Slepenās vēstules un pasta baloži! Idejas eksperimentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 8 mēnešiem.

Vēstule pastkastītē ar skaistām markām, ar roku rakstīta! Daži par tādu vēstuļu eksistenci ir aizmirsuši, mazākie par to neko nezina. Rakstīsim vēstules, lai iepriecinātu, sazinātos un uzzinātu ko jaunu!

Uzrakstiet vēstules vecmāmiņai un vectētiņam, saviem vecākiem, brāļiem un māsām vai draugiem un klasesbiedriem. Tas viņus iepriecinās.

Vēstule pa pastu

Uz papīra vēstules sāka rakstīt 14. gadsimtā, tad tās nosūtīja ar ziņnesi, bet kopš 19. gadsimta vidus sāka lietot aploksnes un pastmarkas, tad vēstules varēja nosūtīt pa pastu.

Vēstules rakstīšanai un nosūtīšanai būs nepieciešams vēstuļu papīrs, aploksne un marka.

Vēl nepieciešams zināt adresi, uz kuru sūtīsiet vēstuli, un adresi, no kuras vēstuli sūta – sūtītāja adresi.

Vēstulē svarīgi ievērot rakstīšanas stilu – vispirms vēstulē sasveicinās ar vēstules adresātu, tad pieklājīgi ir pajautāt, kā viņam klājas, tikai tad pastāstīt par sevi un rakstīšanas iemesliem. Noslēdz vēstuli ar laba vēlējumiem un parakstu. Neaizmirstiet sūtītāja vārdu un vēstules rakstīšanas datumu.

Privātu vēstuļu rakstīšanā nav ierobežojumu mākslinieciskām un radošām izpausmēm, tomēr jāievēro, ka rokrakstam jābūt glītam, svītrojumi un labojumi nav pieņemami. Kad vēstule uzrakstīta, to saloka vispirms vertikāli, lai malas nesakristu par centimetru, tad pārloka horizontāli, atkal raugoties, lai malas par centimetru nesakrīt, tad vēstuli būs ērti atvērt saņemot aiz stūrīša, kas izveidosies augšpusē.

Rakstiet vēstules ar spalvu vai tintes pildspalvu!

Slepenās vēstules, rakstītas ar neredzamo tinti

Neredzamo tinti var sameklēt ledusskapī. No citrona izspiež sulu, paņem vates kociņu, samitrina to citronu sulā un uzraksta ar to tekstu uz baltas lapas. Kad sula nožuvusi, tad rakstītais vairs nav redzams, bet tas var kļūt redzams, ja lapu patur karstumā – piemēram, pie elektriskās spuldzes, izgludina ar gludekli vai karsē ar fēnu.

Citi sazināšanās veidi

Vēstule ir viens no sazināšanās veidiem, jūs varat izdomāt savus sazināšanās veidus.

Izveidojiet kreļļu virtenes no pogām vai krāsainām bumbiņām, iepriekš vienojoties, ko nozīmē katras krāsas bumbiņa vai poga. Piemēram, sarkanu pogu virtene – ejam uz kino!  Zilu pogu virtene – laiks gulēt! Zaļu pogu virtene – sakārto istabu!

Bungu telegrāfs

Zināms, ka senāk, kad nebija pieejami telefoni un internets, saziņai izmantoja arī  skaņu. Ne velti saka “trauksmes zvans”. Tas nozīmē, ka ar skaļas skaņas palīdzību ziņo par kādu notikumu. Kādreiz, lai cilvēkiem ziņotu par kādu ārkārtas situāciju, zvanīja baznīcas zvanus. Mašīnām ir skaņas signāli, ātrās palīdzības, policijas, ugunsdzēsēju mašīnas ar skaņas palīdzību brīdina, lai citi autovadītāji un gājēji dod ceļu. Izdomā savu bungu telegrāfu – konkrētu ritmu vai melodiju, ko spēlē ar mūzikas instrumentu.

Katram ritmam izdomā savu vēstījumu, paskaidro to citiem.

Mezglu raksts

Diegā sasieti mezgli kādreiz tika izmantoti informācijas nodošanai. Abas puses zināja, ko nozīmē konkrēts raksts. Izdomājiet arī jūs savu mezglu vēstījumu!

Senāk ziņu sūtīšanai izmantoja arī pasta baložus. Iespējams, tev ir pasta balodis?

Ģimenes vēstules

Noteikti jūsu ģimenē var atrast kādu sen rakstītu vēstuli. Kaut arī svešas vēstules lasīt nedrīkst, ar senām vēstulēm mēdz būt citādi. Tās lasa tuvinieki, dažreiz vēstules, kuras cilvēki sūtīja viens otram kā personīgas, publicē grāmatās. Tā parasti notiek ar slaveniem cilvēkiem, jo vēstulēs var daudz uzzināt par šo cilvēku dzīvi.

Atrodiet savā mājā vissenāko vēstuli, iespējams, to visi kopā varat izlasīt.

Raksta pirmpublicējums 2017.gada 14.martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti