Rīta Panorāma

Veronā mākslinieki izmanto 3D tehnoloģijas

Rīta Panorāma

Nosaka ceļošanas ierobežojumus Lielbritānijas pilsoņiem

Starptautiskā eksāmenā vērtē skolēnu uzņēmējspējas

Starptautiskā eksāmenā vērtē skolēnu uzņēmējspējas; iegūto sertifikātu atzīst 40 valstīs

Šogad pirmo reizi Latvijā vidusskolēniem tiek dota iespēja kārtot starptautisku eksāmenu, kurā tiek novērtētas jauniešu uzņēmējspējas. Iegūtais sertifikāts var kalpot kā papildu bonusa punkts, iestājoties kādā no Eiropas augstskolām.

Krišs Ģērmanis izveidojis skolēnu mācību uzņēmumu, kas ražo dažādas asās čili mērces. Šogad viņš pabeidz 12. klasi un tālāk domā studēt uzņēmējdarbību.

“Sāku darboties ar skolēnu mācību uzņēmumu un tūlīt sapratu, ka tas būs kaut kas, ko es nākotnē gribu darīt. Gribu saistīt savu dzīvi ar to,” par mācību uzņēmumu stāsta Ģērmanis.  

Krišs uzskata, ka skolēnu mācību uzņēmumu izveide ir ļoti nepieciešama lieta mācību procesa laikā:  “Dod pieredzi. Skolā tu sēdi solā, ir teorētiskās zināšanas. Šī programma tev ļauj pašam uz savas ādas izjust, kā tas viss strādā dzīvē.”

“Junior Achievement Latvia” vadītājs Jānis Krievāns uzskata, ka “tas ir pats ekonomikas pamats. Mums vajag uzņēmējus. Jo vairāk veiksmīgu uzņēmēju mums būs, jo labklājīgākā valstī mēs dzīvosim. Tas ir tik vienkārši.”

Šogad pirmo reizi Latvijā 11. un 12. klašu skolēniem tiek dota iespēja kārtot starptautisku uzņēmējdarbības prasmju eksāmenu un rezultātā iegūt Eiropā atzītu sertifikātu.

Eksāmenu Latvijā organizē izglītības organizācijā “Junior Achievement”.

“Mums ir Eiropas līmeņa izstrādāts sertifikāts, kas apliecina to, ka jaunietim ir attīstītas uzņēmēja spēju kompetences. Viena lieta ir, ka šis sertifikāts apliecina praktisko spēju dibināt uzņēmumu. Otra lieta ir teorētiskās zināšanas gan uzņēmējdarbībā, gan daļēji tieslietās, lietvedībā, gan ekonomikā kopumā visplašākajā mērā,” pauž Krievāns.

Eksāmenu bez praktiskām darbībām, proti, mācību uzņēmuma izveides, nokārtot būtu teju neiespējami. Stājoties augstskolās, mācību iestādes galvenokārt ņem vērā centralizēto eksāmenu rezultātus, tomēr papildus bonusa punktus var iegūt, arī gūstot labus sasniegumus mācību olimpiādēs. No šī gada deviņās Latvijas augstskolās papildpunktus jaunie studenti var iegūt arī tad, ja viņi ir saņēmuši jauno uzņēmējdarbības prasmju sertifikātu.

Latvijas augstskolas piedāvā dažādas priekšrocības vai papildu punktus uzņemšanā un pat atlaides līdz pat 50% pirmajā mācību gadā, uzsver Krievāns.

Katra mācību iestāde izstrādājusi savus noteikumus, par to, kādus bonusus dod šis sertifikāts un uz kādām mācību programmām tas ir attiecināms.

“Ar šo mēs iegūstam studentus, kas ļoti veiksmīgi spēj iekļauties mūsu studiju procesā, kur turpmāk akcents tiek likts uz uzņēmējdarbības veicināšanu. Šis sertifikāts darbojas visās pamatstudiju programmās neatkarīgi no studiju jomas. Tā var būt gan ekonomika, tās var būt izglītības programmas vai inženierijas programmas. Mūsu ieskatā visās studiju jomās šī iniciatīva, uzņēmējdarbība, interese par to ir būtisks faktors,” pauž  Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas prorektore Angelika Juško-Štekele.

Krišs Ģērmanis šogad plāno izmēģināt spēkus studējot kādā no ārzemju universitātēm. Viņš plāno kārtot uzņēmējdarbības prasmju eksāmenu, lai būtu nedaudz priekšā citiem studēt gribētājiem.

Jānis Krievāns uzsver, ka iegūtais sertifikāts kopumā ir atzīts 40 valstīs. Eiropai ir mērķis 2024. gadā jau sasniegt 60 valstis. Tas ir plašākais un atpazīstamākais uzņēmējdarbības sertifikāts.

Uzņēmējdarbības prasmju eksāmens notiek elektroniskā vidē. Lai skolēns tam varētu pieteikties, vidusskolai ir jābūt “Junior Achievement” dalībskolai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti