Ģimenes studija

Uzturlīdzekļi - parādu piedziņa bērna audzināšanai no neapzinīgiem vecākiem

Ģimenes studija

Iestājeksāmeni, uzsākot mācības 10.klasē. Viedokļi par un pret

Stājas riskus skolēniem rada ne tikai smagās mugursomas, bet arī ilgstoša sēdēšana

Stājas problēmas bērniem: kam pievērst uzmanību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Daudziem bērniem ir stājas problēmas, ko var pastiprināt smagas skolas somas nešana, nepiemērota darba vieta un dažādi citi faktori. Īpaši jāvērš uzmanība bērniem, kuri sāk skolas gaitas, jo viņiem ir divi jauni faktori – smaga soma un ilglaicīga sēdēšana. Raidījumā “Ģimenes studija” saruna par skolēnu stājas riskiem.

Bērna stāju ietekmē daudzi faktori – kā bērns piedzimis un attīstījies, vai bijis pietiekami daudz iespēju kustībām, kāda ir vide bērnudārzā un mājās.

Gan medicīniskas, gan emocionālas ietekmes iespējamas. Stāja ir tikai gala redzamais dažādu faktoru rezultāts.

Sākumskola ir trausls vecums, jo pēkšņi bērnam izmainās ikdienas paradumi – uz skolu jānes smagums – grāmatas, burtnīcas un citas lietas, tā ir lielāka slodze nekā bērnudārzā. Šie divi faktori ir ļoti nopietni, lai parādītos stājas problēmas.

Somas izvēle

Ekonomiski labāk ieguldīt līdzekļus labas somas iegādei, ārstēt bērnu ir sarežģītāk un dārgāk. Jāskatās, lai soma ir  viegla, praktiska, ērta. Ergonomiskas somas grūti uz pleca uzlikt nepareizi.

Vecākiem jāiesaistās bērna somas sakārtošanā, jāseko līdzi, lai somā netiktu liktas nevajadzīgas lietas un grāmatas, kas nav mācībām nepieciešamas. Var izrādīties, ka bērns pilnībā nepārzina skolas nodarbību sarakstu vai mājas darbu pildīšanu, tā dēļ nevajadzīgi nēsājot līdzi smagas lietas.

Skolas atbildība ir noteikt, kā atvieglot somu smagumu, to nosaka skolotāju darba metodes, šobrīd smagajām grāmatām ir daudz alternatīvu.

Mēbeļu izvēle

Šobrīd daudzi vecāki izvēlas mēbeles jaunajam mācību gadam un iekārto bērna darba vietu. Speciālisti iesaka vērst uzmanību uz  galdu, gaismu, krēslu. Pērkot mēbeles jādomā par mēbeļu izmantošanu ilgākam laika posmam, lai ir gan piemēroti un ērti, gan tā, lai bērnam patīk. Iesaka iegādāties regulējamus krēslus, tagad regulējamas galda kājas var nopirkt atsevišķi. Apmēram stundu var sēdēšanai izmantot bumbas vai īpašus paliktņus uz krēsla.

Sēžot pie bērnam atbilstīga galda,

bērna ceļiem pret grīdu jābūt 90 grādu leņķī, gurnu leņķis arī 90 grādi, ja rokas uz galda – ekoņi brīvi, lai pleci nav uzrauti vai uz leju.

Ja skola iegādājas jaunas mēbeles, jāiegādājas regulējamas mēbeles. Vecāka gadagājuma mēbeles arī var piemērot katram bērnam atbilstīgi.

Stāvgaldi ir vēl viena alternatīva, muguras lejasdaļai tā ir mazāka slodze kā sēdēšana, bet abas pozas ir statiskas. Bet jebkura iespēja mainīt darba pozu ir laba.

Fiziskās aktivitātes

Mācību darba starplaikos vērība jāvērš uz dinamiskām pauzēm, pastaigām, iespēju izkustēties. Daudzās skolās bērni starpbrīžos disciplīnas vārdā tiek ierobežoti, lai negūtu traumas. Ir skolas, kurās notiek īpaša vingrošana. Kustību iespējas un telpu vēdināšana ir skolas ziņā, atsevišķos gadījumos mācības notiek arī brīvā dabā.

Ja bērnam novēro stājas problēmas, bieži iesaka koriģējošo vingrošanu, to nodrošina arī dažās skolās. Lai gūtu rezultātus, jāstrādā vismaz pusgadu ar intensitāti divas reizes nedēļā.

Mazāk draudzīgie sporta veidi pareizai stājai ir asimetriskie, kur jātur kāds instruments vienā rokā – teniss, badmintons, basketbols. Kādreiz par draudzīgu uzskatīja peldēšanu, bet arī tā vairāk noslogo plecu daļu. Speciālisti iesaka visu ar mēru, bet dažādoti - ieteicami vingrojumi vispārējai attīstībai un nedaudz klāt specifiski sporta veidi.

Bērna stājas novērtēšana

Ja vecāki nevar paši novērtēt bērna stāju, tad jāvaicā speciālistiem, to dara arī skolās.

Pievērsiet uzmanību:

  • Skatoties uz bērnu – vai pleci ir vienā līnijā.
  • Kad rokas tur gar ķermeni ,pievērsiet uzmanību trīsstūriem gar roku un ķermeni – ir vienādi vai asimetriski.
  • Pēdu novietojumam.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti