Starptautiskā konferencē akcentēs nepieciešamību izveidot agrīnu preventīvā atbalsta sistēmu Latvijas bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Preventīvs un agrīns atbalsts bērnības attīstības posmā var būt nepieciešams 16%–25% bērnu, liecina Eiropas dati. Latvijā atbalsta process ir tikai attīstības sākumā, pirmais starptautiskais forums "Laimīgi bērni" veltīts akūtai nepieciešamībai Latvijā  izveidot preventīvā atbalsta sistēmu un ieviest agrīnās intervences pakalpojumus. 

“Agrīns preventīvs atbalsts Latvijas bērnu attīstībai – atbildīga valsts politika”

“Agrīns preventīvs atbalsts Latvijas bērnu attīstībai – atbildīga valsts politika”
  • Konference ir paredzēta Latvijas speciālistiem, praktiķiem un politikas veidotājiem, lai vienotos par kopīgu redzējumu, kā pēc iespējas ātrāk ieviest agrīnā preventīvā atbalsta sistēmu Latvijā.
  • Eksperti no vairākām pasaules valstīm dalīsies pieredzē un zināšanās.
  • Konference notiks tiešsaistē 2021. gada 12. novembrī.
  • Aicināts piedalīties ikviens interesents, dalība konferencē - bez maksas.
  • Dalībai konferencē reģistrēties šeit.

Politiķi līdz šim nav spējuši vienoties par starpnozaru atbildībā esoša jautājuma – agrīnā preventīvā atbalsta sniegšanu bērna pieaugšanas un attīstības ceļā – pārresorisko atbildību un tai atbilstošo juridisko risinājumu.

Pasaules pieredze liecina, ka, iespējami agri atpazīstot dažādus bērnu attīstībai radušos šķēršļus (veselības, kognitīvās attīstības, psihoemocionālo stāvokļu, ģimenes vai sociālās vides ietekmes dēļ), ar speciālistu palīdzību un agrīnu valsts atbalstu var sekmīgi mazināt vai pat novērst riskus.

Eiropas dati liecina, ka šāds preventīvs un agrīns atbalsts bērnības attīstības posmā var būt nepieciešams līdz pat 16%–25% bērnu.

 

Ir nepieciešama dažādās nozares vienoti koordinējoša Latvijas visu bērnu agrīnā preventīvā atbalsta sistēma ar integrētu rīcībpolitiku kā atsevišķu, patstāvīgu starpdisciplināri multiprofesionālu pakalpojumu jomu.

Latvijas pieredze ar programmu "STOP 4–7"*

Lai kaut daļēji kompensētu pakalpojumu vakuumu un virzītos uz visā Latvijā vienlīdzīgu atbalsta pakalpojumu bērniem un ģimenēm pieejamību, Pārresoru koordinācijas centrs (PKC), sadarbībā ar zinātniekiem veic pētījumus, sāk ieviest daudzfunkcionālus pakalpojumus, izstrādā skrīninga instrumentus, kā arī daļa atbalstam plānotā finansējuma novirzīts Valsts pedagoģiski medicīniskās komisijas darba pilnveidei, mazinot bērnu rindas un speciālistu trūkumu tajā.

Programmu "STOP 4–7" PKC izvēlējās kā pirmo soli no starpnozaru sadarbības un atbalsta sistēmas pilnveidei nepieciešamo pakalpojumu klāsta,

jo tā visātrāk uzsāk problēmu risināšanu, – sniedzot palīdzību bērniem, pedagogiem un vecākiem   pirmskolas vecumposmā.

 

Pirms bērni nonāk skolas solā, viņu emocijas, pieredze, panākumi un prasmes tikt galā ar ikdienas izaicinājumiem ir atkarīga gan no vecāku prasmēm ievadīt bērnu lielajā pasaulē, gan pirmsskolas izglītības vides, kurā bērns bieži vien pavada lielāko dienas daļu.

"STOP 4–7"  ir multimodāla (vienlaikus atsevišķās grupās apmācīta komanda strādā gan ar bērnu, gan vecākiem, gan skolotājiem) agrīnās intervences programma bērniem ar dažādām uzvedības problēmām – bērns ir dusmīgs/viegli aizkaitināms, zaudē savaldīšanos, ātri apvainojas, uzvedas izaicinoši (strīdas, ignorē noteikumus, kaitina un vaino citus u.tml., ir agresīvs (sit, sper, kaujas, met/plēš mantas u.tml.).

Programma paredzēta bērniem vecumā no četriem līdz septiņiem gadiem, kuri apgūst pirmsskolas izglītību kādā no pašvaldību vai privātajām pirmskolas izglītības iestādēm – bērnudārziem.

 

Pamatojoties uz pētījumiem un klīnisko darbu bērnu uzvedības problēmu attīstībā un Oregonas (ASV) Sociālās mācīšanas centra klīniskā darba pieredzi, "STOP 4–7" programma izstrādāta Beļģijā, kur to īsteno kopš 2003. gada. Pateicoties atsevišķu profesionāļu entuziasmam un uzņēmībai, tā adaptēta latviešu valodā un 2015.–2019. gadā pilotprojektu veidā sākotnēji tika īstenota divās pašvaldībās – Rīgā un Ikšķilē.

Konferencē par pirmajiem programmas ieviešanas rezultātiem dalīsies Latvijas Universitātes psiholoģijas profesionālās maģistra studiju programmas direktore, klīniskā psiholoģe  psihoterapeite, biedrības "Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācija" valdes locekle Ieva Bite un citi eksperti.

Konferences programma:

Dokumenti

Laimīgi bērni. Programma

Lejuplādēt

1.99 MB

 

 

 

 

* 2019. gada 17. septembrī Ministru kabinets atbalstīja ieviešanai "Multimodālo agrīno intervenču programmu STOP 4–7" laika periodā no 2020.–2022. gadam. Pasākuma īstenošanai finansējums piešķirts Pārresoru koordinācijas centram, kas sadarbībā ar Latvijas Kognitīvi biheiviorālo terapeitu biedrību ievieš programmu ''STOP 4–7'' visā Latvijas teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti