Ģimenes studija

Armijā bez patriotisma nevar. Svētku nedēļā ciemojamies pie Slavēnu ģimenes

Ģimenes studija

Mūsdienu jauniešu izaicinājumi un iespējas tos īstenot Latvijā

Pārmaiņas pusaudža vecumā ietekmē gan miega režīmu, gan kvalitāti

Speciālisti aicina vecākus pievērst uzmanību pusaudžu ikdienas rutīnai un tās ietekmei uz miega kvalitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pusaudžiem labs un vecumam pietiekami ilgs miegs ir nepieciešams, lai viņi spētu kvalitatīvi mācīties un vadīt dienu. Pusaudžiem ir tendence daudz un aktīvi lietot viedierīces, to saturs un zilā gaisma neļauj aizmigt un gulēt ciešā miegā. Situāciju un ikdienas rutīnu var mainīt, ja iesaistās visa ģimene. Ja ir novērojami pusaudžu miega traucējumi, nepieciešams vērsties pie speciālista pēc palīdzības.

Miega traucējumi ir slikts un nekvalitatīvs miegs.

Pusaudžiem ieteicamais miega ilgums ir ne mazāk par septiņām stundām. Vēlu iet gulēt un ilgāk gulēt no rīta – tā ir universāla pusaudžu problēma. Melatonīns izstrādājas smadzenēs; lai šis hormons izdalītos, nepieciešama tumsa, un trijos četros naktī melatonīna līmenis ir visaugstākais. Pusaudžiem šīs hormons izdalās dabīgi. Pusaudžu miegu nosaka ne tikai melatonīns, bet arī citi faktori, kas saistīti ar ikdienu, skolu, mājasdarbiem, pauž Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pediatre, miega speciāliste Marta Celmiņa.

Pusaudžiem, kuriem ir hroniska miegainība, ir ļoti lielas problēmas ikdienā. Novērots, ka bieži cilvēks neapzinās, ka viņam ir hroniska miegainība, uzsver psihiatre Natālija Bērziņa.

Martas Celmiņas pieredze darbā ar pusaudžiem rāda, ka viedierīču lietošana ietekmē miegu. Miega  traucējumu sakarā ir svarīgi, kurā mirklī lieto viedierīces; ārste mudina pusaudžus viedierīces nelietot pirms miega. Zilā gaisma ietekmē melatonīna izdalīšanos. Protams, svarīgi, kādu saturu skatās – nomierinošu vai uzmundrinošu. Ļoti miegu ietekmē biedējošs saturs.

Bieži vecāku un bērnu strīdi par ikdienas paradumiem un to ietekmi uz miegu ir tā samilzuši, ka viens otru neklausa un viens otram nepiekrīt, tāpēc nepieciešama speciālistu konsultācija.

Pēc iespējas pusaudzim jāsamazina satraukums, jāstrādā, lai to samazinātu un palielinātu nomierinošas nodarbes (glezno, pieraksta savas domas, krāso mandalas), ģimenē vajadzētu vienoties par viedierīču laiku, mudinot un veicinot, ka vakara daļā dara ko nomierinošu. Protams, to nav viegli izdarīt, ārste Natālija Bērziņa atgādina, ka vecākiem ir jārāda piemērs – gan viedierīču lietošanā, gan ikdienas rutīnā.

Simptomi, kas liecina par miega traucējumiem:

  • Dienas simptomi – miegainība, nogurums, pēkšņa aizmigšana (ir gadījumi, kad aizmieg pie auto stūres).
  • Nakts simptomi – elpas trūkums miegā, krākšana, traucējumi kājās, nakts murgi, staigāšana naktī.

Ja novēro šādus simptomus, nepieciešama speciālistu konsultācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti