Nesen kādā no Valmieras mācību iestādēm skolēnam izņemta soma, kurā bija gan cigaretes, gan smēķēšanas ierīces un atribūti. Daļa skolēnu gatavi ziedot savu kabatas naudu, lai pirktu šādas vielas. Valsts policijas nepilngadīgo lietu inspektore Rita Ozarska secinājusi, ka,
beidzoties kovida ierobežojumiem, smēķēšana pusaudžu vidū strauji aktualizējusies.
Valsts policijas nepilngadīgo lietu inspektore Rita Ozarska dalījās ar novērojumiem – skolēni smēķējot klasē, meiteņu tualetēs, ģērbtuvēs, kas pārējiem un citiem bērniem nav patīkami.
Arī Valmieras novada pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Jānis Kaibe stāstīja, ka, dodoties pārbaudēs uz skolām, regulāri nākas izņemt dažādas smēķēšanas ierīces. Jautājot, kā tās iegūtas, seko atbilde – sarunāta kāda pilngadīga persona, kas nopērk. Esot pat gadījumi, kad ierīces bērniem iegādājas vecāki.
Kaibe skaidroja,
ka pastāv sava veida bizness, kad par paaugstinātu maksu tiek notirgotas smēķēšanas iekārtas.
Uzrunātie Valmieras skolu direktori uzsvēra – elektronisko cigarešu izplatību jauniešu vidū iespējams ierobežot, nekavējoties reaģējot uz notiekošo un sadarbojoties mācību iestādei, policijai un vecākiem.
Valmieras sākumskolas direktors Mārtiņš Vētra par skolēnu smēķēšanas paradumiem sacīja, ka “šī nav tā lieta, kuru var vienkārši izrunāt ar vecākiem vai bērniem, ir labi, ja tiek piesaistītas instances. Mums ir ļoti jāpasargā mūsu mazie bērni no tā, jo atcerēsimies, ka tas rada atkarību”.
“Šeit būtu vecāku iesaiste, kad arī vecāki, nevis tikai paļautos uz skolu, bet runātu par to un paskatītos, kas bērnam ir somā,” pauda Valmieras Viestura vidusskolas direktors Uldis Jansons.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas narkologs un bērnu psihiatrijas 4. gada rezidents Ļevs Poluņins brīdināja:
“Jo ātrāk sāk smēķēt, jo mazāk izredžu atkarību pārtraukt. Un liels risks ir plašā reklāma.
Produkts, kuru tieši mērķtiecīgi pārdod pusaudžu vecumā, un tad ir daudz lielāks risks, ka tas pusaudzis visu mūžu pirks to produktu. Tas ietekmē plaušas, tālāk audi netiek tik labi apgādāti ar skābekli.”
Tabakas izstrādājumu un elektronisko cigarešu lietošanu un nodošanu bērniem un pusaudžiem aizliedz Bērnu tiesību aizsardzības likums. Šādu rīcību izvērtē un sodu piemēro katras pašvaldības administratīvā komisija un, kā stāsta policijas pārstāvji, pēdējā laikā komisijām nākas nodot aizvien vairāk lietu, kas saistītas ar pusaudžu smēķēšanu.