Starptautiskā konkursā «Eiropas kultūras mantojuma radītāji» uzvar Penkules un Briģenes jaunieši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Gada nogalē saņemta ziņa, ka Latvija saņēmusi divas balvas – Penkules bērni starptautiski vēstījuši par vēja ģeneratoru pie "Sēju" mājām, bet Purvciema vidusskolas jaunieši – par Briģenes muižu. Šis Zemgales mantojums ir izgājis pasaulē caur jaunās paaudzes prizmu un viņu veidotos videodarbos.

Konkurss notiek kopš 2013. gada, to izsludina Eiropas Kultūras mantojuma dienu organizācija, bet organizē katras valsts mantojuma institūcija – Latvijā tā ir Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Auditorija –  6–17 gadus veci bērni un jaunieši. Pamata ideja – rosināt jaunajā paaudzē cieņu, zinātkāri un pētniecisku līdzdarbošanos tik plašā tēmā kā "kultūras mantojums". 2021. gadā Latvijā tika pieteikti tikai nedaudzi darbi, taču tie priecēja ar dažādību, deva pozitīvas emocijas un uzrādīja mantojuma daudzveidību. Kā pievienotā vērtība darbiem bija personiskās intereses motīvs, kas arī ir atbildīgas attieksmes pamats nākotnē.

Penkules jauno pētnieku veikums par vēja ģeneratoru Latvijas darbu klāstā tika novērtēts kā "lokāli patriotiskākais". Penkule ir pagasts Zemgalē, kas nav īpaši bagāts ar vispārzināmiem pieminekļiem, taču izceļas ar iedzīvotāju patriotisku attieksmi. Te lepojas un ciena to mazumiņu, kas ir – tieši šo attieksmi starptautiskajā konkurencē novērtējusi žūrija.

Šajā video darbā asprātīgi kombinēta animācijas tehnika ar dokumentāli filmētu materiālu un plašu vēsturisko izpēti. 1938. gadā celtais ģenerators izcelts kā nenovērtēts industriālais mantojums, ar ko jaunie pētnieki grib lepoties. Viņi pievērš uzmanību inženiertehniskajiem risinājumiem un aicina cienīgi izturēties pret bijušajiem progresa lieciniekiem.

Filmiņu veidoja Kristiāns, Luīze un Gerda, bet par iedvesmu un vadību jāpateicas Aijai Kočinai, kas ir pazīstama kā biedrības ''Penkulē atver durvis'' aktīviste un virzītājspēks. Viņas pārstāvētā biedrība no sabrukuma ir izglābusi par graustu nodēvētu Ālaves koka muižiņu – bezsaimnieka mantu. Šis process iedvesmojis arī mazos pētniekus, kas Latvijas nelielā  ciema stāstu iznesuši pasaulē.

Iepazīsties ar stāstu:

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Vēstījums par Briģenes muižu Latvijas klāstā tika novērtēts kā "aizkustinošākais un  poētiskais" – tas veidots muzikāla video klipa veidā un lakoniski atklāj arī ģimenes stāstu. Darbs ir vizuāli nevainojams un izglītojošs, tā pamatā ir rūpīgi izpētīts vēsturiskais materiāls. Īsajā formātā atklāta ne vien politekonomisko, bet arī cilvēcisko attiecību ietekme uz kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu. Smalkās detaļas un asociatīvā montāža sniedz vispārinājuma līmeni, radot emocionālu līdzpārdzīvojumu. Pateicība Rīgas Purvciema vidusskolas skolotājai Gitai Pohevicai un darba autoriem – Marijai, Karinai, Andželikai un Edgaram.

Iepazīsties ar stāstu:

 

Katrā no divām vecuma grupām tiek pasniegtas piecas balvas, Latvija šogad ir pārstāvēta abās – tā ir augsta atzinība. Tradicionāli uzvarētāju galvenā balva ir brauciens uz Strasbūru, bet pandēmijas apstākļos to aizstāj tiešsaites tikšanās, kā arī Eiropas un katras valsts mantojuma institūciju tematiskās dāvanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti