Ģimenes studija

Savstarpēja sapratne un draudzīgums. Tiekamies ar ugunsmeistara Agra Dzilnas ģimeni

Ģimenes studija

Vasaras nometnes bērniem: piedzīvojumi, atpūta un izglītība

Kādas pieklājības normas jāapgūst bērnam pirms došanās uz publisku pasākumu?

Skriešanas sacensības operā, kāpšana uz skatuves, brīvsolis zālē jeb kurš ir atbildīgs par bērnu uzvedību publiskos pasākumos?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pasākumu apmeklētāji un mākslinieki bieži publiskos pasākumos sastopas ar bērnu visatļautību, vecāku pārprastu brīvību un bērnu nepieskatīšanu, uzskatot, ka pasākumu bērns var izbaudīt, pat kāpjot uz skatuves. Vecāki bieži nereaģē uz pasākumu organizētēju aicinājumu ievērot uzvedības un drošības normas. Māksliniekiem ir jāsniedz priekšnesums, ne jānodarbojas ar bērnu audzināšanu, audzināšana un bērna vecumam atbilstoša pasākuma izvēle ir vecāku uzdevums,  izskan Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija".

"Vai tiešām par bērnu uzvedības normu kļuvis tas, ka mazie skatītāji paši rāpjas uz skatuves un traucē izbaudīt pasākumu pārējiem apmeklētājiem? Mīļie vecāki, māciet, lūdzu, bērniem, kā uzvesties koncertos un izrādēs. Es saprotu, ka bērni ir priecīgi un laimīgi redzēt savus varoņus uz skatuves, un tas ir skaisti, bet mēs negaidām skatītājus uz skatuves vai pilnīgā brīvsolī zālē," tā tviterī rakstīja mūziķis Lauris Reiniks pēc "Ričija Rū" koncerta kultūras pilī "Ziemeļblāzma".

Lauris Reiniks radio klausītājiem skaidroja, ka ir liels prieks redzēt bērnus un vecākus koncertos, bet koncertu apmeklēšanas kultūra pieklibo.

Koncertos vecāki atļauj bērniem iet skatuves virzienā, un bērni arī sāk rāpties uz skatuves, tas ir ētikas un drošības jautājumus. Koncertā "Ziemeļblāzmā" bērnus no skatuves nocēla nevis vecāki, bet darbinieki.

Bērni uz skatuves koncerta laikā ir papildu uzmanība un slodze, pauda Rūta Reinika-Preisa: "Tā ir izrāde, ne ballīte."

Tutas lomas atveidotāja aktrise Liene Sebre ir priecīga par visiem bērniem, kuri ir atnākuši uz koncertu, bērni ir aktīvi, dažreiz aizraujas, tāpēc koncertā ir īpašs darbinieks – tēls, kurš palīdz bērniem norādīt – ko drīkst, ko nē, lai netraucētu koncertam un citiem skatītājiem. Bērna aktivitādes rada "bardaku" un traucē. Izrādē vecākus aicina ievērot noteikumus, bet vecāki tos neievēro, pauda Sebre.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Lielākā problēma – vecāki atļauj mazajam bērnam darīt pilnīgi visu.

Piemēram, leļļu operas uvertīras laikā 30 bērni rīko skriešanas sacensības, ar pieredzi dalījās režisors Valdis Pavlovskis.

Divgadnieks nevar zināt noteikumus – tā ir vecāku atbildība. Tā nav ne auklīšu, ne bērnudārza audzinātāju atbildība. Jebkurā pasākumā, izstādē, kafejnīcā – bērns nezina, kā uzvesties, bērnam ir jāpastāsta.

Katrā koncertā ir kādi staigātāji. Ja organizētāji bērnam palūdz aiziet pie saviem vecākiem, viņi to izdara, bet pēc mirkļa ir atpakaļ pie skatuves, tātad vecāki bērnus nepieskata, novērojusi divu bērnu mamma Maija Bērtiņa.

Bieži paši vecāki ir vaininieki – atnāk uz pasākumu, kur ir Ziemassvētku vecītis, trusis vai rūķis, tad vecāki nodod bērnus šiem tēliem, tēti un mammas neuzņemas atbildību, jo uzskata, ka ir nopirkuši biļeti. Ir vajadzīgs normāls tētis un mamma, kas paskaidro bērnam – koncerta organizētāju uzdevums nav algot cilvēkus, kas ieviesīs kārtību, skaidroja Pavlovskis.

Sebre skaidroja, ka Tutas koncerta sākumā mēdz atgādināt vecākiem par bērnu uzvedību. Vecākiem jāizvēlas vecumam atbilstoša izrāde, lai var sagatavot bērnu pasākuma apmeklēšanai.

Bērnam ir jāsaprot, ka mākslinieks nav izklaidētājs, tā ir profesija. Nevienam māksliniekam nav jānodarbojas ar bērnu audzināšanu, bet gan izglītošanu.

Vecākiem šādos koncertos ir arī savas personīgās ambīcijas – rindas, kas stāv pie dažādiem izrāžu tēliem, lai nofotografētos, ir kas traks, akcentēja Bērtiņa.

Bērnu koncertos var sagaidīt dažādu bērnu reakciju, citādi ir pieaugušo koncertos. Pieaugušajiem jāsaprot, vai koncerts domāts bērniem. Ir vietas, kuras nav bērniem domātas, jāizvērtē pasākuma saturs un ilgums, skaidroja Reinika-Preisa.

Sebre: "Māksliniekam ir jānopelna iespēja kāpt uz skatuves, un tas darbs arī jāciena, tāpat jāsaprot, kuri pasākumi un vietas ir domātas bērniem."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti