Rīta Panorāma

Starptautiskais Baltijas jūras koru konkurss

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieku Juri Jančevski

Izveido sensoro sporta zāli bērniem

Sporta zāle «Sensorais Džims» palīdzēs bērniem regulēt emocijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

"Sensorais Džims" – tā sauc Latvijas Bērnu atbalsta fonda izveidoto sporta zāli, kas paredzēta bērniem ar uzvedības problēmām. Tā ir vieta, kur bērni kopā ar speciālistu attīsta savas sensorās maņas, iemācoties regulēt emocijas, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Rīta Panorāma".

Šarlote bija pirmais bērns, kurš izmēģināja īpašu sporta zāli – "Sensorais Džims". Tā izveidota, lai ar pētījumos balstītām metodēm palīdzētu bērniem ar uzvedības problēmām.

"Mēs redzam, ka bērns pats ļoti labi izvēlas, kas viņam patīk vislabāk," pastāstīja ģimenes atbalsta persona Līga Veitnere. "Šarlote šeit šobrīd grib lidot gaisā, tāpēc kāpj augšā TRX lentēs, lai varētu savu vestibulāro aparātu attīstīt."

Sensorā sporta zāle ir vieta, kur bērni kopā ar speciālistu attīsta sensorās maņas. Lai gan parasti zinām tikai piecas maņas – redzi, dzirdi, tausti, ožu un garšu –, patiesībā to ir daudz vairāk.

"Viena no būtiskām maņām ir proprioceptīvā sistēma, kas ir kā tāds "parkošanās" sensors cilvēkam, kur viņš, neskatoties uz rokām un kājām, zina, kur atrodas šie locekļi. Bērniem, kamēr viņi aug un attīstās, bieži vien aizkavējas tā attīstība. Šī vieta būs lieliska tam, lai proprioceptīvo sistēmu atmodinātu un palīdzētu tai attīstīties, lai mēs sajustu sevi telpā un kur mēs esam, un līdz ar to vieglāk regulēt emocijas," skaidroja Veitnere.

Sensorajā sporta zālē bērni no četru līdz deviņu gadu vecumam kopā ar speciālistu var iemācīties regulēt savas emocijas un saprast, kā ar tām tikt galā, tādā veidā uzlabojot savas dzīves kvalitāti.

"Šis ir viens no man mīļiem darbarīkiem, ko izmantoju bērniem, kuriem patīk nolīst kaut kur. Viņiem traucē gaismas, skaņas. Tad var ielīst šajā, pavisam var pazust," rāda ģimenes atbalsta persona un mudina bērnu: ''Celies kājās, liec iekšā rokas, stiep pāri!" 

Strādāts tiek arī ar bērnu vecākiem, jo nereti problēmas rodas tieši tāpēc, ka vecāki nepareizā veidā cenšas tikt galā ar savas atvases uzvedības problēmām.

"Klasē vienmēr bija kāds, kurš šūpojās uz krēsla. Viņš to darīja, nevis lai nokaitinātu skolotāju, bet tāpēc, lai viņš vispār skolotāju varētu dzirdēt," uzsvēra Veitnere.

"Šeit absolūti nekas nenotiek ar medicīnu, ar zālēm vai vēl kaut ko. Šeit strādā tikai un vienīgi uz sajūtām, uz maņām, uz zināšanām," norādīja Latvijas Bērnu atbalsta fonda vadītājs Kaspars Markševics.

Sensoro sporta zāli izveidojis Latvijas Bērnu atbalsta fonds, un tā izvietota Rīgā, Pārdaugavā, multifunkcionālajā centrā "Domino". "Novembrī mums atnāks īpašais šūpulis, kur bērns varēs lidot brīvajā lidojumā. Viņš tiks ieguldīts uz vēdera – ne tikai bērns, bet arī pieaugušais. Ar speciālistu palīdzību tiks regulētas vestibulārās sistēmas," pavēstīja Markševics.

Speciālisti kopā ar bērnu un viņa vecākiem centrā strādā deviņus mēnešus. Vienas nodarbības ilgums ir no 40 minūtēm līdz stundai. Šobrīd šīs pakalpojums pieejams tikai rīdziniekiem. Latvijas Bērnu atbalsta fonds cer nākotnē šādus centrus atvērt arī citās Latvijas pilsētās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti