Stādām zeķes, sīpolus un kokus!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

Augiem ir sēklas, tās iznēsā vējš, putni, cilvēki, dzīvnieki. Ir lielas un pamanāmas sēklas - zīles, kastaņi, rieksti un citas, bet ir pavisam mazas un nepamanāmas, kā tās sīkās magoņsēkliņas, kuras ir uz gardajām šokolādes maizītēm.

Šodien pētīsim, kādas sēklas mēs pārnēsājam katru dienu, paši to nemaz nezinot, stādīsim puķu un sīpolu sīpolus, jo stādīšanas darbus veic ne tikai pavasarī, bet arī rudenī. Pamēģināsim iestādīt arī zeķes, redzēs, kas izaugs.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Sīpolu stādīšana

Visparastākie sīpoli, tie, kuri saraudina to mizotājus, parasti tiek stādīti pavasarī. Tad iestāda mazus sīpoliņus, pa vasaru izaug lieli  vai arī iesēj mazu sēkliņu, no tās arī izaug liels sīpols.

Šajā rudens eksperimentā izmēģināsim sīpolus zemē iestādīt jau rudenī, lai pavasarī, kad nokusīs sniegs, jau sāktu augt loki. Tad tev būs zaļumi jau ļoti agri. Ja tev nav dārza, tad sīpolus var iestādīt puķu podā un mieloties ar lokiem jau pavisam drīz.

Tulpju, narcišu un sniegpulkstenīšu stādīšana

Šīs sīpolpuķes jāstāda rudenī, tā šīm puķēm patīk - ziemu pavadīt aukstā zemē, lai pavasarī krāšņi uzziedētu.

Tev nepieciešamas sīpolpuķes (tādas puķes, kuras aug no sīpola) – tās var nopirkt veikalā vai, iespējams, jums jau mājās šie puķu sīpoli ir.

Sīpolus stāda zemē apmēram 10 centimetru dziļumā. Neaizmirsti blakus iestādītajiem sīpoliem iespraust kādu mietiņu, lai atcerētos, kur pavasarī gaidīt pirmos asnus.

Pamēģini kādu tulpi iestādīt puķu podā un regulāri aplaistīt!

Stādām zeķes!

Ja iestāda zīli, izaug ozols, iestāda magoņsēkliņu, izaug magone. Pamēģinām iestādīt zeķes un paskatīsimies, kas no tām izaugs. Iespējams, jaunas zeķes!

Zeķu stādīšanas eksperimentā pārbaudīsim vai cilvēks pārnēsā sēklas, pats to nemaz nezinot, te zeķes mums ļoti labi palīdzēs.

Mūsu eksperimentam nepieciešama augsne, karstumizturīgs trauks un zeķes.

Lai eksperiments būtu ticams, traukā ieber augsni un to cep cepeškrāsnī 100 grādos 25 minūtes. To dara tāpēc, lai visas sēklas, kuras, iespējams, bija augsnē, aizietu bojā.

Zeķes (vilnas vai kokvilnas) pārvelk pāri apaviem un kārtīgi pastaigājas pa dārzu, dobēm vai uzartu lauku, lai augsne un sēklas pieķeras pie tām.

Izkarsēto augsni atdzesē, tajā liek zeķes, pārber ar augsnes kārtiņu un aplaista. Trauku noliek gaismā un regulāri nedaudz aplaista, lai augsne neizkalst. Pēc nedēļas vai 10 dienām sēklas, ja tādas būs pielipušas zeķēm, uzdīgs.

Šo eksperimentu var vienkāršot - traukā ar izkarsēto augsni ieber zemi, ko var nokasīt no dubļainiem apaviem pēc pastaigas ārā. Tur noteikti būs sēklas, protams, ja pastaigāsies pa uzartu lauku, tad varbūtība tikt pie sēklām ir lielāka, nekā tad, ja pastaigāsies pa Doma laukumu Rīgā.

Vari pats dabā pētīt augus un ievākt sēklas. Aizej uz pļavu rudenī un savāc visas sēklas, ko no noziedējušiem ziediem var savākt. Sameklē čiekurus un paskaties, kur čiekurs glabā sēklas. Mēģini iestādīt zīles un kastaņus. Ja nekas no minētā nav īstenojams, dodieties uz sēklu veikalu. Tur ir ļoti daudz un dažādu sēklu, sīpolu un stādu. Varat ko iegādāties un audzēt.

Kad esi eksperimentu veicis, atraksti mums un atsūti foto, lai varam citiem parādāt, kā tev veicās – [email protected].

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti