Slimība arī ir dzīves daļa jeb kā ar bērnu runāt par smagi slimu tuvinieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vecākiem un bērniem, kuru ģimenē ienākusi smaga slimība, kuri dzīvo kopā ar slimu cilvēku, jāsaprot, ka slimība pamazām izmaina ģimenes dzīvi. Akcija "Dod pieci!" šogad vāc līdzekļus neārstējami slimu cilvēku dzīves nogalei. Mēs vēlamies vērst tuvinieku un sabiedrības uzmanību uz bērniem ģimenēs, kur ir smagi slimi tuvinieki.

Smagi slims ģimenes loceklis vienmēr ir sāpīga tēma visiem tuviniekiem - gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Pieaugušajiem ir grūti pašiem par to runāt un vēl grūtāk ir par to stāstīt bērniem.

Vienmēr rodas jautājums, kā par to runāt un vai iesaistīt bērnus slimnieka aprūpē, pauž psiholoģe Iveta Gēbele.

Ziedošanās

"Dod pieci!" 2019

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad vāc līdzekļus neārstējami slimu cilvēku dzīves nogalei. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem u.c.

Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.

Ja ģimenē ir slimnieks, kurš slimo ilgstoši, tad ir liels risks, ka ilgāka laika posmā slimība kļūst par vēl vienu “ģimenes locekli”.  Ja slimība ir kļuvusi par “ģimens locekli”, tad tas nozīmē, ka visi šo situāciju uzskata par normu, kaut tas tā nav.

“Nav normāli tādu situāciju, kas pilnībā izmainījusi ģimenes dzīvi, uzskatīt par normu,” uzskata psiholoģe Inese Putniece. “Robeža starp palīdzēšanu un upurēšanos ir ļoti trausla, bieži neiespējami to novilkt.”

Šādā ziedošanās situācijā ģimenē bērns, viņa vajadzības, rūpes par viņu var palikt otrajā plānā, jo visa uzmanība veltīta slimniekam.

Ir pieņemts, ka tuvinieki, ģimene ziedojas slimniekam, sabiedrība to sagaida. “Sabiedrībā ir nosodījums, ja neziedojas. Tā ir dilemma, un mums ir ļoti daudz kur augt šajā izpratnē. Pārmest vai ne? (tiem, kas ziedojas vai tiem, kas to nedara) Protams, ne, jo katram ir izvēle starp reālu palīdzību vai ziedošanos,” uzskata Inese Putniece.

Bērns un slimnieks

Smaga slimība, aprūpējams slimnieks – tas bērnam ir grūti saprotams, iespējams, pat biedējošs fakts.

Psiholoģe Iveta Gēbele uzsver, ka, pat ja bērns nevēlas kontaktēties ar slimnieku, ar bērnu ir jārunā, jāpastāsta, kas ir noticis un kas var notikt turpmāk. Bet nevajag aizrauties ar pārlieku smalkām detaļām. Ir jāsadzird bērna jautājumi. Ja tos uzklausa, varēs labāk saprast, kas tieši bērnu biedē un satrauc.

“Arī bērniem ir svarīgi būt kontaktā ar realitāti tādu, kāda tā ir. Tad tā nebūs tik biedējoša.”

Mazāks bērns jāsagatavo pirms tikšanās ar slimnieku, pieaugušajiem iepriekš ir jāizskaidro bērnam situācijas, jāstāsta par slimību un ierobežojumiem, jāsagatavo tikšanās reizei, ja slimnieks ir kādā ārstniecības vai aprūpes iestādē un bērns ar viņu netiekas ikdienā.

Vecākiem ir jārespektē bērna lēmums, ja bērns nevēlas kontaktēties ar slimnieku.

Inese Putniece uzsver, ka ļoti smaga slimība arī ir dzīves daļa, to saprast bērnam jāpalīdz, arī tas ir mācīšanās ceļš.

Par labdarības maratonu “Dod pieci!”

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašam vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, kā arī jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai. Labdarības maratona virsmērķis ir cilvēciskāka vide – katrs “Dod pieci!” stāsts ir par to, kur mums kā sabiedrībai ar sevi vēl jāstrādā.

Labdarības maratonu “Dod pieci!” jau sesto gadu rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti