Slimību profilakses un kontroles centrs iesaka piesardzības pasākumu ABC, jauno mācību gadu uzsākot

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) īpaši aicina ikvienu vecāku uz atbildīgu rīcību Covid-19 piesardzības pasākumu ievērošanā, lai jaunais mācību gads tiktu aizvadīts veiksmīgi. Lai gan ir mazināti ierobežojumi un izglītības iestādi var apmeklēt klātienē, ir svarīgi apzināties, ka risks inficēties joprojām pastāv un šobrīd svarīgi būt informētiem, kā pasargāt sevi un savu ģimeni no riska inficēties ar Covid-19, paziņojumā presei informē centra pārstāvji. Tāpat policijai ir bažas, ka Covid-19 dēļ skolēni ilgāk nav apmeklējuši skolu un tādēļ aizmirsuši par drošību.

Personīgā higiēna

SPKC speciālisti aicina vecākus ar bērniem pārrunāt, vienkāršā valodā skaidrojot, personīgās higiēnas jautājumus, kas ir veselības pamats. Izskaidrojiet bērniem, ka neskaitāmas reizes dienā cilvēks nonāk saskarē ar priekšmetiem (skārienjutīgās ierīces, durvju rokturi, kāpņu margas, rotaļlietas, priekšmeti mājās, skolā, veikalā un sabiedriskajā transportā), uz kuriem atrodas mikrobi, un roku mazgāšana ir pirmais aizsardzības pasākums.

No tā, cik pareizi, rūpīgi un bieži tiek mazgātas rokas, ir atkarīga gan paša bērna, gan apkārtējo cilvēku veselība. Māciet bērnu ar savu piemēru, jo bērns pārņem ģimenē iedibinātās tradīcijas un veselībai svarīgos paradumus, kā, piemēram, roku mazgāšanas un elpceļu higiēnas kultūru,  kas saglabājas visa mūža garumā.

Mazākiem bērni var izmantot izprintējamus krāsojamos uzdevumus.

Skaidrojumi par Covid-19 izplatību

Tikpat svarīgi bērnam ir izskaidrot drošas distances ievērošanas nozīmi. Ģimenē pārrunājiet, ka Covid-19 izplatās, kontaktējoties ar inficētu personu, ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī netieša kontakta ceļā, pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar izdalījumiem no elpceļiem. Māciet bērnam nelikt pie sejas  rokas, ja tās netīras.

Noskatieties kopā ar bērnu video, kurā paskaidrots, kā izplatās Covid–19 un kā sevi pasargāt, un sniedziet bērnam atbildes un viņu interesējošiem jautājumiem. Tāpat ģimenes lokā izvērtējiet publisku pasākumu apmeklējumus, jo vietās, kur pulcējas lielāks skaits cilvēku, inficēšanās risks pieaug.

 

 

Lai ātrāk uzzinātu, vai kāds no ģimenes ir bijis kontaktā ar Covid-19 saslimušo, izmantojiet lietotni „Apturi Covid”, kas pasargās ģimeni, kolēģus, draugus un pārējos iedzīvotājus, jo, esot informēti, varēsiet savlaicīgāk izolēties un ātrāk vērsties pēc palīdzības, ja tas nepieciešams.

Bērnu veselības stāvokļa novērošana

SPKC vēršas pie vecākiem, aicinot rūpīgi sekot līdzi bērnu veselības stāvoklim un nekādā gadījumā uz izglītības iestādēm nevest bērnu, kuram ir kādi saslimšanas simptomi, piemēram, klepus, sāpes kaklā, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Būtu vēlams jau savlaicīgi vecākiem apspriest, kā saslimšanas gadījumā nodrošināt bērna pieskatīšanu, lai novērstu nevēlamas situācijas un nepatīkamus brīžus. Viens no vecākiem par slima bērna kopšanu līdz 14 gadu vecumam var saņemt arī darbnespējas lapu.

Noskaties kopā ar bērnu SPKC izveidoto  animācijas filmu bērniem, kas paredzēta pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem par roku higiēnas nozīmi.

 

 

Drošība uz ielas un pie mācību iestādēm

Policijai bažas, ka Covid-19 dēļ skolēni ilgāk nav apmeklējuši skolu un tādēļ aizmirsuši par drošību

Valsts policija arī atgādina, ka atzīmējot jaunā mācību gada sākumu, jauniešiem vajadzētu atturēties no alkohola lietošanas un kārtībsargi solīja uzmanīt, lai tas nenotiktu.

Juris Jančevskis
Skolēni izglītības iestādēs Covid-19 dēļ nav bijuši krietni ilgāk par 3 mēnešiem, tādēļ policija īpaši atgādina par drošības noteikumu nozīmi pie skolām, izglītības iestādēs un ikdienā kopumā. Valsts policijas satisksmes drošības pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs Juris Jančevskis Latvijas Radio skaidroja – liela loma ir vecākiem, kuriem saviem bērniem katru gadu no jauna jāmāca par drošības noteikumiem.

 

Ņemot vērā to, ka iepriekšējais mācību gads beidzās ātrāk, nekā ierasts, tad iespējams, ka bērni gan vasaras brīvlaikā, gan noslēdzot iepriekšējo mācību gadu attālinātā režīmā, būs nedaudz izklaidīgāki, kā iepriekšējos gadus, tādēļ ir jāatkārto visi drošības pasākumi, kas saistīti ar nokļūšanu uz skolu, gājēju pārejām, luksaforu signāliem, ar braukšanu transportā, kā arī aicinām pašus vecākus nogādājot bērnus uz pirmsskolas izglītības iestādēm un mācību iestādēm, izmantot drošības jostas un speciālos bērnu sēdeklīšus, paliktnīšus. Šodien mēs strādājam jau tādā režīmā, kā ierasts katru gadu no septembra – mēs visa mēneša garumā iespēju robežās strādāsim skolu tuvumā, lai skolēni un transportlīdzekļu vadītāji ievērotu šos noteikumus.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti