekļi pavisam drīz būs nepieciešami no jauna.  Lielāko daļu palīglīdzekļu nosedz sabiedrības ziedojumi, tā ir arī vecāku liela cīņa, lai bērns saņemtu tehnisko palīglīdzekli.

Birokrātija ir ārkārtīgi smaga, tā ir vecāku cīņa, daži atmet ar roku un nevēlas cīnīties ar birokrātisko slogu.

Stājoties rindā pēc tehniskā palīglīdzekļa bērnam, jāiesniedz iesniegums un ārstējošā ārsta atzinums par nepieciešamo tehnisko palīglīdzekli. Dažreiz nepieciešami papildu dokumenti, tad par to nepieciešamību informē, kārtību, kādā tiek pie tehniskā palīglīdzekļa, skaidro Egija Bidiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti